Więcej lokalnego AI i machine learningu w Windows 10 Spring Creators Update

Więcej lokalnego AI i machine learningu w Windows 10 Spring Creators Update

 Krzysztof Sulikowski
Krzysztof Sulikowski
18:52
07.03.2018
0 komentarzy
967 wyświetleń

Microsoft prowadzi dziś Windows Developer Day, cykliczny event poprzedzający główne aktualizacje Windows 10. Ostatni miał miejsce w październiku, kiedy to Gigant ogłosił dostępność SDK dla Fall Creators Update. Jak na razie dzisiejszym głównym tematem jest sztuczna inteligencja (AI) i machine learning (ML), a dokładniej to, co z tych technologii deweloperzy będą mogli dodawać do swych aplikacji i jak to wszystko będzie działać.

sztuczna inteligencja (AI) i machine learning (ML) w Windows 10

Przede wszystkim dowiadujemy się, że rozwiązania oparte na AI i ML będą odgrywały jeszcze większą rolę w ekosystemie Windows, co w zasadzie nie jest żadnym zaskoczeniem. Ważną z punktu widzenia dewelopera zapowiedzią okazała się nadchodząca możliwość używania wytrenowanych uprzednio modeli machine learningowych w aplikacjach dla Windows 10. Ma to zapewniać "pozbawione latencji rezultaty w czasie rzeczywistym", używając lokalnych zasobów komputera, by analizować obrazy czy wideo. Warto tu przypomnieć, że inteligentny ML po stronie urządzenia rozwijany jest przez Microsoft równocześnie dla platform mobilnych w ramach Microsoft Cognitive Services. Teraz skupmy się jednak na Windows.

O możliwościach machine learningowych mowa była również w kontekście oszczędności kosztów operacyjnych. Dane przesyłane do Azure w celu analizy są minimalne, a to redukuje zarówno koszta, jak i transfer. Trzecią korzyścią tego scenariusza ma być elastyczność, jako że deweloperzy mogą teraz wybrać, czy przetwarzanie odbywać się ma po stronie urządzenia, czy w chmurze.

Na dzisiejszej konferencji poruszono też temat ONNX, czyli otwartego formatu AI opracowanego przez Microsoft i Facebook. Open Neural Network Exchange - bo tak brzmi jego pełna nazwa - zapewnia możliwość współpracy z istniejącymi lub mającymi dopiero zaistnieć systemami AI bez ograniczeń możliwości implementacji, a technologię tę wspierają m.in. Amazon, AMD, ARM, Huawei, IBM, Intel czy Qualcomm. Microsoft poinformował, że korzystający z Visual Studio Preview 15.7 deweloperzy będą mogli dodawać plik ONNX do aplikacji UWP i generować w tym projekcie interfejsy modelu. To samo zostanie dodane do Visual Studio Tools for AI.

ONNX

Oczywiście im lepszy sprzęt, tym lokalne obliczenia AI/ML mają większy sens. Scenariusz zaprezentowany przez Microsoft najlepiej sprawuje się na nowszych CPU i GPU ze wsparciem dla DirectX 12. Windows Developer Day poświęcony Spring Creators Update jeszcze się nie skończył. Jeśli pojawią się na nim jeszcze inne ciekawe wglądy, na pewno przeczytacie o nich na CentrumXP. Warto przypomnieć, że za dwa miesiące odbędzie się dużo ważniejsza konferencja Microsoftu - BUILD 2018, który będziemy oczywiście relacjonować na żywo.

Aktualizacja 19:30: Więcej nowości z Windows Developer Day opisujemy w naszym kolejnym poście - Microsoft zapowiada Windows AI Platform oraz format pakietów MSIX.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: https://www.neowin.net/news/microsoft-boasts-windows-10-ai-capabilities-at-developer-day

Polecamy również w kategorii Microsoft .NET

Komentarze

Skomentuj

Autor