Microsoft wspiera Apple przeciwko inwigilacji FBI

Microsoft wspiera Apple przeciwko inwigilacji FBI

 Krzysztof Sulikowski
Krzysztof Sulikowski
15:13
27.02.2016
2447 wyświetleń

Apple zostało położone w trudnej sytuacji, gdy zostało wezwane przez FBI do udostępnienia danych ze smartfona mordercy z San Bernardino. FBI chciało, by Apple skompilowało nową wersję systemu, która byłaby pozbawiona ważnych zabezpieczeń, a następnie zainstalowana na zabezpieczonym iPhonie. Producent nie przystaje na te prośby, a wspiera go w tym wielu konkurentów, w tym także Microsoft.

Apple uważa, że gdyby zmodyfikowana wersja systemu trafiła w niepowołane ręce, mogłaby umożliwić odblokowanie dowolnego iPhone'a, do którego ktoś posiada fizyczny dostęp. Dotyczy to oczywiście także agentów rządowych, którzy od lat namawiają producentów do instalowania backdoorów w swoich systemach i urządzeniach. FBI wnioskuje w rzeczywistości o hakowanie własnych użytkowników, co przekreślałoby lata wysiłku, włożonego w tworzenie odpowiednich zabezpieczeń. Apple postanowił chronić prywatność swoich klientów, co zyskało aprobatę Facebooka, Google, a teraz także i Microsoftu.

Microsoft po raz kolejny uznał, że należy jasno ustalić prawa, jakie przysługują agencjom rządowym. Firma wprawdzie przyznaje, że walka z przestępczością i terroryzmem jest "ekstremalnie ważna", tym niemniej żadna firma nie powinna być zobowiązana do implementowania backdoorów w swoim oprogramowaniu. Microsoft sam walczy z agencjami USA, które żądają dostępu do przechowywanych na serwerze maili podejrzanego o przemyt narkotyków. Na początku tygodnia założyciel i były CEO Microsoft, Bill Gates, przyznał, że jest "rozczarowany" oskarżeniami o wspieranie rządu USA w tej sprawie. Jak twierdzi Gates, "Nikt nie wspiera tego ekstremalnego poglądu, że rząd zawsze wszystko dostaje".

Microsoft, podobnie jak wiele firm z branży, obrał za priorytet bezpieczeństwo danych, gdy Edward Snowden ujawnił rewelacje o działaniach agencji rządowych. Wiele firm prowadzi bój o prywatność, a jego stawką jest zaufanie użytkowników. Microsoft zabezpiecza dane na serwerach na wiele sposobów. Gdy znajdują się one na terenie USA, zwyczajnie odmawia do nich dostępu niepowołanym osobom.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: http://www.neowin.net/news/microsoft-breaks-silence-supports-apple-in-fbi-case

Polecamy również w kategorii Bezpieczeństwo