Nawiązujemy połączenie głosowe

Nawiązujemy połączenie głosowe

Autor: Mateusz Miciński

Opublikowano: 4/9/2009, 12:00 AM

Liczba odsłon: 9992

W poprzednich poradach poznaliśmy podstawowe funkcje programu Microsoft Windows Live Messenger, rozpoczęliśmy konwersację tekstową, oraz skonfigurowaliśmy program zgodnie z własnymi upodobaniami. To jednak nie wszystko! Windows Live Messenger to multimedialny, wielofunkcyjny komunikator, który poza umożliwianiem rozmów tekstowych, pozwala także prowadzić połączenia głosowe oraz wideo rozmowy. W tym poradniku zajmiemy się rozmowami głosowymi. Cóż, przekazanie krótkiej informacji, czy codzienne rozmowy wygodniej jest prowadzić w trybie tekstowym, ale w sytuacjach, kiedy chcemy z rozmówcą podzielić się ważną informacją, opowiedzieć ciekawe wydarzenie, czy po prostu usłyszeć głos znajomej, najlepiej nawiązać połączenie dźwiękowe. Zatem dzwonimy!

Niezbędny sprzęt

Abyśmy mogli słyszeć się nawzajem z rozmówcą, niezbędne jest posiadanie mikrofonu oraz głośników lub słuchawek. Na rynku tego typu sprzętu znajdziemy bardzo wiele propozycji, od tanich wolnostojących mikrofonów, po dobrej jakości słuchawki czy nawet kamery internetowe z wbudowanym mikrofonem. Wielu producentów, w tym sam Microsoft w swojej ofercie posiada tego typu urządzenia oznaczone logo Certified for Windows Vista, a nawet dedykowane zestawy do programu Windows Live Messenger. Tego typu oznaczenia dają gwarancję pełnej kompatybilności z systemem i komunikatorem, jeżeli zatem jesteśmy posiadaczami takiego sprzętu, nie musimy się martwić, że słuchawki, czy kamera nie będą funkcjonować. Oczywiście w przypadku samych głośników oraz mikrofonów, nie powinno być żadnych problemów z ich kompatybilnością z systemem. Zanim jednak rozpoczniemy głosową konwersację, warto przeprowadzić prostą i szybką konfigurację urządzeń dźwiękowych.

Konfigurujemy urządzenia

Po uruchomieniu i zalogowaniu się do programu Windows Live Messenger, przystąpmy do ustawienia urządzeń dźwiękowych:

  • klikamy przycisk Pokaż menu, następnie przechodzimy do grupy Narzędzia i wybieramy Konfiguracja dźwięku i wideo,
  • w nowo otwartym oknie program wyświetli domyślne urządzenia dźwiękowe, sprawdźmy zatem czy działają prawidłowo:
    • w polu Głośnik klikamy przycisk Test,
    • jeżeli poprawnie słyszymy przykładowy dźwięk z głośników, możemy sprawdzić funkcjonowanie mikrofonu,
    • po podłączeniu mikrofonu do komputera, wypowiedzmy kilka słów, jeżeli prostokątny pasek w polu Mikrofon zmienia zawartość wyrażaną kolorem żółtym i czerwonym, to mikrofon działa w pełni poprawnie.

  • jeśli jednak urządzenia dźwiękowe nie funkcjonują zgodnie z oczekiwaniami, spróbujmy skonfigurować je ręcznie:
    • z listy ustawień wybieramy pozycję Niestandardowe,
    • następnie z listy głośników wskazujemy nazwę karty dźwiękowej, w którą wyposażony jest komputer,
    • natomiast z listy mikrofonów wybieramy urządzenie, za pośrednictwem którego przetwarzany jest dźwięk (może to być wejście mikrofonowe, albo liniowe karty dźwiękowej, słuchawka Bluetooth, telefon zewnętrzny, czy mikrofon wbudowany z kamerę),
    • na koniec warto także zmienić poziomy głośności zarówno odtwarzanego dźwięku (jeżeli podczas testu był zbyt cichy) oraz głosu z mikrofonu (jeśli mówiliśmy głośno, a pasek poziomu głośności nie dochodził nawet do żółtego wskaźnika).
  • po wprowadzeniu odpowiednich zmian, klikamy przycisk Zakończ.

Dzwonimy!

Jeśli już mamy podłączone zarówno głośniki jak i mikrofon, zadzwońmy do znajomej:

  • w oknie programu klikamy dwukrotnie osobę, z którą chcemy się połączyć, bądź najeżdżamy kursorem na awatar kontaktu i w podręcznym menu klikamy łącze Wyślij wiadomość błyskawiczną,
  • w oknie rozmowy klikamy przycisk Połączenie ulokowany w górnej części tego okna,
  • w tym momencie znajoma otrzyma zaproszenie do rozmowy, jeżeli wyrazi na nią zgodę, kliknie łącze Zaakceptuj.

Od tej chwili możemy rozmawiać do woli. Oczywiście w trakcie rozmowy możemy także przesyłać wiadomości tekstowe, używać pisma odręcznego i innych funkcji przydatnych podczas konwersacji. Gdybyśmy jednak zbyt cicho słyszeli rozmówcę, bądź my bylibyśmy słabo słyszalni, przy awatarach w oknie rozmowy za pomocą suwaków możemy zwiększyć (także zmniejszyć) natężenie dźwięku.

Kiedy się już wygadamy i uznamy, że wystarczy rozmowy na dzisiaj, wystarczy kliknąć łącze Zakończ połączenie bądź użyć skrótu klawiszowego Alt + Q.

Windows Live Messenger jak się przekonaliśmy, w bardzo intuicyjny sposób umożliwia w dowolnej chwili rozmowy tekstowej nawiązać połączenie głosowe. Kliknięcie jednego małego przycisku podczas konwersacji umożliwia nawet zobaczenie się nawzajem za pomocą kamer internetowych, ale o tym już w następnej poradzie.

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia