Nowości w bezpieczeństwie IoT i Microsoft 365 podczas Security News 2018

Nowości w bezpieczeństwie IoT i Microsoft 365 podczas Security News 2018

Autor: Łukasz Klimkiewicz

Opublikowano: 4/17/2018, 9:22 AM

Liczba odsłon: 1795

Bezpieczeństwo to kluczowa kwestia rozwoju usług chmurowych oraz IoT. Microsoft, jako jeden z głównych dostawców, musi dbać o ciągłe usprawnianie zabezpieczeń tych elementów. Wczoraj późnym wieczorem odbyła się krótka konferencja, podczas której przedstawiciele firmy omówili kilka nowych technologii bezpieczeństwa, mających pomóc klientom łatwiej i skuteczniej eliminować zagrożenia bezpieczeństwa danych. W tym tekście scharakteryzujemy najważniejsze nowości przedstawione przez Microsoft.

Technologia Azure Sphere

Azure Sphere
Technologia Azure Sphere została pierwszy raz przedstawiona ponad rok temu pod kodową nazwą Project Sopris. Teraz nowe mikrokontrolery ujrzą światło dzienne. Microsoft przekonuje, że jest to zupełnie nowy produkt w swojej klasie, oferujący nawet pięć razy więcej mocy obliczeniowej od starszych zestawów. Nowe mikrokontrolery bazujące na Azure Sphere będą pracowały z systemem operacyjnym Azure Sphere OS, opartym na Linuksie, zoptymalizowanym pod kątem środowisk IoT i zaprojektowanym tak, aby umożliwić proste wdrożenie nowych zabezpieczeń. Microsoft zapewnia, że mikrokontrolery działające w ramach Azure Sphere umożliwiają ich programowanie w Visual Studio, co daje właściwie nieograniczone pole manewru autorom systemów bezpieczeństwa i ogólnego oprogramowanie dla urządzeń działających w ramach IoT. Według danych Microsoftu każdego roku na rynku dostępnych jest nawet 10 miliardów urządzeń mogących pracować jako IoT, więc kwestia rozwoju zabezpieczeń jest kluczowa dla przyszłości technologii.

Bezpieczeństwo Microsoft 365
Podczas konferencji Microsoft zaprezentował i właściwie już udostępnił dwa nowe narzędzia pracujące w ekosystemie Microsoft 365 i umożliwiające zabezpieczenie systemów przed potencjalnymi atakami. Pierwsze z nich to Secure Score, które skanuje system pod kątem luk w zabezpieczeniach, przedstawia wynik, a następnie umożliwia edycję konfiguracji systemu celem zwiększenia poziomu bezpieczeństwa. Oprogramowanie wyposażone jest w funkcję uczenia maszynowego, więc skanując pracę systemów, narzędzie będzie mogło poznać schematy działania urządzeń i dostosować zabezpieczenia również automatycznie. Drugie zaprezentowane narzędzie to Attack Simulator będący częścią systemu bezpieczeństwa Office 365. To oprogramowanie pozwala przeprowadzać symulację różnego rodzaju ataków hakerskich w celu sprawdzenia i udoskonalenia poziomu zabezpieczeń w całym systemie. Jak mówią przedstawiciele Microsoftu - Twoje zabezpieczenia są tak dobre, jak dobry jest ich najsłabszy element.

Microsoft omówił również nowości w Windows Defender Advanced Threat Protection (ATP), który działa w ramach platformy Microsoft 365 i usług Office 365, Windows oraz Azure. Narzędzie zostało wyposażone w nowe funkcje automatycznego śledzenia oraz usuwania zagrożeń. Całość ma działać na podstawie uczenia maszynowego i samo wykrywać, a następnie neutralizować zagrożenia.

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia