Nowe argumenty wiersza poleceń i przeciągnij-i-upuść w Windows Terminal v0.9

Nowe argumenty wiersza poleceń i przeciągnij-i-upuść w Windows Terminal v0.9

 Krzysztof Sulikowski
Krzysztof Sulikowski
14:23
14.02.2020
633 wyświetlenia

Windows Terminal otrzymał ostatnią aktualizację z nowymi funkcjami przed premierą. Dalsze aktualizacje będą zawierać już tylko poprawki błędów i ostatnie szlify, a proces ten potrwa jeszcze ok. 3 miesiące. Zgodnie z zapowiedzią Terminal 0.9 wprowadza nowe argumenty wiersza polecenia i ułatwienia dostępu. Z ciekawszych funkcji warto też wymienić autowykrywanie PowerShell, potwierdzenie zamknięcia wszystkich kart i inne ulepszenia.

Argumenty wiersza poleceń

Alias wt wspiera teraz argumenty wiersza poleceń. Można teraz otwierać Terminal z nowymi kartami, podzielony na panele według uznania, z wybranymi profilami i startujący z ulubionego katalogu. Przykładowe argumenty to:

 • wt -d .
  Otwiera Terminal z domyślnym profilem.
 • wt -d . ; new-tab -d C:\ pwsh.exe
  Otwiera Terminal z dwoma kartami. Pierwsza to domyślny profil w bieżącym katalogu roboczym. Drugi to domyślny profil z pwsh.exe jako commandline, startujący w katalogu C:\.
 • wt -p "Windows PowerShell" -d . ; split-pane -V wsl.exe
  Otwiera Terminal z z dwoma panelami, podzielony wertykalnie. Górny panel otwiera się z profilem z nazwą "Windows Terminal", a dolny otwiera się z domyślnym profilem i używa wsl.exe jako commandline.
 • wt -d C:\Users\cinnamon\GitHub\WindowsTerminal ; split-pane -p "Command Prompt" ; split-pane -p "Ubuntu" -d \\wsl$\Ubuntu\home\cinnak -H
  Zobaczcie poniżej 😊

  Windows Terminal

Autowykrywanie PowerShell

Windows Terminal wykrywa teraz automatycznie dowolną wersję PowerShell i tworzy dla niej profil. Wersja, która została uznana za wyglądającą najlepiej (najwyższy numer/najbliższe wydanie GA/najlepiej spakowana wersja) będzie oznaczona jako "PowerShell". Z rozwijanego menu można wybrać pozostałe wersje.

Windows Terminal

Potwierdzenie zamknięcia wszystkich kart

Pytanie, czy zamknąć okno z wieloma kartami, uratowało zapewne niejedną sesję, ale nie zawsze chce nam się to potwierdzać. Terminal pozwala zrezygnować z pokazywania tego okna dialogowego. Wystarczy ustawić "confirmCloseAllTabs" jako true w profiles.json, by nie oglądać już tego wyskakującego okna.

Inne ulepszenia

 • Ułatwienia dostępu: możliwość nawigacji słowo po słowie przy pomocy Narratora lub NVDA.
 • Możliwość przeciągania i upuszczania pliku do Terminala, co spowoduje wydrukowanie ścieżki pliku.
 • Ctrl + Ins oraz Shift + Ins są teraz powiązane z poleceniami copy i paste.
 • Przytrzymanie Shift i kliknięcie rozszerza zaznaczenie.
 • Wsparcie dla klawiszy VS Code użytych do bindowania klawiszy (np. poprawne są jednocześnie "pgdn" i "pagedown").

Prócz tego Windows Terminal 0.9 zawiera kilka poprawek błędów. Według wcześniejszych planów Terminal v1.0 miał ukazać się w kwietniu 2020 roku, ale teraz jego premierę przesunięto na maj. Termin może jeszcze ulec zmianie, choć wydaje się to już mało prawdopodobne. Premiera w maju zbiegłaby się bowiem z wydaniem Windows 10 May 2020 Update, co w sumie przemawiałoby na korzyść tej nowej wersji systemu. Windows Terminal w aktualnej wersji można już pobrać z Microsoft Store, Microsoft Store dla Firm i GitHub.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: https://devblogs.microsoft.com/commandline/windows-terminal-preview-v0-9-release/

Polecamy również w kategorii Oprogramowanie