Test Virtual PC 2007

Test Virtual PC 2007

Autor: Dawid Długosz

Opublikowano: 3/13/2007, 12:00 AM

Liczba odsłon: 205531

Kilka słów wstępu...

Wirtualizacja pozwala na uruchamianie wiele systemów operacyjnych na jednym komputerze, co najważniejsze, w tym samym czasie. Microsoft właśnie udostępnił kolejną odsłonę aplikacji do tworzenia wirtualnych komputerów, czyli Virtual PC 2007. Nowa wersja znanej aplikacji w stosunku do edycji 2004 wnosi wiele nowych możliwości. Po pierwsze obsługuje Windows Vista, zarówno jako hosta, jak i system, który możemy instalować na wirtualnej maszynie. Druga zmiana to ulepszone wykorzystanie sprzętowej wirtualizacji dostępnej w najnowszych procesorach Intel (VT) oraz AMD (AMD-V), dzięki której lepiej są przydzielane zasoby, zarówno dla maszyny wirtualnej jak i komputera-gospodarza. Aplikacja została udostępniona zarówno w wersji x86, jak i x64. Dzięki niej możemy uruchomić wiele systemów operacyjnych Windows, a także z rodziny Linux, czym Microsoft się jednak nie chwali.

Zalet korzystania z Virtual PC 2007 jest bardzo dużo. Dzięki niemu możliwe jest testowanie systemów operacyjnych oraz aplikacji bez ingerencji w istniejący system operacyjny, a także szybkie ich usuwanie (np. gdy zostaną zainfekowane). Gdy nie dysponujemy innym komputerem, użyjmy go do sprawdzania rozwiązań sieciowych. Pozwala także na bezpieczne użytkowanie Internetu. Ważne jest to, że wspiera on Windows Vista oraz nieoficjalnie systemy unixowe. Oferuje duże możliwości konfiguracyjne.

Do wad Virtual PC 2007 możemy zaliczyć: słabą wydajność wirtualnych maszyn, to że systemy operacyjne, uruchomione w ten sposób, korzystają z zasobów sprzętowych hosta, a także to, że nie wszystkie OS-y mogą zostać w ten sposób uruchomione, np. brak obsługi systemów 64 bitowych.

Systemy operacyjne, na których możemy uruchomić Virtual PC 2007:

  • Windows Vista Business, Enterprise oraz Ultimate
  • Windows Server 2003
  • Windows XP Professional (także x64) oraz Windows XP Tablet PC Edition
Microsoft Virtual PC 2007 pobrać można z serwisu download.centrumxp.pl w wersji 32-bitowej.

Instalacja i konfiguracja maszyny wirtualnej

Instalacja Virtual PC 2007 jest bardzo prostą czynnością. Uruchamiamy instalator programu, potem klikamy Next, akceptujemy umowę licencyjną, a w następnym module możemy zmienić dane użytkownika oraz zdecydować czy program będzie dostępny także dla innych osób korzystających z komputera. Po wskazaniu ścieżki instalacyjnej zatwierdzamy wybór poprzez Install. Po zakończeniu pracy programu instalacyjnego klikamy Finish.

Podczas pierwszego uruchomienia aplikacji przywita nas kreator tworzenia maszyny wirtualnej. Ponadto w zasobniku systemowym zostanie umieszczona ikona Virtual PC. Klikamy Next. Następnie zaznaczamy Create a virtual machine. Wskazujemy lokalizację i nadajemy nazwę dla wirtualnego komputera. W module Operating System wybieramy OS, który będziemy instalować. Pomoże to w doborze odpowiednich przydziałów dla niby-komputera, takich jak ilość pamięci operacyjnej, czy odpowiednia przestrzeń dyskowa. Oczywiście parametry te możemy później dowolnie zmieniać. Następnie możemy zmienić ilość pamięci RAM przydzielonej dla wirtualnej maszyny. Potem wskazujemy czy chcemy użyć istniejącego wirtualnego dysku, lub utworzyć nowy. Po przejściu przez wszystkie etapy kreatora, klikamy Finish. Otworzy się konsola Virtual PC. Możemy w niej zarządzać w prosty sposób naszymi komputerami wirtualnymi. W prosty sposób utworzymy nową maszynę wirtualną, lub usuniemy już istniejącą, a także dokonamy zmian w ustawieniach.

Przejdźmy do ustawień korzystając z kontrolki Settings. Otworzy się moduł, gdzie będziemy mogli zmieniać parametry maszyny wirtualnej.

Możemy tutaj dostosowywać takie ustawienia jak zmiana nazwy wirtualnej maszyny. Następnie możemy ustalić ilość przydzielonej pamięci RAM, należy jednakże tutaj postępować ostrożnie. Każdy megabajt przydzielony dla wirtualnego komputera zmniejsza zasoby dla systemu operacyjnego, pod którego kontrolą uruchamiamy Virtual PC, więc należy robić to z rozwagą, gdyż możemy doprowadzić do stanu, gdzie nagle zauważymy wielki spadek wydajności. W ustawieniach odnajdziemy także wirtualne dyski twarde, które możemy dodawać i usuwać. Zaznaczenie opcji Undo Disks pozwoli na automatyczne przechowywanie zmian dokonanych podczas sesji, w trakcie zamykania systemu będziemy mogli zdecydować czy je zachować, lub usunąć. Uwaga, opcja wymaga większej przestrzeni dyskowej. Możemy także włączyć kartę muzyczną oraz porty takie jak COM lub LPT. Wybierzemy także adapter sieciowy dla naszej wirtualnej maszyny. Zauważmy, że Virtual PC pozwala na korzystanie z fizycznych portów, znajdujących się w komputerze. Przejdźmy teraz do Hardware Virtualization, znajdziemy tutaj informację o tym czy procesor obsługuje sprzętową wirtualizację, jeśli tak, to koniecznie zaznaczamy tą opcję. Pomoże to w lepszym przydzielaniu mocy procesora na poszczególne systemy operacyjne. Poprzez Shared Folders możemy wskazać folder współdzielony, poprzez który będziemy mogli wymieniać informacje z systemem, będącym hostem. W Display ustawiamy sposób wyświetlania wirtualnego komputera, a także zdecydujemy, które elementy mają być pokazywane. W Shutdown natomiast opcje dotyczące zamykania komputera. Szersze omówienie procesu tworzenia i konfiguracji wirtualnej maszyny odnajdziemy w tym artykule.

Nasz wirtualny komputer po skończeniu konfiguracji dysponuje odpowiednim modelem procesora oraz ilością pamięci, odwzorowując fizyczną maszynę. Uruchamiamy ją poprzez kliknięcie kontrolki Start w konsoli Virtual PC. Posiada także BIOS, który również możemy konfigurować. Co prawda nie znajdziemy tam żadnych ustawień zaawansowanych (overclockerzy będą niestety zawiedzeni), lecz tylko podstawowe opcje, jak sekwencja startowania, lub zmiana czasu i daty.

Instalacja systemu operacyjnego

Proces instalacji systemu operacyjnego jest bardzo prosty i wygląda tak samo jak w przypadku prawdziwego komputera. Możemy w tym celu użyć płytki instalacyjnej lub obrazu, który przechwytujemy z dysku twardego. Wystarczy że umieścimy nośnik w napędzie optycznym komputera, a następnie w module komputera wirtualnego, w zakładce CD wskazujemy Use Physical Drive, lub Capture ISO Image... jeśli chcemy wskazać plik z obrazem systemu. Następnie możemy przejść do instalacji systemu operacyjnego.

Praca z wirtualną maszyną

Po ukończeniu procesu instalacji możemy rozpocząć pracę. Uruchamiamy wirtualną maszynę. Naszym oczom po chwili ukaże się moduł z systemem operacyjnym, który zainstalowaliśmy. Domyślnie będzie to okno, ale jeśli chcemy przełączyć się na tryb pełno ekranowy, to zrobimy to za pomocą prawego klawisza Alt + Enter. W ten sam sposób powrócimy do trybu modułowego. Także możemy pracować przy użyciu myszy, jeśli zechcemy przełączyć kursor do systemu, który jest gospodarzem, to wykonamy to poprzez naciśnięcie lewego klawisza Alt.

Aby utworzyć współdzielony folder, poprzez który będziemy mogli wymieniać pliki między systemami gościa oraz gospodarza, należy odnaleźć w folderze instalacyjnym Virtual PC katalog Virtual Machine Additions, a tam plik VMAdditions.iso, który to zawiera zbiór dodatków dla maszyny wirtualnej. Należy zamontować obraz w wirtualnym napędzie, a następnie zainstalować w systemie operacyjnym gościa. Po ponownym uruchomieniu maszyny wirtualnej przechodzimy do ustawień, klikając Edit, a następnie Settings / Shared Folders i dodajemy lokalizację. Także udostępnienie połączenia internetowego dla systemu gościa jest bardzo proste. Wystarczy że ponownie w module Settings przejdziemy do Networking i jako adapter sieciowy wskażemy Shared networking (NAT). Po tej operacji już możemy się cieszyć Internetem w maszynie wirtualnej.

Podsumowanie

Microsoft Virtual PC 2007 jest bardzo udaną aplikacją, dzięki której możemy posiadać kilka systemów operacyjnych bez potrzeby zmiany układu partycji na istniejącym dysku twardym. Dzięki niemu także będziemy mogli przetestować programy oraz ich kompatybilność, zanim postanowimy je zainstalować na systemie operacyjnym, który posiadamy. Cieszy także fakt, iż aplikacja została udostępniona całkowicie za darmo.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Zapraszamy serdecznie do lektury artykułów poświęconych Wirtualizacji.