Microsoft udostępnia Sysinternals dla Linuksa

Microsoft udostępnia Sysinternals dla Linuksa

 Krzysztof Sulikowski
Krzysztof Sulikowski
20:57
05.11.2018
841 wyświetlenie

W Microsoft Store znajduje się kolekcja kilku najpopularniejszych dystrybucji Linuksa do pobrania i uruchamiania w WSL (Podsystemie Windows dla systemu Linux). Pozwalają one deweloperom wykonywać zadania z użyciem narzędzi linuksowych bez konieczności opuszczania Windows 10. Z drugiej strony Microsoft szuka też sposobów, by użytkownicy narzędzi dla Windows mogli być bardziej produktywni w ekosystemie Linux.

W myśl tej idei Microsoft postanowił przeportować na Linuksa zestaw narzędzi Sysinternals. Zadanie to dość czasochłonne, bo w skład pakietu wchodzi kilkadziesiąt narzędzi. Microsoft wykonał już jednak pierwszy krok, a jest nim wypuszczenie ProcDump dla Linuksa, o czym poinformował deweloper z Microsoft, David Fowler. ProcDump w tej wersji jest odpowiednikiem narzędzia wiersza polecenia dla Windows o tej samej nazwie. Służy ono do monitorowania aplikacji pod kątem skoków zużycia procesora (CPU spikes) i generowania zrzutów pamięci, które pomagają deweloperowi bądź administratorowi poznać ich przyczynę.

ProcDump jest już wspierany w dystrybucjach Red Hat Enterprise Linux/CentOS 7, Fedora 26, Mageia 6 i Ubuntu 14.04 LTS. Trwają też testy dla innych dystrybucji oraz prace nad zaimportowaniem kolejnego narzędzia pakietu - ProcMon (Process Monitor). ProcDump for Linux dostępny jest już w GitHub.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: https://mspoweruser.com/microsoft-working-on-sysinternals-for-linux/

Polecamy również w kategorii Microsoft SysInternals