Zapis relacji na żywo z konferencji ITechDay 2016 w Warszawie

Zapis relacji na żywo z konferencji ITechDay 2016 w Warszawie

 M. Miciński /  D. Więcławek
M. Miciński / D. Więcławek
00:00
08.03.2016
2991 wyświetlenie

Prowadzący: Mateusz Miciński oraz Damian Więcławek

29 lutego 2016, Warszawa.

Dzielimy się na tych, którzy robią kopie zapasowe... i na tych, którzy już wkrótce zaczną :) Niezależnie, w której grupie jesteście, konferencja ITechDay poświęcona jest tym razem tematyce kopi zapasowych, odzyskiwaniu po awarii oraz ochronie danych. A wszystko oczywiście w obszarze technologii Microsoft. Siedem wyłącznie technicznych sesji, które prowadzą najlepsi specjaliści.

06:29 | Damian Więcławek
Znajdujemy się na rzut kamieniem od Warszawy, bo około 50 kilometrów. Każdy kilometr bliżej stolicy Polski to coraz więcej śniegu. Mszczonów - bo tak nazywa się miejscowość naszego postoju, zawitał nas piękną zimową pogodą.

08:16 | Damian Więcławek
Jesteśmy już wraz z Mateuszem w stolicy Polski. Warszawa zawitała nas brakiem bezpłatnych miejsc parkingowych. Poza tym dotarcie do siedziby Microsoft obyło się bez żadnych problemów.

08:23 | Damian Więcławek
Znajdujemy się już w środku. Jak przystało na Microsoft, bufet z poczęstunkiem jest na wysokim poziomie, a ponadto, każdy uczestnik obdarowywany jest „skromnym upominkiem” (notes A4).

08:31 | Damian Więcławek
Audytorium powoli zaczyna wypełniać się większą ilością uczestników. Na 8:45 zaplanowane jest uroczyste rozpoczęcie, które zapewne poprowadzi dyrektor generalny polskiego oddziału Microsoft - Ronald Binkofski. Chwilę później odbędzie się pierwszy wykład, który poprowadzi Klaudiusz Zagański, a tematem jego sesji będzie Zarządzanie danymi - wyzwania i kierunki rozwoju.

08:53 | Damian Więcławek
Niestety niepunktualnie, bo z problemami technicznymi oraz z tej przyczyny, iż pierwszy raz konferencja będzie relacjonowana przez transmisję wideo. Na szczęście wszystko już działa i zaczynamy.

09:09 | Damian Więcławek
Nastąpiło już przywitanie wszystkich uczestników oraz wymienieni zostali partnerzy konferencji i patroni medialni. Niestety głosu nie zabrał Ronald Binkofski. Osobą odpowiedzialną za rozpoczęcie był Paweł Pławiak, który zaprosił pierwszego prelegenta Klaudiusza Zagańskiego do rozpoczęcia wykładu.

09:32 | Damian Więcławek
Jak powstał pomysł na nowe sposoby zarządzaniem danych? Otóż, jak opowiedział Klaudiusz Zagański, przeprowadzono badanie rynku, za pomocą którego sprawdzono, na jakie rozwiązanie jest zapotrzebowanie. Dzięki temu powstał raport przedstawiający możliwości szukania alternatyw dla nowych miejsc pamięciowych.

09:48 | Damian Więcławek
Jesteśmy w trakcie kolejnej sesji. Robert Sepeta w swoim krótkim wykładzie przedstawia zagrożenie jakie wynika ze źle zabezpieczonych pamięci USB. Toteż aby Pendrive’y stały się bezpieczniejsze, należałoby je w przemyślany sposób zabezpieczyć pod kątem przypadkowej utraty.

10:11 | Damian Więcławek
Jesteśmy już po przerwie. Zaczynamy kolejną sesję, razem z Marcinem Ostrowskim, który opowie o kopi zapasowej dla każdego użytkownika.

10:32 | Damian Więcławek
Wykład rozpoczął się od praktycznego przedstawienia usługi kopii zapasowej w Windows Server 2012 R2. Marcin zaprezentował instalację usługi backup’u, konfigurację i wykonanie kopii zapasowej. Nie cichną też pytania od uczestników do Marcina w sprawie aktualnej prezentacji.

11:03 | Damian Więcławek
Cały wykład odbył się w formie prezentacji praktycznej. Nie obyło się bez problemów, ale większość drobnych usterek została rozwiązana. Głównym oparciem wykładu była interakcja z uczestnikami. Padało naprawdę dużo pytań z których - jak przystało na specjalistę - żadne nie zostało bez odpowiedzi.

11:36 | Mateusz Miciński
Czas na drugą dłuższą przerwę, podczas której skusiliśmy się na poczęstunek i pozwiedzaliśmy lobby siedziby Microsoft.

11:37 | Mateusz Miciński
We wspomnianym lobby do naszej dyspozycji oddano całą gamę urządzeń z serii Lumia, w tym oczywiście Lumia 950 oraz 950 XL.

11:39 | Mateusz Miciński
Osiem modeli telefonów Lumia w głównym holu firmy.

11:40 | Mateusz Miciński
W Microsoft nawet ściany bogate są w tajemnicze ciągi znaków, ale czasu nam braknie na ich rozszyfrowanie.

11:41 | Mateusz Miciński
Logo Microsoftu jest tutaj wszechobecne, drzwi, podłogi, ściany... Microsoft jest wszędzie ;)

11:52 | Mateusz Miciński
Czas na kolejną sesję pod tytułem Odrzuć tradycyjny backup - Przejdź na dostępność z Veeam, tym razem w prowadzeniu przez Mariusza Rybusińskiego z firmy Veeam. Mariusz przedstawia ofertę wspomnianej firmy w zakresie kompleksowych rozwiązań backup’owych zapewniających wysoką dostępność na poziomie 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, 365 dni w roku. Na razie Mariusz ogranicza się do suchych faktów dotyczących sposobu działania backup’u Veeam, czekamy więc na praktyczne przykłady.

11:58 | Mateusz Miciński
Taka ciekawostka, znacie indiańską zasadę dotyczącą backup’u? Mariusz powiedział, że indiańska zasada bezpieczeństwa kopii zapasowej wymaga posiadania trzech kopii backup’u na co najmniej dwóch nośnikach.

13:23 | Mateusz Miciński
Wracamy po przerwie obiadowej - pizzy z Pizzy Hut :D Mariusz Rybusiński kontynuuje sesję o kopiach zapasowych firmy Veeam, tym razem w postaci bardziej przyjaznej dla zwykłego śmiertelnika, a dokładniej Backup laptopów/desktopów? Z Veeam to żaden problem.

13:24 | Mateusz Miciński
Garść zdjęć z przerwy:
1/3: nawet Microsoft u siebie nie aktywuje swoich systemów...

13:26 | Mateusz Miciński
2/3: kolejna ściana z tajemniczymi znakami... black screen ściany?

13:26 | Mateusz Miciński
3/3: i na koniec: stare logo Microsoft w głównym audytorium Microsoft!

13:42 | Damian Więcławek
Praca wre. Mariusz opowiada w jak prosty sposób zrobić backup naszego prywatnego lub służbowego komputera.

13:53 | Damian Więcławek
O godzinie 13:45 zaczęliśmy wykład zatytułowany Użytkownicy backup robią… lub będą robili!. Mariusz Kędziora, znany bloger z pewnością zachęci nas ciekawymi informacjami na temat kopii zapasowych.

14:01 | Mateusz Miciński
Trzeba na wstępie powiedzieć, że znany autor bloga ewangelista.it zmienił stanowisko pracy w Microsofcie: nie jest już ewangelistą, a Technical Account Manager. Mariusz ruszył z kopyta z opowieścią na temat prywatnego sposobu korzystanie przez niego z dysku OneDrive. Kopia zapasowa? OneDrive najprostszy, najtańszy, najszybszy sposób na kopię zapasową dla przeciętnego użytkownika…. Mariusz także użył za przykład automatyczne zapisywanie zdjęć z telefonu z Windows Phone na dysku OneDrive - jako przykład zautomatyzowanego narzędzia do kopii zapasowych osobistych plików - przy okazji pokazując swój prywatny folder ze zdjęciami… tak prywatnymi, które szybko zamknął (zbyt prywatnych).

14:05 | Mateusz Miciński
OneDrive, jak wielu z Was wie, od niedawna wyposażony jest w kosz. Jeżeli coś usuniecie z komputera, macie je na OneDrive, jeśli usuniecie z OneDrive, macie je w wirtualnym koszu. Mariusz deklaruje, że kosz przechowuje usunięte dane co najmniej przez 30 dni, z zapewnieniem minimum 3 dni. Choć jak sam zapewnia, nigdy nie zdarzyło mu się, aby pliki zostały usunięte wcześniej, niż przed 30 dniami.

14:06 | Mateusz Miciński

14:13 | Mateusz Miciński
Office Lens i OneNote - w Mariusza zastosowaniu te narzędzia otrzymują zupełnie nowy punkt patrzenia. Mariusz prywatnie wszystko fotografuje za pomocą Office Lens: faktury, paragony, gwarancje, polisy ubezpieczeniowe, dowody rejestracyjne, umowy itd. Dzięki temu, nie ważne gdzie i kiedy jest, a potrzebuje np. datę pierwszej rejestracji samochodu żony, czy numer klienta z umowy, odpala OneNote, wpisuje toyota i po sekundzie już ma potrzebne informacje.

14:32 | Mateusz Miciński
Mariusz Kędziora kończy swoją sejsę - w naszej opinii najciekawszą z tegorocznej edycji ITechDay. Po krótkiej przerwie wracamy jeszcze na jedną sesję. Bądźcie z nami!

15:05 | Mateusz Miciński
Jesteśmy już po ostatniej przerwie. Przed nami ostatnia sesja w wykonaniu Andrzeja Kokocińskiego oraz na zakończenie konferencji odbędzie się losowanie nagród. Andrzej w wykładzie pod tytułem Wykorzystanie narzędzi System Center w służbie archiwizacji danych porusza tematy związane stricte z użyciem System Center do wykonywania kopii zapasowych. Aktualnie Andrzej omawia narzędzia, które wspomagają te zadania.

15:06 | Mateusz Miciński
Wspomniałem o losowaniu nagród, które rozpocznie się o 15:30. O to cała ich gama, podobno nagród jest tyle, ilu uczestników konferencji.

15:28 | Damian Więcławek
Serwery nie wstały - tak powiedział Andrzej podczas swojego wykładu, na którym przez dłuższą chwilę nie miał dostępu do swoich maszyn wirtualnych. W międzyczasie opowiedział między innymi o synchronizacji naszych danych z danymi znajdującymi się na serwerze.

15:47 | Mateusz Miciński
Tym sposobem dotarliśmy do końca tegorocznej konferencji ITechDay w Warszawie. Aktualnie organizatorzy dziękują za uczestnictwo, zbierają ankiety i rozlosowują nagrody. Wśród nich nie za brakło rarytasów, takich jak t-shirt z logo Windows. My także powoli kończymy relację.

15:47 | Mateusz Miciński
Sesje zakończone, nagrody rozdane - czas w drogę powrotną. Wraz z Damianem dziękuję za udział w relacji na żywo i do zobaczenia na kolejnych wydarzeniach :-)


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło:

Polecamy również w kategorii Konferencje w 2016