Test programu Microsoft Student 2008

Test programu Microsoft Student 2008

Autor: Krzysztof Gudowski

Opublikowano: 12/2/2007, 12:00 AM

Liczba odsłon: 12695

Słowem wstępu...

Szybki rozwój Internetu w ostatnim czasie przyczynił się do wzrostu liczby przekazywanych informacji. Globalna sieć wykorzystywana jest przez wszystkie możliwe grupy społeczne, w tym także uczniów. Niejednokrotnie w tym całym zamieszaniu zapominamy, że Internet zawierać może dane przez nikogo nie potwierdzone i fałszywe. Mimo tej niedoskonałości jest w chwili obecnej wykorzystywany jako jedno z podstawowych mediów, a jego znaczenie ciągle wzrasta. Do rangi ogromnych portali urosły strony zawierające wszelkiego rodzaju pomoce naukowe i ściągi. Swoistym fenomenem jest również „otwarta encyklopedia” – Wikipedia, gdzie każdy z internautów może utworzyć nowe hasło, czy też rozbudować jedno z dotychczas istniejących. Można więc powiedzieć, że Internet jest rajem dla uczniów i studentów. Czy wydawanie na płytach DVD i sprzedawanie za niemałe pieniądze encyklopedii multimedialnych ma jeszcze jakiś sens? Czy uczniowie potrafią skutecznie wykorzystywać szanse, które daje im komputeryzacja?

Zawartość pakietu

Zestaw Microsoft Student 2008 to kompleksowe narzędzie adresowane do uczniów i studentów mających na co dzień do czynienia z różnego rodzaju dziedzinami wiedzy. Autorzy w taki sposób przygotowali swoje oprogramowanie, aby mogły z niego korzystać nawet osoby znajdujące się w przedszkolu. Całość zajmuje około czterech gigabajtów (GB), przy czym program instalatora pozwala na dostosowanie aplikacji do potrzeb konkretnej osoby.
W skład pakietu wchodzą następujące elementy:

  • Microsoft Math, którego szersze omówienie znajdziemy tutaj.
  • Microsoft Student with Encarta Premium
  • Microsoft Encarta Kids
  • Microsoft Essentials for Students
  • Microsoft Encarta Dictionaries

Okno główne

Całość dostępna jest w angielskiej wersji językowej, co w oprogramowaniu tego typu uznać można za potężny plus. Słuszność tej tezy postaram się udowodnić w dalszej części artykułu. Umieszczony w menu startowym łącze zatytułowane Microsoft Student with Encarta Premium 2008 DVD, odnosi się do głównego programu pełniącego rolę swoistego centrum zarządzania informacją. Wita on użytkownika charakterystycznym sygnałem dźwiękowym i oknem przypominającym okrojoną przeglądarkę internetową. U góry ekranu znajduje się pasek nawigacyjny z kilkoma przyciskami. Są to: Back, Forward, Home, a także rozwijalne menu Homework Tools. Dodatkowo znajdziemy tutaj pole edycyjne oraz wyszukiwania i przycisk odpowiedzialny za pokazanie/ukrycie zaawansowanych jego wyników. Strona główna podzielona została na trzy kategorie tematyczne, ułatwiające szybkie i efektywne korzystanie z programu. Do dyspozycji użytkownika oddane zostały działy:

  • Homework (Praca domowa)
  • Projects (Projekty)
  • Discover & Learn (Odkryj i naucz się)
Każdy z nich posiada dodatkowe trzy podkategorie.

Przygotowywanie pracy domowej (Homework)

W kategorii Homework skorzystać można z Math Tools, czyli narzędzi w większości zaimplementowanych w programie Microsoft Math, a także rozbudowanych wyjaśnień rozwiązywania poszczególnych typów zadań (wraz z przykładami) z takich działów jak: Pre-Algebra (Podstawy matematyczne wraz z uzupełnieniami dla uczniów szkół licealnych i ponadlicealnych), Algebra, Geometry (Geometria) oraz Statistics (Statystyka). Poziom rozbudowania opisów i mnogość tematyczna tego działu przyprawić może nawet zapalonego matematyka o zawroty głowy. Na szczęście całość została logicznie usystematyzowana i podana użytkownikowi w przystępny sposób. Dodatkowym atutem są, znajdujące się pod konkretnym działem, odnośniki do stron internetowych poszerzających dane zagadnienie. Foreign Language Tools to narzędzia skonstruowane specjalnie dla osób uczących się języków obcych. Po kliknięciu w odpowiedni odnośnik do wyboru oddane zostają cztery popularne języki świata (hiszpański, francuski, niemiecki oraz włoski), dział z hiperłączami do stron przydatnych w trakcie nauki, a także interaktywna mapa pozwalająca porównać brzmienie oraz uzyskać szczegółowe informacje o wszystkich językach świata i ich odmianach wraz z charakterystyczną pisownią popularnych powiedzeń. Dokładność tego narzędzia jest tak wysoka, że poznać można nawet poszczególne dialekty występujące w konkretnych miejscach na Ziemi. Uruchamiając katalog języka (przykładowo włoskiego) mamy możliwość przetłumaczenia słowa z języka angielskiego na włoski i odwrotnie. Możemy również skorzystać z przydatnych odnośników do stron poświęconych nauce danego języka. Search Tools to nic innego jak zaawansowany moduł wyszukiwania artykułów (Articles), zdjęć i elementów multimedialnych (Photos & More), map (Maps), cytatów (Quotations), słów w słowniku podstawowym (Dictionary) oraz słowniku synonimów (Thesaurus).

Dział projektów (Projects)

Dział Projects (Projekty) pozwala przygotować konkretne zadania domowe w oparciu o gotowe schematy. Papers & Reports to narzędzie, dzięki któremu napiszemy esej oraz wypracowanie, Book Report (podsumowanie bądź omówienie książki), Research Report (Wyniki badawcze), Science Project (Praca naukowa), Creative Writing (Praca twórcza), Creative Projects (Projekty kreatywne). Dział Papers & Reports polecałbym szczególnie osobom uczącym się języka angielskiego na wyższym poziomie zaawansowania. Zawarte w nim pomoce mogą okazać się bezcenne w momencie, gdy zaistnieje potrzeba napisania twórczego tekstu zgodnie z ustalonymi regułami (świetne dla maturzystów!). Tak więc, wchodząc w poddział Essay, możemy skorzystać z przykładowych konspektów takich jak: Informative Essay (Esej wyjaśniający), Compare-Contrast Essay (różnice i podobieństwa pomiędzy różnymi poglądami, aspektami dzieła lub zjawiska), How-To Essay (wypracowanie wyjaśniające), Pro-Con Essay (porównywanie plusów i minusów tematu), Problem Solution Essay (opis konkretnego problemu wraz z pomysłem na jego rozwiązanie) oraz Opinion Essay (wyrażanie opinii na dany temat). Autorzy aplikacji udostępnili użytkownikowi również teksty wyjaśniające proces świadomego tworzenia tekstów (stosowanie odwołań do posiadanej literatury, sztuki przekonywania lub wyszukiwania potrzebnych do zadania informacji). Organizing & Brainstorming Tools to narzędzia mające na celu pomóc w organizacji pracy w danym dziale tematycznym oraz zmusić piszącego do wysiłku umysłowego. Całość została wyśmienicie opracowana i przedstawiona w przystępny sposób. W analogiczny do Papers & Reports sposób skonstruowane zostały działy Presentations oraz Charts & Graphics. Formuła jest ta sama: przykłady gotowych prac, omówienie sposobów tworzenia i przydatne narzędzia umieszczone w jednym miejscu.

Nauka i odkrywanie w Discover & Learn, czyli Microsoft Encarta

Jako osobną całość w programie Microsoft Student 2008 można by wyróżnić opcję Discover & Learn, która jest odwołaniem do aplikacji Microsoft Encarta. Aplikacja ta to niedoceniania przez wielu użytkowników encyklopedia, w odniesieniu do której słowo „multimedialna” znaczy zbyt mało. Została ona niejako wbudowana w Microsoft Student, jednak da się ją łatwo wyróżnić spośród innych funkcji programu. Zasada jej funkcjonowania jest dziecinnie prosta. Do wyboru użytkownika jest sześć działów tematycznych, mianowicie:

  • History (Historia)
  • Geography (Geografia)
  • People & Society (Ludzie i społeczeństwo)
  • Science & Nature (Nauka i natura)
  • Arts & Literature (Sztuka i literatura)
  • Sports & Recreation (Sport i rekreacja)

Każdy z nich posiada niezliczoną ilość poddziałów, z których wybrać można kolejne aspekty danej dziedziny życia. Jako przykład posłużymy się artykułem dotyczącym Sztuki i Architektury Starożytnej Grecji. Na samej górze znajduje się poziomy pasek złożony z wielu różnych obrazków i zdjęć przedstawiających elementy powiązane z przeglądanym aktualnie tematem. Wszystkie zagadnienia są grupowane co skutecznie zapobiega pojawianiu się na ekranie monitora tekstu, który nie jest interesujący. Dla wybranego obecnie zagadnienia dostępne są:
  • Wstęp
  • Omówienie historyczne
  • Architektura
  • Rzeźba
  • Malarstwo i poezja
  • Sztuka dekoracyjna
  • Dziedzictwo Starożytnej Grecji
Każda z tych dziedzin posiada charakterystyczny dla siebie, logiczny podział na okresy, typy malarstwa itd. Poniżej właściwego tekstu znajduje się szary prostokąt, który zawiera:
  • Odwołania do źródeł znajdujących się w sieci Internet
  • Publikacje „niewirtualne” warte przeczytania
  • Źródła artykułu
  • Odnośniki do podobnych artykułów
  • Oś czasu
Jeżeli dana treść zawiera również ilustracje, najechanie jej kursorem myszy wywołuje animowane okienko wraz z wyczerpującym podpisem dotyczącym obrazka. Wewnątrz tekstu umieszczono również niejednokrotnie fragmenty gazet (między innymi takich jak New York Times). Dla uczących się języka – niesamowite źródło wiedzy o języku i na interesujący ich w danym momencie temat.
Po prawej stronie każdego z artykułów w programie Microsoft Encarta znajdują się elementy pomocnicze zawierające aktualną listę ciekawych stron internetowych, w przypadku haseł dotyczących ważnych osobistości listę najważniejszych cytatów, odwołania do elementów multimedialnych hasła oraz Visual Browser, czyli animowany spis treści o podobnej tematyce, jak obecnie przeglądana zawartość.

Multimedia w Microsoft Encarta

Ilość typów zawartości multimedialnych w Microsoft Encarta nie da się zliczyć. Dla obrazów będą to na przykład animowane omówienia założeń danego nurtu, dla zagadnień historycznych często w pełni trójwymiarowe rekonstrukcje ważnych miejsc, muzyka czy film to połączenie materiałów w większości archiwalnych z komentarzami. Pod tym względem encyklopedia ta jest niezastąpiona. Żadna z dostępnych na rynku aplikacji nie posiada takiego bogactwa tematycznego i niezwykle dogłębnych opracowań. Całość „doprawiona” została multimedialnymi grami, quizami i innymi zabawami.

Dobry moduł wyszukiwania kluczem do sukcesu

Na uwagę zasługuje również rozwinięty moduł wyszukiwania. Wpisując w Search na przykład polskie hasło „Wit Stwosz” użytkownik jest prowadzony w taki sposób, że natychmiast odnajduje angielskojęzyczny odpowiednik tego imienia i nazwiska. Pole bocznego paska wyników podzielone zostało na kilka sekcji:

  • Best Matches (Najlepiej dopasowane)
  • Articles (Artykuły)
  • Photos & More (Zdjęcia i multimedia)
  • Web Links (Odnośniki do sieci Web)
  • Dictionaries (Słowniki)
  • Maps (Mapy)
  • Quotations (Cytaty)
Wyszukiwanie haseł ułatwia również umieszczany (po instalacji pakietu) na pasku zadań Windows element Encarta Search Bar.

Microsoft Encarta Kids

Microsoft Encarta Kids to opcjonalny składnik pakietu przeznaczony dla młodszych odbiorów. Nie jest to jednak aplikacja infantylna jak niektóre produkty konkurencyjne. Każdy artykuł został przygotowany z niemal zegarmistrzowską precyzją. Znaleźć tu można wyjaśnienia podstawowych praw fizyki, podstaw historii, prawa, sztuki i wielu innych dziedzin nauki. W programie zaimplementowane zostały również odpowiednio dostosowane gry i zabawy poparte wieloma ciekawymi artykułami. Okazuje się, że również tu osoby dorosłe mogą znaleźć coś dla siebie. Z wieloma, stawianymi przed młodymi użytkownikami komputerów, wyzwaniami nie byłem sobie w stanie od razu poradzić. Świadczy to tylko i wyłącznie o swoistym kunszcie autorów w tej kwestii. Dźwięki, obrazy, animacje i ciekawość użytkownika – to elementy które towarzyszą eksplorowaniu kolejnych działów Microsoft Encarta Kids. Polecamy również dorosłym!

Microsoft Learning Essentials for Students

Wraz z pakietem instalowane jest narzędzie Microsoft Learning Essentials for Students. I co tu dużo mówić – kolejne niesamowite rozwiązanie. Ten niewielki program skupia w sobie wszystko to, czego uczeń potrzebuje do przygotowywania zadań domowych i referatów. Udostępnione zostały szablony (Templates), tutoriale (Tutorials) oraz – tradycyjnie już – odnośniki do ciekawych stron o konkretnej, zadanej tematyce. Pisząc wypracowanie warto zapoznać się z kolejnymi etapami jego konstruowania. I tu również pojawiają się liczne przykłady, tłumaczenia, metody pracy, a także przystępna forma. Po obejrzeniu kilku gotowych rozwiązań dotyczących tradycyjnych wypracowań dowiedziałem się rzeczy, o których nawet mi się nie śniło, a są tak pomocne, że aż głupio byłoby ich nie znać. Dla usystematyzowania podaję dostępne działy:

  • Reports and Papers
  • Presentations
  • Charts and Diagrams
  • Research and Brainstorming
  • Organizational Tools
  • Language Arts and Social Studies
  • Math and Science
  • Foreign languages
  • Useful Web Links

Integracja z aplikacjami pakietu Office

Rozpoznawalną cechą tej aplikacji jest również integracja z pakietem Microsoft Office. Do menu programów dodane zostają przydatne funkcje, takie jak narzędzia językowe, matematyczne czy służące do wyszukiwania informacji. Najwięcej uwagi przyciąga jednak Project Assistance. Po jego uruchomieniu po prawej stronie ekranu pojawia się okno zawierające różne typy wypracowań. Całość oparta jest o treści poznane przez użytkownika w animacjach zawartych w Microsoft Learning Essentials for Students. Gdy zakończymy już wykonywanie konkretnej, zalecanej czynności możemy ją oznaczyć jako wykonaną. Całość pracy jest podzielona w taki sposób, że stosowanie się wedle harmonogramu może być jedynie powodem do otrzymania oceny celującej z zadania i ogromnej satysfakcji.

Microsoft Encarta Dictionaries

Microsoft Encarta Dictionaries to wirtualny słownik przydatny w szczególności dla osób uczących się kilku języków jednocześnie bądź tylko angielskiego, ale na poziomie zaawansowanym. Do dyspozycji użytkownika oddane zostają hasła w tłumaczeniach: angielsko – angielskim oraz w rożnych kombinacjach z językami francuskim, hiszpańskim, włoskim i niemieckim. Przydatne narzędzie do tłumaczeń. Skorzystać można również z Thesaurusa, czyli słownika synonimów. Program potrafi również wypisać wszystkie możliwe koniugacje dla wszystkich czasów dla konkretnego słowa.

Podsumowanie

Ogromna ilość funkcji i możliwości sprawia, że opisanie tego wszystkiego w jednej recenzji graniczy z cudem. Jest to aplikacja bezkonkurencyjna i bez dwóch zdań wyjątkowa. Nie muszę chyba przytaczać już kolejnych przykładów tego, jak przydatnym narzędziem jest ona w trakcie nauki popularnych języków europejskich. Stanowi również świetne źródło twórczej zabawy na wiele godzin – również dla najmłodszych członków rodziny. Ciągłe aktualizacje oraz dostęp do serwisu Encarta.msn.com sprawiają, że możliwości Studenta można określić tylko jednym słowem: nieskończone. Tego programu nie warto kupować. Trzeba go mieć!

Plusy:
+ rozbudowany moduł encyklopedii
+ multimedialność
+ łatwa nawigacja i przejrzystość formy
+ szeroki zasób wiedzy
+ dla osób w każdym wieku
+ ułatwia naukę języków obcych
+ serwis internetowy (subskrypcja)
+ integracja z Microsoft Office
+ potężne, niezastąpione narzędzie podczas nauki i pracy
+ Microsoft Math w zestawie

Minusy:
- czasem potrafi długo się ładować, ale należy to do rzadkości
- trudno dostępny w Polsce

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia