Windows 10 otrzymuje natywną implementację OpenSSH

Windows 10 otrzymuje natywną implementację OpenSSH

 Krzysztof Sulikowski
Krzysztof Sulikowski
16:04
14.12.2017
1 komentarz
1653 wyświetlenia

Natywne wsparcie dla środowisk i narzędzi linuksowych w Windows 10 od pewnego czasu przestało zaskakiwać, gdy Microsoft wprowadził je m.in. dla Basha i dytrybucji SUSE Linux, Fedory oraz Ubuntu. Teraz twórcy Dziesiątki przymierzają się do implementacji kolejnej zorientowanej na deweloperów funkcjonalności - klienta OpenSSH.

SSH (Secure Shell) jest bezpiecznym protokołem pozwalającym użytkownikom logować się zdalnie na innym komputerze. Zapewnia on szereg alternatywnych opcji uwierzytelniania i chroni komunikację mocnym algorytmem szyfrowania. Pod pewnymi względami SSH przypomina FTP, jednak ze względu na poziom zabezpieczeń właśnie ten pierwszy jest szczególnie ceniony przez deweloperów.

OpenSSH Windows10

Do tej pory użytkownicy Windows musieli polegać na zewnętrznych klientach SSH, takich jak PuTTY, ale odkąd Microsoft dodaje wsparcie dla klienta OpenSSH, deweloperzy otrzymują dostęp natywny. Funkcję można aktywować w wydaniu Fall Creators Update lub wyższym. By zainstalować OpenSSH, udajemy się do aplikacji Ustawienia > Aplikacje > Aplikacje i funkcje > Zarządzaj funkcjami opcjonalnymi > Dodaj funkcję. Na liście opcjonalnych funkcji do zainstalowania powinny pojawić się pozycje OpenSSH Server (Beta) oraz OpenSSH Client (Beta). Po ich kliknięciu pojawi się przycisk Zainstaluj, który należy kliknąć.

Choć w tutorial;u autorstwa ServeTheHomeVideo instalacja i uruchomienie OpenSSH poprzez Wiersz polecenia działa, w naszym przypadku (polska wersja językowa Windows 10) nowe opcjonalne funkcje do zainstalowania jeszcze się nie pojawiły.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: https://mspoweruser.com/microsoft-adding-native-openssh-to-windows-10/

Polecamy również w kategorii Windows 10

Komentarze

  • Mazdamer 19:21 14.12.2017

    Już jest :-)

Skomentuj

Autor