1,3 miliarda dolarów kary dla Microsoft

1,3 miliarda dolarów kary dla Microsoft

Autor: Adam Stępień

Opublikowano: 2/29/2008, 2:07 PM

Liczba odsłon: 4608

Unia Europejska nałożyła na firmę Microsoft rekordową karę w wysokości 1,3 miliarda dolarów za praktyki monopolistyczne. Powodem zastosowania takiej sankcji jest niestosowanie się giganta do zakazu z 2004 roku.

Microsoft został ukarany za pobieranie "bezzasadnych opłat" od konkurencyjnych firm za informacje na temat swojego oprogramowania. Aż do października zeszłego roku płacili za nie ci producenci, którzy chcieli uczynić swe produkty kompatybilnymi z systemem operacyjnym Windows. Gigant twierdzi, że kwestie, za które został ukarany są już rozwiązane, co potwierdzać ma deklaracja złożona przed kilkoma dniami. Szefowie Microsoftu zapowiedzieli w niej otwarcie się koncernu na firmy trzecie (w tym społeczność open-source). Jak widać, nie wystarczyło to, by sprostać twardym unijnym regulacjom.

Suma 1,3 miliarda dolarów jest najwyższą w historii zasądzoną karą za praktyki monopolistyczne, ale dla Microsoftu to "jedynie" dziesiąta część ubiegłorocznych zysków. Do tej pory firma została ukarana przez Unię Europejską na łączną sumę 2,4 miliarda dolarów.

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia