Windows 10 zredukuje nieprzyjemny efekt niebieskiego światła

Windows 10 zredukuje nieprzyjemny efekt niebieskiego światła

Krzysztof Sulikowski
15:43
01.09.2016
0 komentarzy
2335 wyświetleń

Wielogodzinne, szczególnie nocne sesje przed monitorem komputera lub ekranem smartfona potrafią dać się we znaki. Uczucie zmęczonych oczu i dyskomfortu spowodowane jest wieloma czynnikami, a jednym z nich jest efekt niebieskiego światła, który przypada w udziale wielu nowoczesnym wyświetlaczom. Często lekceważymy to, narażając nasz wzrok na uszkodzenie. Wiele monitorów posiada opcje regulacji, dzięki czemu można uzyskać satysfakcjonujące nas kolory i jasność. Można to także uzyskać dzięki oprogramowaniu, wbudowanemu w Windows 10.

Jak się okazuje, Microsoft zaimplementował specjalne rozwiązanie bezpośrednio w Windows 10. Funkcja redukcji niebieskiego światła pojawiła się w kompilacji Windows Insider o numerze 14915 (Redstone 2), którą od wczoraj pobrać mogą użytkownicy z kręgu Fast. Dlaczego nie ma jej na oficjalnej liście zmian? Wszystko wyjaśnia tweet użytkownika Core, który zauważył nowy plik: "Windows.Data.BlueLightReduction, obecny w 14915, posiada przełącznik w Szybkich Akcjach, z wyłączonym dostępem w rs_prerelease. Dzięki, MS".

Redukcja niebieskiego światła zagości najwyraźniej w kolejnych buildach Windows 10 jako nowy przełącznik w Centrum akcji. Pozwoli to zredukować nieprzyjemny efekt, ale najprawdopodobniej nie pozbawi użytkownika odpowiedniej dynamiki kolorów. Bardziej stonowane i naturalne oświetlenie dotyczy przede wszystkim koloru białego, który często charakteryzuje się zimną tonacją. Pamiętacie "szyby niebieskie od telewizorów"? Chodzi mniej więcej o taki właśnie efekt. Windows.Data.BlueLightReduction działa nieco na wzór aplikacji f.lux, która pozwala regulować temperaturę barw i płynnie przełączać się z trybu dziennego na nocny o ustalonej godzinie.

Źródło: itsfoss.com
Przykład redukcji nieprzyjemnego efektu dzięki podobnej aplikacji f.lux

Czy nowa funkcja w Windows 10 będzie posiadała możliwość konfiguracji - jak na przykład opcja płynnego przejścia z barwy zimnej na ciepłą w ustalonych godzinach - czy może po prostu będzie to zwykły przełącznik, pełniący tylko jedną funkcję? Tego dowiemy się, gdy Windows.Data.BlueLightReduction stanie się już aktywny.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: http://www.winbeta.org/news/microsoft-looks-working-blue-light-reduction-feature-windows-10-pc-mobile

Polecamy również w kategorii Windows 10

Komentarze

Skomentuj

Autor