20 rocznica Xbox już dziś! Gdzie oglądać urodzinowy event online?

20 rocznica Xbox już dziś! Gdzie oglądać urodzinowy event online?

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 11/15/2021, 6:38 PM

Liczba odsłon: 2258

Microsoft już od paru miesięcy świętuje 20 urodziny Xboksa, jednak to właśnie dziś jest ten moment kulminacyjny. Dokładnie 20 lat temu, 15 listopada 2001 roku, miała miejsce premiera pierwszej konsoli Xbox. Dzisiejszy urodzinowy event zacznie się lada chwila. Sprawdź, gdzie go oglądać.

Dwadzieścia lat temu potrzebowaliśmy minimum trzech kabli, by połączyć Xboksa do telewizora CRT. Gry na płytach CD trzeba było zamawiać w przedsprzedaży lub stać po nie w kolejce, jako że dystrybucja cyfrowa nie była jeszcze popularna, a na większości platform — zupełnie niemożliwa. Gry uruchamiały się w rozdzielczości 640×480, a konsola dysponowała tylko 8 GB pamięci masowej i 64 MB RAM, które jakoś nam wystarczały. Mogliśmy grać solo albo z kumplem siedzącym obok na kanapie.

Dzisiejsze doświadczenie grania na konsoli to już inny świat. Nowoczesne konsole, takie jak Xbox Series X i S, obsługują 4K i HDR, a także rozpędzają się do nawet 120 klatek na sekundę, często także w grach wydanych na oryginalnego Xboksa z 2001 roku, co pozwala po raz pierwszy doświadczyć ich w takiej jakości. W trybie online możemy grać z ponad 100 milionami użytkowników, którzy logują się na Xbox Live każdego miesiąca. Zniknęła konieczność zakupu gry za jej pełną wartość. W abonamencie Xbox Game Pass możemy przez miesiąc grać w każdą z kilkuset gier w bibliotece, a nowe tytuły są dodawane co parę tygodni.

Tak pokrótce zmienił się obraz gamingu konsolowego przez ostatnie dwie dekady. Działo się w nim naprawdę sporo i jest co świętować. Urodzinowy event online będzie transmitowany online w serwisach YouTube, Twitch i Facebook. Start już o godzinie 19:00 czasu polskiego!

Na wydarzeniu Microsoft będzie dzielił się wspomnieniami z tych wszystkich lat, ale to prawdopodobnie nie wszystko. Wiemy już, że nie należy spodziewać się zapowiedzi nowych tytułów, ale w trakcie wydarzenia lub chwilę po nim do Xbox Game Pass mogą trafić nowe tytuły, takie jak m.in. Halo Infinite, który dziś ma swoją premierę. Warto tu wspomnieć, że franczyza Halo także obchodzi w tym roku 20-lecie.

Zapraszamy do oglądania! Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o wydarzeniach związanych z 20 urodzinami Xboksa, to sprawdźcie nasz poprzedni artykuł.

Kup 10 licencji Copilot dla Microsoft 365 i otrzymaj 50% zniżki!
Kup 10 licencji Copilot dla Microsoft 365 i otrzymaj 50% zniżki!

Wydarzenia