Microsoft po raz trzeci liderem w kwadrancie dostawców baz danych Gartnera

Microsoft po raz trzeci liderem w kwadrancie dostawców baz danych Gartnera

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 11/6/2017, 3:46 PM

Liczba odsłon: 2966

W zeszłym tygodniu Gartner opublikował swój najnowszy Magiczny Kwadrant w kategorii Operational DBMS, a Microsoft już trzeci rok z rzędu znalazł się w nim w kwadrancie liderów. Jeśli chodzi o operacyjne systememy zarządzania bazą danych, Microsoft wykazał się najwyższą kompletnością wizji i możliwościami wykonawczymi spośród wszystkich odnotowanych firm. Firma osiągnęła taki wynik dzięki dwóm produktom - SQL Server DBMS oraz Azure SQL Database. Nie bez znaczenia są też inwestycje firmy w superszybkie technologie, takie jak choćby Azure Cosmos DB.

Operational DBMS - Gartner 2017

Gartner tradycyjnie przedstawił wykaz mocnych i słabych stron analizowanych przedsiębiorstw. Tym razem dane są dostępne publicznie, dlatego możemy je przytoczyć. Zacznijmy od mocnych stron:

  • Realizacja na wiodącym poziomie: dane Gartnera o przychodach na rynku DBMS w 2016 r. pokazują, że przychody Microsoft wzrosły powyżej stopy rynkowej. Microsoft jest coraz bardziej agresywny, [również] dzięki nowej, bezpłatnej wersji SQL Server Developer Edition i Database Migration Service, która pozwala importować bazy danych SQL Server i Oracle do Azure SQL Database, otwierając kolejne pole do konkurencji z AWS [Amazon Web Services]. Na uwagę zasługują też konkurencyjne ceny Microsoftu, mobilność licencji i wola oferowania "jedynej zabezpieczonej finansowo względem dostępności, opóźnień, przepustowości i spójności bazy danych SLA".
  • Wizja rynkowa: Microsoft nadal jest liderem rynkowym, jeśli chodzi o wizję, posiadając multimodelowe oferty SQL dla IMDBMS i nierelacyjnych [baz danych] (dokument, wartość kluczowa i teraz również graph ze wsparciem dla Apache Gremlin), a także wbudowany dostęp do analityki (z obsługą HTAP) i wsparcie mobilne. Wsparcie dla wdrożeń hybrydowych poprzez SQL Server 2016 Stretch Databases zostało dodane do międzyregionalnej kontroli zasad w chmurze Azure CosmosDB, a wiele opcji spójności danych umożliwia selektywne projektowanie oparte na konkretnych sposobach użytkowania.
  • Satysfakcja klienta: Microsoft uzyskał najwyższe referencyjne oceny klientów spośród wszystkich dostawców ocenianych pod kątem ogólnego doświadczenia, potrzeb w zakresie spotkań, stosunku jakości do ceny, doświadczenia w negocjacjach, integracji i wdrażania, serwisu i wsparcia, profesjonalnego wsparcia, łatwości programowania i przestrajalności [spójności przy dalszych konfiguracjach]. Był jednym z 25% najwyżej ocenionych dostawców pod względem liczby klientów referencyjnych planujących zakup dodatkowych produktów od swojego dostawcy w ciągu najbliższego roku.

Gartner przedstawił też swoje zastrzeżenia:

  • Presje cenowe zwiększają konkurencję: ceny usług Microsoftu w chmurze pozostają pod presją zarówno AWS, jak i Google, które uzyskały wysokie oceny od swoich klientów referencyjnych za modele cenowe. Kilku lokalnych konkurentów wypadło lepiej w ankiecie referencyjnej dotyczącej modeli cenowych, chociaż Microsoft osiągnął dobre wyniki w stosunku jakości do ceny. Sugeruje to, że więcej kupujących jest skłonnych do wyboru alternatywnych wobec Microsoftu odpowiedników, otwierając wewnętrzną konkurencję dla przyszłych środowisk roboczych.
  • Wyzwania związane z chmurą: partnerzy Microsoft w zakresie wdrażania chmury nie wypadli najlepiej w porównaniu z partnerami AWS. Niektóre narzędzia pozostają w tyle w stosunku do narzędzi innych dostawców z Magicznego Kwadrantu - zwłaszcza narzędzia programistyczne.
  • Cenowy syndrom megadostawcy: chociaż klienci referencyjni Microsoftu chwalą dobry stosunek jakości do ceny i proces negocjowania cen, nie byli oni zadowoleni z metod ich ustalania. W referencjach zauważono, że ceny mogą być nieprzejrzyste, chyba że produkt i sposób jego użycia są dobrze zrozumiałe.

Pełną treść raportu można pobrać ze strony Microsoft.