Test Windows 7 (kompilacja 7000)

Test Windows 7 (kompilacja 7000)

Autor: Mateusz Miciński

Opublikowano: 1/4/2009, 12:00 AM

Liczba odsłon: 42170

Platformy testowe

Komputer stacjonarny
(4-letni)
Komputer przenośny
(nowy)
Procesor: AMD Athlon 64 3000+ 2GHz
Pamięć: 1GB RAM DDR
Dysk: 250GB SATA I (7200 obr/min)
Grafika: ATI Radeon 9550 128MB
Procesor: Inter Core 2 Duo 2.5GHz
Pamięć: 3GB RAM DDR2
Dysk: 640GB SATA II (5400 obr/min)
Grafika: ATI Radeon 3650 HD 512MB

Instalacja

Do napędu DVD włożyliśmy płytkę instalacyjną i zainicjowaliśmy proces instalacji. Instalator Windows 7 kompilacja 7000Jak zwykle, zdecydowaliśmy się na "czystą" kopię systemu. Podczas trwania procesu instalacji zauważalnych zmian nie dostrzegliśmy. Wygląd i funkcjonalność kreatora wygląda praktycznie identycznie jak w buildzie 6956. Po przeprowadzeniu instalacji uruchomiony został system. Oczywiście znane z poprzedniego testu animowane logo ekranu startowego pozostało bez zmian. Podczas pierwszego startu Windows, proszeni byliśmy o podanie numeru licencyjnego, nazwy użytkownika i komputera, ustawień regionalnych oraz mieliśmy możliwość nawiązania połączenia z siecią lokalną oraz Internetem. Po tych czynnościach naszym oczom ukazał się pulpit Windows 7 - identyczny jak w poprzedniej testowanej kompilacji.

Zainteresowaliśmy się jednak czasem trwania procesu instalacyjnego. Czas mierzony był od wystartowania instalatora do ujrzenia pulpitu. Na starszej maszynie wyniósł 17 minut (instalacja buildu 6956 na tym samym komputerze - 15 minut, 40 sekund), natomiast na nowoczesnym notebooku aż 20 i pół minuty. Skąd wynika taka rozbieżność? Różnica w czasach instalacji spowodowana jest przede wszystkim przez prędkość odczytu napędu DVD. W laptopach montowane są wolniejsze czytniki, od tych, które przeznaczone są do komputerów biurkowych. Stąd właśnie wynika ponad 3 minutowa różnica w instalacji. Ale to jedyna przewaga starszego komputera nad nowszym...

Ogólne wrażenie

W tym miejscu musimy powiedzieć, że Beta 1 praktycznie nie różni się od wersji Milestone 3 (kompilacja 6956). Pre-beta, którą testowaliśmy na początku grudnia oraz Beta to praktycznie te same buildy. Pracując z systemem, dokonując konfiguracji, używając wbudowanych programów - nie dostrzeżemy zauważalnych zmian. Producent nie zaimplementował nowych funkcjonalności, gadżetów czy rozwiązań technologicznych. Boimy się aż mówić, ale to może oznaczać koniec rozwoju funkcjonalnego systemu Windows 7. Gigant mógł już się skupić na poprawie jakości, wydajności, stabilności i bezpieczeństwa, nie wprowadzając tym samym nowych narzędzi. Sytuacja wyglądała podobnie, kiedy do testów publicznych trafił Windows Vista RC (kandydat do wersji finalnej). Od tamtego czasu Microsoft nie rozwijał funkcjonalności. Czyżby w przypadku Siódemki ten proces nastąpił przy pierwszej Becie?

Czego zabrakło? A co nowego?

Nowości próżno szukać. Jedynymi zauważalnymi, drobnymi zmianami są:

  • wyłączone domyślne wyświetlanie okna Getting Started po instalacji,
  • mniej uciążliwy mechanizm Kontroli Konta Użytkownika,
  • rozszerzona funkcjonalność lokalizacyjna narzędzia Default Location,
  • gadżet Pogoda sam ustala lokalizację komputera. Jednakże pomimo wpisania miasta Sosnowiec w ustawieniach Default Location, gadżet domyślnie pobrał pogodę dla Warszawy.

Ulepszony moduł ratingu i oceniania wydajności komputera

Poniższa lista przedstawia braki oraz błędy, które udało się dostrzec:

  • brak funkcji Napraw w Galerii fotografii Windows (funkcja występuje w Windows Vista),
  • brak programu pocztowego Windows Mail oraz Windows Movie Maker,
  • skromna funkcjonalność gadżetu Windows Media Center,
  • problemy z Windows DVD Maker, związane z niepełną obsługą DirectX przez kartę grafiki,
  • błędy, pojawiające się w interfejsie w stylu Aero Basic. Najwięcej przekłamań widać w obszarze paska narzędzi w Eksploratorze Windows,
  • problem z poprawnym wyświetleniem postępu wysyłania, nazwy urządzenia odbiorczego oraz pliku w nowym, przebudowanym kreatorze Bluetooth,
  • niemożność minimalizacji okna programu Paint podczas dłuższego korzystania z aplikacji,
  • Internet Explorer 8 Beta dwukrotnie odmówił współpracy podczas testu,
  • napis ple na ikonce strzałki w zasobniku systemowym (pojawił się po wykonaniu testu wydajności).

To tyle najważniejszych zmian. Oczywiście przypominamy, że od ostatniego testowanego buildu, system posiada najnowszą bibliotekę DirectX 11, w pełni funkcjonalne gesty Aero Snap oraz nowy sposób przełączania pulpitu Aero Peek.

Test wydajności

Jeśli zatem Beta 1 nie zaskoczyła nas nową funkcjonalnością, mogliśmy skupić się na testach wydajności. Nowości w Windows 7 kompilacja 7000Wówczas pozwoliliśmy sobie na dwóch platformach testowych zainstalować system Windows 7 Beta 1 (7000) oraz Windows Vista SP1. Pod lupę wzięliśmy kilka parametrów: czas instalacji systemu, start i zamykanie, zajęte miejsce na dysku, wykorzystywane zasoby tuż po instalacji, rating systemowy, czas kopiowania plików oraz kompatybilność sprzętową. Czas uruchamiania i zamykania systemu sprawdzony był po kilkugodzinnej pracy od czasu instalacji. Zajęte miejsce na dysku twardym zostało sprawdzone tuż po instalacji, podobnie jak wykorzystywane zasoby sprzętowe. Natomiast czas kopiowania plików przetestowaliśmy na folderze o rozmiarze 791MB (303 pliki). Do testu kompatybilności wliczyliśmy siedem urządzeń: kartę graficzną, kartę dźwiękową, moduł Wi-Fi oraz Bluetooth, drukarkę, telefon komórkowy, a także aparat fotograficzny. Sterowniki, które dostępne były za pośrednictwem usługi Windows Update, gwarantowały kompatybilność.

TEST Komputer stacjonarny
(4 letni)
Komputer przenośny
(nowy)
Windows 7 Beta 1 Windows Vista SP1 Windows 7 Beta 1 Windows Vista SP1
Instalacja 17 minut 20 minut 20 minut i 30 sekund 24 minuty
Start 36 sekund 28 sekund 33 sekundy 26 sekund
Zamykanie 20 sekund 44 sekundy 13 sekund 38 sekund
Zajęte miejsce 7,34GB 7,81GB 7,65GB 8,09GB
Wykorzystywane zasoby CPU: 0 - 7%
RAM: 512MB
CPU: 2 - 7%
RAM: 440MB
CPU: 0 - 1%
RAM: 693MB
CPU: 1 - 2%
RAM: 710MB
Kopiowanie plików 56 sekund 47 sekund 24 sekundy 23 sekundy
Rating Procesor: 3.8
RAM: 4.2
Grafika: 4.1
Grafika w grach: 3.7
Dysk: 5.6
Procesor: 4.0
RAM: 4.3
Grafika: 4.1
Grafika w grach: 3.7
Dysk: 5.5
Procesor: 5.9
RAM: 5.5
Grafika: 5.2
Grafika w grach: 5.6
Dysk: 5.6
Procesor: 5.4
RAM: 5.0
Grafika: 5.4
Grafika w grach: 5.1
Dysk: 5.5
Kompatybilność 7/7 urządzeń 6/7 urządzeń 7/7 urządzeń 7/7 urządzeń

 

To już czwarta kompilacja, którą poddaliśmy testom. Tym razem mieliśmy przyjemność zainstalować i używać wersję Beta 1. Microsoft jednak nie wydał jeszcze oficjalnej bety, której premiera zaplanowana została na 13 stycznia. Prawdopodobnie zostanie on oznaczony numerkiem 7012. Czas jednak podsumować test kompilacji 7000.

7000 vs. 6956, czyli pojedynek na remis?

Przed miesiącem "pod młotek" wzięliśmy jedno z ostatnich wydań Milestone 3 - 6956. Windows 7 kompilacja 7000Do złudzenia obie kompilacje są podobne, nie zawierają istotnych zmian. Sprawdziliśmy zatem, czy błędy z poprzedniej testowanej wersji zostały usunięte. Niestety tak się nadal nie stało. Cóż, to dopiero Beta 1, zatem daleka jeszcze droga do wersji finalnej. Aczkolwiek już na tym etapie pozwoliliśmy sobie w naszym redakcyjnym zaciszu porównać Windows 7 z Windows Vista na dwóch platformach sprzętowych. Przyglądając się tabeli testowej, można zauważyć, że Siódemka o kilka minut szybciej się instaluje, a także sprawniej się zamyka przed wyłączeniem komputera. Natomiast Windows Vista potrafi w znacznie krótszym czasie wystartować.

Dziwne zjawisko zaobserwowaliśmy badając wykorzystywane zasoby tuż po instalacji. WMP12 w Windows 7 kompilacja 7000Na starszej maszynie, Windows 7 mniej obciążał procesor, ale potrzebował ponad 500MB pamięci operacyjnej, natomiast Vista całkowicie odwrotnie. Tego samego zjawiska nie zauważyliśmy na testowym laptopie. Siódemka potrzebowała zarówno mniej zasobów pamięciowych i procesora. Sprawdziliśmy również szybkość kopiowania danych pomiędzy dwoma partycjami. Niestety w tej kategorii przegrała Siódemka. Kompatybilność to ostatni etap naszych testów. Różnic pomiędzy systemami i sprzętem zbyt dużych nie ma. Jednakże po wnikliwym analizowaniu kompatybilności, doszliśmy do wniosku, że nadchodzący system lepiej radzi sobie ze sprzętem.


Pobierz Windows 7 beta 1 (kompilacja 7000)

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia