Microsoft stworzył czcionkę dla programistów. Cascadia Code

Microsoft stworzył czcionkę dla programistów. Cascadia Code

 Wojciech Błachno
Wojciech Błachno
11:26
19.09.2019
25305 wyświetleń

Ściana niezrozumiałego tekstu na monitorze i przygarbiony nad klawiaturą facet z dresie to taki stereotypowy wizerunek programisty, który na szczęście zaczął się już zmieniać. W dalszym ciągu jednak prawdą jest wspomniana ściana tekstu. Kodowanie tysięcy linijek programu wymaga naprawdę dużego wysiłku, a już prawdziwym Mission: Impossible jest potem jego debugowanie, czyli szukanie błędów w tym gąszczu znaków.

Cascadia Code

W tym miejscu ujawnia się zagadnienie, które pozornie znajduje się na całkowicie drugim biegunie, a tak naprawdę ma w programowaniu ogromne znaczenie. To typografia. Dobór odpowiedniego kroju czcionki, jego rozmiaru i stylu ma ogromne znaczenie dla czytelności tekstu - w tym również kodu. Microsoft jest świadom tych zależności i postanowił ułatwić programistom pracę, tworząc specjalny krój o nazwie Cascadia Code. Zapowiedziana na Build 2019 czcionka jest już dostępna i to na zasadach open-source - można ją pobrać wprost z repozytorium GitHub.

Cascadia Code

Co ją wyróżnia? Jest to czcionka o stałej szerokości, która została zaprojektowana z myślą o Windows Terminal i Visual Studio. Jej największą zaletą jest obsługa ligatur, czyli znaków łączonych. Dzięki temu nasz kod stanie się czytelniejszy. Choć wizualnie nie jest jakoś specjalnie atrakcyjna, to została stworzona po to, by ułatwić odczytywanie kodu. Tak więc do czytania książek Cascadia Code nie jest najlepszym możliwym wyborem, chociaż to zawsze kwestia gustu.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: https://devblogs.microsoft.com/commandline/cascadia-code/

Polecamy również w kategorii Windows PowerShell