23H2 gotowy do wydania? To był tydzień z Microsoft 289

23H2 gotowy do wydania? To był tydzień z Microsoft 289

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 10/27/2023, 9:30 PM

Liczba odsłon: 1302

Wracamy z kolejnym podsumowaniem najważniejszych i najciekawszych newsów z ostatnich 7 dni. W dzisiejszym wydaniu To był tydzień z Microsoft zajmiemy się tematami aktualizacji Windows, konferencji ONEX.DAY VOL. 2, 40 urodzin Worda, zmianach w interfejsie Skype, automatyzacji zadań w Teams, urządzeń Surface teraz w standardzie Secured-core PC, tworzenia własnych motywów kolorystycznych w Edge oraz AI, która zdaniem szefa Microsoftu fundamentalnie przekształci każdą kategorię oprogramowania i każdy biznes. Zapraszamy do lektury!

Aktualizacje systemu Windows w tym tygodniu

 • Windows 11 build 25982 w Canary Channel: Build 25982 zaczyna wprowadzać usługę Windows Copilot Preview, dodaje obsługę wymaganego szyfrowania dla klienta SMB oraz naprawia trochę błędów związanych z siecią, Dev Drive, pulpitem zdalnym i ustawieniami.
 • Windows 11 23H2 build 22635.2552 w Beta Channel: Główna zmiana dotyczy wyświetlania składników systemu w Ustawieniach. W tym wydaniu nie zabrakło też sporej ilości poprawek niezwiązanych z bezpieczeństwem.
 • Windows 10 22H2 build 19045.3636 Preview: aktualizacja opcjonalna "C" z poprawkami niezwiązanymi z bezpieczeństwem.
 • Windows 11 22H2 build 22621.2506: Miesiąc temu Microsoft wypuścił aktualizację Moment 4 dla Windows 11 22H2 w ramach opcjonalnej aktualizacji typowej dla 4. tygodnia miesiąca. Nowe funkcje zostały dostarczone do wybranych użytkowników. Teraz te nowości powinny być już dostępne dla wszystkich, którzy w ustawieniach Windows Update włączyli przełącznik "Uzyskaj najnowsze aktualizacje, gdy tylko będą dostępne".
 • Windows 11 build 23575 w Dev Channel: Microsoft wypróbowuje grupowanie ostatnio dodanych aplikacji w folderze znajdującym się w sekcji Polecane w menu Start. Zmiana jest testowana u wybranych Insiderów w Dev Channel.

Windows 11 23H2 gotowy do wydania? Pojawiły się linki do ISO

W lipcu tego roku Microsoft po raz pierwszy oficjalnie zapowiedział aktualizację Windows 11 23H2. Trochę później przedstawił wiele dość przełomowych funkcji, które zamiast do tej rocznicowej aktualizacji trafiły 26 września jeszcze do wersji 23H2 w ramach Moment 4 Update. 23H2 ma się ukazać w 4. kwartale tego roku — najprawdopodobniej już całkiem niedługo.

Nieco później po tych wydarzeniach Microsoft ogłosił certyfikację Windows Hardware Compatibility Program (WHCP) dla Windows 11 23H2, aby zapewnić zgodność systemu, a także wypuścił tę wersję w Release Preview Channel. Parę dni temu gigant ogłosił też nowe możliwości testowania 23H2 dla aplikacji Microsoft 365. Ostatnim z tych działań przygotowawczych było udostępnienie obrazu ISO. Nie odbyło się to jednak oficjalnym kanałem. Obraz można było znaleźć na portalu TechBench.

Windows 11 23H2 ISO TechBench

Choć obrazów nie można teraz pobrać z uwagi na niedziałające linki, to ich obecność potwierdza, że na ogólną dostępność (GA) wersji 23H2 nie będziemy musieli długo czekać. Podobnie było w zeszłym roku, gdy linki do obrazów Windows 11 22H2 i Windows 10 22H2 zostały dodane odpowiednio kilka dni i kilka tygodni przed oficjalnymi wydaniami tych aktualizacji.

Za nami konferencja ONEX.DAY VOL. 2

ONEX.DAY VOL. 2 to już 2. edycja technologicznej konferencji, z której każdy zainteresowany użytkownik mógł dowiedzieć się więcej o technologii Microsoft i o tym, jak korzystać z niej na co dzień, aby przynosiła realne korzyści biznesowe. Sprawdź naszą relację z wydarzenia na CentrumXP!

ONEX.DAY VOL. 2

Word ma już 40 lat!

Najsłynniejszy na świecie edytor tekstu Microsoft Word obchodził w tym tygodniu swoje 40 urodziny. Microsoft zaprasza nas na przegląd najważniejszych kamieni milowych w ewolucji Worda od 1983 roku aż do teraz.

Microsoft Word - ewolucja przez 40 lat

W linkowanym artykule znajdziesz polski opis tych funkcji oraz opis dalszych planów rozwoju Worda.

Sporo zmian w interfejsie Skype

Skype Insider otrzymał w tym tygodniu aż dwie aktualizacje: 8.106 i 8.107. Wprowadzają one sporo zmian na poziomie UI, zwłaszcza dla użytkowników mobilnych i nie tylko. Obejmują one:

 • Przeprojektowany ekran połączenia w Skype Mobile.
 • Nowe doświadczenie kamery w Skype.
 • Bing Chat w Skype na czacie 1:1.
 • Przeprojektowany interfejs odpowiadania na wiadomości.
 • Odświeżony interfejs wiadomości audio.
 • Nowe doświadczenie podglądu multimediów.

Przeprojektowany interfejs odpowiadania na wiadomości w Skype

Workflows: nowe oblicze automatyzacji w Teams

Workflows to potężne narzędzie do optymalizacji Twojej pracy i współpracy w Microsoft Teams. Workflows pozwala zautomatyzować powtarzalne zadania, zintegrować się z innymi aplikacjami i usługami oraz spersonalizować przepływy pracy Twojego zespołu. Aplikacja otrzymała właśnie aktualizację, która obejmuje między innymi:

 • Łatwiejsze użycie szablonów w odświeżonym sklepie.
 • Nowe akcje domyślne rozszerzenia wiadomości Workflows.
 • Ustawianie automatycznych przepływów dla kanałów i czatów.
 • Tworzenie nowego przepływu pracy za pomocą AI.

Workflows nowe oblicze automatyzacji zadań w Teams

Microsoft Surface teraz w standardzie Secured-core PC

Secured-core PC to standard bezpieczeństwa ogłoszony przez Microsoft jeszcze w 2019 roku. Urządzenia z tym certyfikatem spełniają określony zestaw wymagań sprzętowych i realizują najlepsze praktyki bezpieczeństwa w zakresie izolacji i minimalnego zaufania do warstwy firmware'u. Teraz producent ogłosił, że wszystkie urządzenia Surface będą zgodne z tym standardem.

Microsoft Surface od teraz w standardzie Secured-core PC

Po raz pierwszy wszystkie nasze urządzenia PC zbudowaliśmy jako Secured core PCs, co oznacza, że integrują one zabezpieczenia sprzętu, firmware'u i oprogramowania, aby od podstaw chronić przed wyrafinowanymi cyberzagrożeniami. Ponadto nasze urządzenia są produkowane w najnowocześniejszych, bezpiecznych zakładach, a każdy fragment kodu i składnik poddawany jest rygorystycznej kontroli. Dzięki temu po pierwszym włączeniu urządzenia Surface będzie ono tak samo bezpieczne, jak w chwili opuszczenia naszej fabryki — czytamy w komunikacie.

Microsoft Edge pozwala tworzyć własne motywy kolorystyczne

Wśród dostępnych motywów nie możesz znaleźć niczego dla siebie? A może wolisz stworzyć go samemu i precyzyjnie dobrać kolor? Teraz przeglądarka Edge daje Ci taką możliwość. W najnowszej wersji Microsoft Edge Canary pojawiła się (ukryta) funkcja, która umożliwia utworzenie niestandardowego motywu własnego autorstwa.

Microsoft Edge pozwala tworzyć własne motywy kolorystyczne

Nowa opcja motywu to paleta kolorów z suwakiem. Możesz wybrać kolor za pomocą myszy, wprowadzić tekstowo dane koloru w standardzie RGB, HSL lub HEX bądź też kliknąć ikonę kroplomierza, aby pobrać kolor z dowolnego miejsca na ekranie. Po wybraniu koloru kliknij obszar poza okienkiem palety, aby ją zamknąć i zastosować motyw.

Satya Nadella: AI fundamentalnie przekształci produktywność

Od 1975 roku, w którym Bill Gates i Paul Allen założyli Microsoft, krajobraz technologiczny zmienił się nie do poznania. Owszem, w centrum zainteresowania giganta nadal znajduje się "komputer", ale dziś przyjmuje on o wiele więcej form i robi rzeczy, które dawniej były niemożliwe. Przez te lata firma kładła nacisk na różne kierunki, myśląc przyszłościowo. Obecnie, a w zasadzie już od kilku lat, takim przyszłościowym paradygmatem jest AI.

Następna generacja AI przekształci każdą kategorię oprogramowania i każdy biznes, w tym nasz własny. 48 lat od założenia Microsoft pozostaje konsekwentną firmą, ponieważ za każdym razem — od PC/Server, przez Web/Internet, po Cloud/Mobile — przystosowywaliśmy się do zmian paradygmatu technologicznego. Dziś robimy to po raz kolejny, będąc na czele tej nowej ery — powiedział Satya Nadella, CEO Microsoft.

I to tyle, jeśli chodzi o najciekawsze tematy z ostatnich 7 dni. Dziękujemy, że jesteście z nami! Obserwujcie nas na portalu CentrumXP.pl, ale też na YouTube, Twitterze, Facebooku, Instagramie.

Nie zapomnijcie zajrzeć również do naszych najnowszych artykułów, gdzie ostatnio poruszaliśmy wiele kwestii związanych z Microsoft Project, Windows 11, Microsoft 365, OneDrive, SharePoint, Outlook, Planner, Teams i nie tylko. Do zobaczenia w przyszłym tygodniu!

Źródło: opracowanie własne

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia