Microsoft wygrał z rządem USA i nie musi wydawać danych z zagranicznych serwerów

Microsoft wygrał z rządem USA i nie musi wydawać danych z zagranicznych serwerów

 Krzysztof Sulikowski
Krzysztof Sulikowski
15:39
15.07.2016
2507 wyświetleń

Od kilku lat Microsoft toczy batalię z rządem USA. Stawka jest ogromna - prywatność użytkowników. Administracja chciałaby dostępu do danych, znajdujących się na serwerach poza jurysdykcją USA, czyli w krajach, gdzie amerykańskie prawo nie obowiązuje. W toku sprawy Microsoft wielokrotnie zaznaczał, że dane użytkowników należą wyłącznie do nich, co w końcu zostało prawnie przypieczętowane.

Apelacja dotyczyła warunków, określonych przez dokument o nazwie Stored Communications Act (SCA), niejako wymuszający od Microsoft ujawnienia zawartości skrzynek mailowych, fizycznie hostowanych na serwerach w Irlandii. Historia zaczyna się w roku 2014, kiedy sąd nakazał firmie Microsoft udostępnić dane jednego z klientów, podejrzanego w sprawie narkotyków. Zawartość skrzynki znajdowała się jednak poza granicami USA. Microsoft przegrał pierwszą bitwę, jednak zapowiedział, że to nie koniec walki. Firma stanęła przed sądem ponownie w 2014 r., gdy odmówiła udostępnienia danych, i od tego czasu konsekwentnie trzyma się swojego stanowiska. O sprawie pisaliśmy też w czerwcu. Najnowszy głos w tej sprawie należy do Sądu Odwoławczego w Drugim Okręgu Nowego Jorku, który zrewidował nakaz z 2014 r. i potwierdził, że SCA nie może być w świetle prawa stosowany poza granicami USA. Dotyczy to także zawartości konta e-mail klienta, przechowywanej na serwerze w Irlandii.

Microsoft

Brad Smith, President and Chief Legal Officer z Microsoft z entuzjazmem przyjmuje oświadczenie sądu: "Stało się jasne, że Kongres USA nie może dać rządowi USA władzy korzystania z nakazów, wykraczających poza granice USA. Jako globalna firma jesteśmy od dawna rozpoznawani ze stanowiska, że jeśli ludzie z całego świata ufają technologii, której używają, chcą poczucia pewności, że ich personalne informacje będą chronione przez prawa ich własnych krajów".

Smith odniósł się także do stanowiska Microsoft względem rządów, co nie ogranicza się tylko do rządu amerykańskiego: "Dzisiejsza decyzja oznacza, że Kongres i władza wykonawcza powinny wspólnie zmodernizować prawo. Wymaga to zarówno nowych wewnętrznych ustaw, jak i paktów międzynarodowych. Nie powinniśmy dłużej czekać. Jesteśmy pewni, że sektor technologiczny będzie wciąż zakasał rękawy, by pracować z ludźmi z rządu w konstruktywny sposób. Mamy nadzieję, że dzisiejsza decyzja wprowadzi impet dla szybszej akcji ze strony rządu, dzięki czemu potrzeby prywatności i egzekwowania prawa w świetle praw człowieka rozwiną się na całym świecie".


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: http://www.neowin.net/news/microsoft-wins-appeal-over-us-government-access-to-data-stored-on-foreign-servers

Polecamy również w kategorii Procesy sądowe Microsoftu