Project Turing, czyli inteligentniejsza wyszukiwarka Microsoftu

Project Turing, czyli inteligentniejsza wyszukiwarka Microsoftu

 Krzysztof Sulikowski
Krzysztof Sulikowski
18:05
31.10.2019
676 wyświetleń

Czołowe wyszukiwarki internetowe stają się inteligentniejsze dzięki wykorzystaniu głębokich sieci neuronowych. W ten sposób można bardziej naturalnie komunikować się z Google i Bing. W inteligentne zaplecze wzbogacana jest również wyszukiwarka Microsoft Search, która jest dość specyficzna, bowiem obejmuje nie tylko Internet (za pośrednictwem Bing), ale też Office 365 i Windows 10. Jak wynika z opisu jednej z sesji nadchodzącego Microsoft Ignite, gigant zaprezentuje nowe możliwości tej wyszukiwarki już w przyszłym tygodniu.

Główną technologią, o której będzie mowa, jest machine reading (nie mylić z machine learning), czyli możliwości automatycznego rozumienia tekstu. Wykorzystuje ona komputerowe rozpoznawanie obrazu (computer vision), rozumienie języka naturalnego i inne technologie. Zobaczmy, co na ten temat ma do powiedzenia Microsoft. Jak czytamy w opisie wspomnianej sesji Project Turing: AI-powered Search for Enterprise:

Dla ludzkich istot czytanie ze zrozumieniem jest podstawowym zadaniem, wykonywanym codziennie. Już będąc w szkole podstawowej, potrafimy przeczytać artykuł i odpowiedzieć na pytania dotyczące głównych idei i szczegółów. Dla sztucznej inteligencji czytanie ze zrozumieniem jest nadal celem nieuchwytnym, choć koniecznym, jeśli chcemy osiągnąć sztuczną inteligencję ogólną [general intelligence AI]. W aplikacjach wyszukiwania rozumienie maszynowe daje precyzyjne wyniki zamiast URL-ów, które zawierają odpowiedź gdzieś na długiej stronie. Co więcej, modele rozumienia maszynowego potrafią zrozumieć konkretną wiedzę zawartą w artykułach, zwykle z wąskich i specyficznych dziedzin, gdzie dane wyszukiwania, na których polegają algorytmy, jest rzadko rozsiana. Na tej sesji zobaczycie i poznacie najnowsze innowacje obszarach języka naturalnego i maszynowego czytania ze zrozumieniem w wyszukiwarce Microsoftu.

Wyszukiwanie stanowiło istotny temat wielu poprzednich edycji Microsoft Ignite. W zeszłym roku gigant wyjawił szczegóły unifikacji możliwości wyszukiwania w Windows, Microsoft Graph i Bing. To połączone doświadczenie nosi właśnie nazwę Microsoft Search. Czytanie ze zrozumieniem może być tu wykorzystane np. do odpowiedzi na pytanie, czy mogę zabrać partnera i dzieci na wyjazd służbowy. Wyszukiwarka zrozumie, kim są partner i dzieci, a także weźmie pod uwagę ich kalendarze (jeśli mamy do nich dostęp) i dokumenty naszej organizacji w Office 365. W tym i w wielu innych przykładach chodzi przede wszystkim o sprawną wymianę informacji w konwencji pytań i odpowiedzi.

Technologia ta rozwijana jest przez Microsoft pod nazwą Project Turing, co stanowi ukłon w stronę Alana Turinga, jednego z ojców informatyki i sztucznej inteligencji, a także twórcy tzw. testu Turinga, który określa zdolność maszyny do posługiwania się językiem naturalnym i myślenia w sposób podobny do ludzkiego.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: https://www.zdnet.com/article/microsoft-is-poised-to-add-machine-reading-results-to-microsoft-search/

Polecamy również w kategorii Sztuczna inteligencja