Xbox 360 najpopularniejszą konsolą Microsoftu w Polsce

Xbox 360 najpopularniejszą konsolą Microsoftu w Polsce

 Łukasz Klimkiewicz
Łukasz Klimkiewicz
09:48
24.05.2018
2111 wyświetlenie

PlayStation 4, Xbox 360, PlayStation 3 i Xbox One. Te konsole są najpopularniejsze wśród polskich graczy i kolejność nie jest przypadkowa, bo według najnowszych badań polskiego rynku gier elektronicznych Polish Gamers Research '18, to właśnie najnowsza konsola Sony i poprzednia generacja platformy Microsoftu, są najpopularniejszym urządzeniami wśród polskich graczy. Polacy znacznie częściej preferują konsole stacjonarne niż urządzenia mobilne.

Xbox 360 najpopularniejszą konsolą Microsoftu w Polsce

Badanie zostało przeprowadzone przez organizację Polish Gamers Observatory przy współpracy z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Krakowskim Parkiem Technologicznym. W formie ankiety na pytania odpowiedziało 1000 osób w wieku od 15 do 55 lat, którzy w ostatnim roku zagrali w przynajmniej jedną grę na którejś z platform - komputerze PC, konsoli, tablecie, smartfonie, w przeglądarce internetowej czy w serwisie społecznościowym.

Z badań wynika, że ulubione konsole Polaków to PlayStation 4 oraz Xbox 360, z których korzysta odpowiednio 44 proc. i 33 proc. badanych graczy. Kolejne miejsca zajmują PlayStation 3 oraz Xbox One, otrzymując odpowiednio 23 proc. i 18 proc. głosów. Pierwsze miejsce PlayStation 4 nikogo nie powinno dziwić, ponieważ od lat wiadomo, że konsole Sony cieszą się w Polsce większą popularnością. Zaskakiwać może pozycja przez konsoli Xbox 360, która swoją premierę w Polsce w podstawowych wersjach miała w listopadzie 2006 roku. Gdzie można szukać przyczyn takiego układu? Sony wprowadziło do swoich konsol usługę PlayStation Network, która od zawsze była darmowa i umożliwiała grę sieciową z innymi graczami na całym świecie. Natomiast podobna usługa Microsoftu - Xbox Live - do sieciowej gry wieloosobowej wymagała wykupienia abonamentu Gold, za który należy zapłacić trochę ponad 250 złotych rocznie. Druga strona medalu, świadcząca o wciąż dużej popularności Xboksa 360 to fakt, że konsola była niezwykle podatna na piractwo, ponieważ zmienić oprogramowanie urządzenia był wstanie właściwie każdy, a pirackie wersje gier do tej pory można znaleźć w sieci. Przerobienie konsol Sony nigdy nie było możliwe i gracze byli skazani na kupno oryginalnych produkcji.

Xbox 360 najpopularniejszą konsolą Microsoftu w Polsce

Polacy nie lubią konsol przenośnych. Z badań wynika, że zaledwie 14 proc. graczy korzysta z urządzeń PlayStation Portable, PlayStation Vita, Nintendo DS, Nintendo Switch lub innego.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: http://polishgamers.com

Polecamy również w kategorii Xbox 360