Microsoft ułatwi budowanie aplikacji AI bez pisania kodu

Microsoft ułatwi budowanie aplikacji AI bez pisania kodu

 Krzysztof Sulikowski
Krzysztof Sulikowski
18:01
14.09.2018
1634 wyświetlenia

Microsoft od kilku lat realizuje podejście AI first czy też demokratyzacji AI, które polega m.in. na udostępnianiu deweloperom narzędzi, których sam używa, by tworzyć aplikacje z zapleczem w postaci sztucznej inteligencji. Narzędzia te to przede wszystkim Microsoft Cognitive Services, których liczba powoli się powiększa. Czy mamy oto kandydatów na nowe usługi poznawcze? Bardzo możliwe. Microsoft ogłosił bowiem przejęcie Lobe, firmy dostarczającej prostej w obsłudze AI z interfejsem graficznym, który pozwala użytkownikom łatwo tworzyć inteligentne aplikacje.

Aplikacje oparte na technologii Lobe mogą przykładowo rozpoznawać gesty rąk i muzykę, czytać pismo odręczne i nie tylko. Kluczowe dla tych rozwiązań jest to, że można ich używać praktycznie bez napisania nawet jednej linii kodu. Firma z siedzibą w San Francisco pracowała nad tym, aby uczynić deep learning prostym, zrozumiałym i dostępnym dla wszystkich. Dzięki temu z narzędzi opartych na sztucznej inteligencji mogą korzystać osoby, niebędące inżynierami i ekspertami.

Od razu widać, że podejście Lobe jest zbieżne z chęcią demokratyzacji sztucznej inteligencji, którą od paru lat wyraża Microsoft. Jak mówią sami twórcy technologii:

Lobe jest łatwym w użyciu narzędziem wizualnym, pozwalającym ci budować własne modele deep learningowe, szybko je trenować i udostępniać bezpośrednio w twoich aplikacjach bez konieczności pisania jakiegokolwiek kodu. Zacznij od przeciągnięcia folderu z przykładami treningowymi ze swojego pulpitu. Lobe automatycznie zbuduje ci własny model treningu deep learningowego i zacznie trening. Kiedy będziesz gotowy, możesz wyeksportować wytrenowany model i umieścić go bezpośrednio w swojej aplikacji.

Microsoft jest świadomy, że budowanie i trenowanie modeli deep learningowych to procesy powolne i skomplikowane nawet dla wytrawnych naukowców i deweloperów. Ze względu na te trudności i niejasności wielu początkujących deweloperów nie mogło przebić się samodzielnie do świata AI i deel learningu. Microsoft chce to zmienić.

W ostatnich miesiącach Microsoft dokonał już kilku podobnych inwestycji, m.in. w Semantic Machines i Bonsai. Teraz pod skrzydła giganta z Redmond trafia Lobe. Jak dokładnie Microsoft wykorzysta nową technologię, tego na razie możemy się tylko domyślać. Firma twierdzi jednak, że jest podekscytowana wspólną przyszłością, w której [wraz z Lobe] będzie upraszczać rozwijanie AI dla wszystkich.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: https://blogs.microsoft.com/blog/2018/09/13/microsoft-acquires-lobe-to-help-bring-ai-development-capability-to-everyone/

Polecamy również w kategorii Sztuczna inteligencja