Nowej kompilacji Windows 10 znacznie bliżej do doskonałości

Nowej kompilacji Windows 10 znacznie bliżej do doskonałości

Autor: Krzysztof Kapustka

Opublikowano: 5/30/2015, 3:15 PM

Liczba odsłon: 4617

Dwa dni temu po raz pierwszy poinformowaliśmy Was o istnieniu nowego wewnętrznego buildu Windows 10 o numerze 10130. Kompilacja ta realizowana była w formie uaktualnienia dla osób korzystających z szybkiego trybu aktualizacji Windows 10, i w momencie publikacji naszego tekstu była testowana przez 1,5 tysiąca osób. Ci, którzy chcieli położyć swoje ręce na tej właśnie kompilacji z pewnością ucieszą się na wiadomość, że kilka godzin temu trafiła ona do usługi Windows Update.

Chcąc ukończyć Windows 10 w terminie Microsoft najwyraźniej przyspieszył swoje prace nad własnym systemem. Udostępniony w nocy build wydany został zaledwie 9 dni po swoim poprzedniku o numerze 10122. Jeśli chcielibyście przetestować go samodzielnie na swoich komputerach, wystarczy przejść do aplikacji Ustawień komputera w systemie Windows 10 i wybrać pozycję Windows Update. Przypominamy, że jest to aktualizacja należąca do kręgu Fast ring. Z kolei tych, którzy wolą zaczekać z instalacją Windows 10 do czasu wydania oficjalnej wersji systemu, lecz mimo to uważnie śledzą nanoszone w kolejnych kompilacjach zmiany, z pewnością zainteresuje dalsza część tego wpisu, poświęcona zmianom wprowadzonym w najnowszym wydaniu systemu Windows 10.

Jakie więc nowe funkcje znajdziemy w kompilacji 10130? Właściwie to żadne. Microsoft zaznaczył, że zarówno ta, jak i wszystkie kolejne kompilacje Windows 10 nastawione będą na dopracowywanie już istniejących elementów systemu. Nie należy się tu więc spodziewać żadnych ważniejszych nowości. Na szczęście większość z nas jest zadowolona z obecnych funkcjonalności Dziesiątki i w zasadzie wyczekujemy już tylko zmian na poziomie stabilności i wydajności systemu. To właśnie w tym zakresie znajdziemy tu mnóstwo widocznych gołych okiem zmian i poprawek, które napawają nas optymizmem co do kierunku, w którym zmierza ten produkt.

Opcje menu Start

Kompilacja 10130 wprowadza przykładowo funkcje umożliwiające dostosowywanie menu Start z poziomu aplikacji ustawień komputera. Aby się do nich dostać, wystarczy przejść do sekcji Personalizacja i wybrać z listy element Start. Jak widać na poniższym obrazie, możemy ustawić tam tryb wyświetlania menu Start, dostosować prezentowanie w nim niedawno otwieranych elementów, a także powybierać poszczególne elementy do wyświetlania na odpowiadających im listach. Możliwa jest także niestandardowa modyfikacja listy lokalizacji, widocznej w lewym dolnym rogu menu (ta przy elementach Zasilanie i Wszystkie aplikacje).

Kompromis w kwestii wyglądu ikon

Kolejnym usprawnieniom uległ zawarty w systemie zestaw ikon. Jak informuje Microsoft, modyfikacja ikon w stosunku do poprzednich wersji Windows podyktowana była chęcią stworzenia bardziej spójnej i lepiej prezentującej się platformy Windows obsługiwanej z poziomu wielu urządzeń. Ikony mają być w założeniu nowoczesne i lekkie, tworząc lepszy związek wizualny pomiędzy typografią i ikonografią. Bieżące ikony są teraz bardziej spójne pomiędzy aplikacjami, przez co programy, takie jak Word czy Excel, prezentować się mają bardzo podobnie, bez względu na urządzenie na jakim są uruchamiane.

Jak widać na powyższej grafice, Microsoft wsłuchał się w żale użytkowników i odświeżył swój płaski projekt ikon. Obecny zestaw, widoczny na samym dole, to rozwiązane pośrednie pomiędzy dawnymi i trójwymiarowymi a uważanymi za zbyt płaskie nowoczesnymi ikonami. Tym samym, jak wskazuje Microsoft, bieżące ikony wydają się być wszystkim znane, a przy tym są świeże i użyteczne.

Jump Listy

Kolejnych usprawnień graficznych doczekały się Jump Listy, które teraz lepiej wpasowują się w pozostałą cześć interfejsu użytkownika. Tym, którzy z jakichś powodów nie pamiętają sposobu ich aktywacji przypominamy, że aby je wysunąć, wystarczy kliknąć prawym przyciskiem myszy przypięty do paska zadań element. Można też skorzystać z bardziej dotykowego sposobu i trzymając na danym elemencie swój palec lub wciśnięty lewy przycisk myszy wykonać ruch dłonią lub myszą w górę.

Cortana i Edge

Kolejne usprawnienia dotyczą asystentki Cortana oraz przeglądarki Edge. Na wyraźne życzenie użytkowników Cortana w trybie Tabletu uaktywnia swoje okno poleceń po zastosowaniu ruchu Swipe (podobnie jak ma to miejsce na ekranie Start systemu Windows 8.1), a samą asystentkę można aktywować wygodnym skrótem klawiszowym Windows + C (dotychczasowy skrót do Paneli funkcji Charms). Z kolei w przeglądarce Edge zarówno Cortanę, jak i wszystkie dostępne panele można sobie łatwo przypiąć na stałe w oknie przeglądarki. W najnowszej odsłonie przeglądarki Edge zaimplementowano ponadto bardziej zaawansowane opcje drukowania oraz usprawniono ikonki na pasku adresu. Poprawiono również widok Czytania, który obsługuje teraz różne rodzaje treści, rozmiary okien oraz układy wyświetlaczy. Również odtwarzanie pełnoekranowych materiałów wideo w serwisach takich jak YouTube czy Hulu działa teraz znacznie lepiej. Skoro już mowa o odtwarzaniu wideo, aplikacja Filmy i TV została w znacznym stopniu usprawniona i również poprawnie wyświetla teraz filmy na pełnym ekranie.

Pasek zadań dla wirtualnych pulpitów

Wprowadzono także stosowne opcje konfiguracji paska zadań dla wirtualnych pulpitów. Do tej pory oferowane były dwa schematy paska zadań, na które testerzy systemu mogli oddawać swoje głosy. Pierwszy schemat to pasek zadań ukazujący okna z wszystkich pulpitów, drugi zaś to pasek zadań z filtrem ograniczającym wyświetlanie okien tylko do tych rozmieszczonych na bieżącym pulpicie. Jako że filtrujący pasek zadań spodobał się użytkownikom zdecydowanie bardziej niż pasek globalny, w systemie Windows 10 będzie to rozwiązanie domyślne. Schemat paska zadań można będzie jednak łatwo zmienić przechodząc do aplikacji Ustawień i wybierając kolejno System - Wielozadaniowość - Wirtualne pulpity.

To oczywiście nie jedyne nowości w najnowszej kompilacji 10130. Zawarto w niej setki, jeśli nie tysiące innych pomniejszych zmian, których nie sposób tu wszystkich wymienić. O wszelkich dodatkowych funkcjach i innych ważniejszych zmianach w tym buildzie będziemy Was na bieżąco informować.

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia