Nie będzie już kolejnych wersji .NET Standard

Nie będzie już kolejnych wersji .NET Standard

 Krzysztof Sulikowski
Krzysztof Sulikowski
12:27
18.09.2020
3047 wyświetleń

W 2016 roku Microsoft ogłosił .NET Standard, zestaw API, które wszystkie platformy .NET muszą zaimplementować. Unifikuje on platformy .NET i zapobiega przyszłej fragmentacji. Trzy lata później na konferencji Build gigant zapowiedział .NET 5. Zrodziło to pytania o dalszą przyszłość .NET Standard i jego istotność. Microsoft w końcu wyjaśnia te kwestie.

Wraz z zapowiedzią .NET 5 okazało się, że będzie to prawdziwy game-changer dla całego frameworka. Będzie on zunifikowaną platformą, na której deweloperzy mogą celować w różne platformy, wliczając w to Windows, Linux, macOS, iOS, Android, tvOS, watchOS, WebAssembly i nie tylko. Teraz Microsoft wyjaśnia, w jaki sposób .NET 5 usprawnia dzielenie się kodem i zastępuje .NET Standard.

.NET 5

Przede wszystkim Microsoft poinformował, że nie będzie wypuszczał nowych wersji .NET Standard w przyszłości. .NET 5 będzie pojedynczym produktem ze zuniformizowanym zestawem możliwości i interfejsów API, które można będzie wykorzystać w aplikacjach desktopowych Windows, mobilnych apkach cross-platformowych, aplikacjach na konsole, usługach w chmurze i stronach internetowych. .NET 5 i wszystkie przyszłe wersje nadal będą wspierać .NET Standard 2.1 i wcześniejsze.

Można patrzeć na .NET 5 jako na .NET Standard vNext. Deweloperzy, którzy retargetują z .NET Standard do .NET 5, otrzymają dostęp do większej liczby funkcjonalności runtime'owych, językowych, a także interfejsów API. Przy okazji Microsoft podał też harmonogram .NET na najbliższe lata, który możecie sprawdzić poniżej.

.NET harmonogram


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: https://devblogs.microsoft.com/dotnet/the-future-of-net-standard/

Polecamy również w kategorii Microsoft .NET