Microsoft obrywa w wojnie handlowej między USA a Chinami. Bing zablokowany

Microsoft obrywa w wojnie handlowej między USA a Chinami. Bing zablokowany

 Wojciech Błachno
Wojciech Błachno
09:12
24.01.2019
436 wyświetleń

W dobie Made in China, gdy import z Chin kwitnie (zwłaszcza w Polsce), a ogromna część społeczeństwa używa telefonów chińskich marek (Xiaomi, Huawei czy Lenovo), można odnieść wrażenie, że Chińska Republika Ludowa to całkiem normalny kraj. Nic bardziej mylnego - jest to w dalszym ciągu komunistyczna potęga. Komunistyczna partia nie chce, by obywatele Chin byli narażeni na zbędną zachodnią propagandę, pomimo tego, że z owym zachodem Chiny współpracują w bardzo szerokim zakresie. Efektem tego jest niedostępność na terytorium Chin wielu usług zachodnich firm. Nie uświadczymy tam usług Google, które wycofało się z tego kraju w 2010 roku w wyniku konfliktu z rządem z powodu cenzury, którą ten chciał na Google narzucić.

Przez ostatnich 9 lat Bing, czyli wyszukiwarka Microsoftu, nadal bezproblemowo działał w Chinach. Do dziś. Bing został właśnie zablokowany, choć chińska wersja wyszukiwarki (cn.bing.com) nadal działa dla każdego spoza granic terytorium Chin. Microsoft zapowiedział, że poczyni dalsze kroki, by tę sprawę wyjaśnić, ale powrotu Bing do Chin raczej nie można się spodziewać. Bing cieszy się tam znikomym zainteresowaniem, a chińscy użytkownicy są przywiązani do lokalnych, kontrolowanych przez rząd usług, takich jak wyszukiwarka Baidu. Pod tym względem patriotyzm konsumencki (stymulowany odpowiednio przez partię) jest w Chinach wyjątkowo silny i zachodnie korporacje mają spory problem, by się w ten rynek wgryźć.

Czy to wydarzenie ma jakieś głębsze, polityczne dno i czy może mieć jakieś poważniejsze skutki dla firmy Microsoft? Nie da się ukryć, że może to być pokłosie wojny handlowej, jaka toczy się obecnie między USA (i jego sojusznikami) a Chinami. Szerokim echem odbiły się oskarżenia o szpiegostwo wysunięte wobec Huawei (również w Polsce). Blokada Bing może być w pewien sposób traktowana jako reakcja odwetowa.

Chiński Bing

Aktualizacja 20:03: z ustaleń Bloomberga wynika, że Bing ponownie działa w Chinach. Niedostępność usługi miała być wynikiem usterki technicznej, a nie cenzury władz. Microsoft jednak do sprawy się jeszcze nie odniósł.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: https://mspoweruser.com/microsoft-bing-now-blocked-in-china/

Polecamy również w kategorii Bing