Microsoft kończy sprzedaż i pobieranie Windows 10. To był tydzień z Microsoft 252

Microsoft kończy sprzedaż i pobieranie Windows 10. To był tydzień z Microsoft 252

 Krzysztof Sulikowski
Krzysztof Sulikowski
10:00
21.01.2023
992 wyświetlenia

Wracamy z trzecim w tym roku podsumowaniem najważniejszych i najciekawszych newsów z ostatnich 7 dni. W dzisiejszym wydaniu To był tydzień z Microsoft dowiecie się więcej o widoku kart w Notatniku, programie Microsoft 365 Insider, wykorzystaniu AI w Windows, zakończeniu sprzedaży Windowsa 10, ulepszonym wyszukiwaniu w Visual Studio oraz planowanych zwolnieniach w firmie Microsoft. Zapraszamy do lektury!

Widok kart w Notatniku już dostępny dla Insiderów

Obsługa kart jest dostępna w aktualizacji Notatnika (wersja 11.2212.33.0) dla Windows 11 w Dev Channel. Pozwala ona tworzyć, zarządzać i organizować wiele plików w jednym oknie Notatnika. Obsługiwane jest również przeciąganie karty poza bieżące okno, aby otworzyć plik w nowym oknie Notatnika. Ustawienia aplikacji pozwalają ustalić, czy pliki mają domyślnie otwierać się w nowych kartach, czy w nowych oknach.

Karty w Notatniku - Windows 11

W aktualizacji znalazły się też ulepszenia zarządzania niezapisanymi plikami, takie jak automatyczne generowanie nazwy pliku/karty w oparciu o zawartość oraz odświeżony wskaźnik zmian. Skoro mamy dopiero styczeń, a nowa funkcjonalność Notatnika została już oddana do testów, to możliwe, że zdoła przejść do wydania stabilnego Jedenastki jeszcze przed premierą aktualizacji 23H2. Może więc niebawem stać się dostępna w wersjach 22H2 i 21H2.

Office Insider to teraz Microsoft 365 Insider

Office 365 zmienił nazwę na Microsoft 365 już prawie 3 lata temu, zaś pod koniec 2022 roku aplikacja Office również otrzymała taką nazwę. Do tego rebrandingu dołącza teraz również program Office Insider, który na wzór Windows Insidera zapewnia wcześniejszy dostęp do nowych funkcji pakietu.

Microsoft 365 Insider - Twitter

Aby skończyć z tym mieszaniem nazw, Microsoft postanowił przemianować program testów na "Microsoft 365 Insider". Zasadniczo poza nazwą w programie nic się nie zmienia. Kanały, takie jak Beta Channel, Current Channel (Preview), Current Channel i Monthly Enterprise Channel pozostają takie same. Zmianie ulega jedynie główna nazwa programu. Jako "Microsoft 365 Insider" jest ona już komunikowana m.in. na Twitterze i stronie z informacjami o wydaniach.

Microsoft zakończy sprzedaż Windows 10 w tym miesiącu

Gdy już od prawie półtora roku dostępny jest Windows 11 — także jako darmowa aktualizacja dla Windows 10 — Dziesiątka przestała być traktowana priorytetowo. System będzie co prawda wspierany jeszcze ponad dwa lata, niemniej jednak Microsoft zadecydował o zakończeniu jego sprzedaży w Microsoft Store, a także o wyłączeniu możliwości jego pobierania. A co z innymi sklepami?

31 stycznia 2023 r. będzie ostatnim dniem możliwości pobrania Windows 10. System Windows 10 nadal pozostanie wspierany przez aktualizacje zabezpieczeń, które pomagają chronić komputer przed wirusami, oprogramowaniem szpiegującym i innym złośliwym oprogramowaniem do 14 października 2025 r.
— Microsoft

Komunikat o powyższej treści pojawia się w Microsoft Store na stronach z możliwością zakupu licencji Windows 10. Mimo że sprzedaż zakończy się w sklepie Microsoftu, to nie znaczy to, że Dziesiątki nie będzie można kupić już w ogóle. System nadal będzie do kupienia u zewnętrznych sprzedawców, w tym partnerów Microsoft, takich jak Sklep CentrumXP, który oferuje Windows 10 w edycjach Home i Pro.

Nowe doświadczenie wyszukiwania w Visual Studio 2022

Jeśli zdarzyło wam się szukać konkretnych plików z kodem, klas, metod, funkcji czy opcji w IDE, to wiecie zapewne, że odnalezienie ich nie zawsze jest proste. Gdy obecnych jest kilka sposobów wyszukiwania, który wybrać? Z pomocą przyjdzie teraz All-In-One Search w Visual Studio, które łączy wyszukiwanie kodu i funkcji w jednym UI oraz dodaje trochę ekstra mocy i produktywności do tego doświadczenia.

All-In-One Search zgodnie z nazwą łączy wszystkie funkcjonalności wyszukiwania w jednym interfejsie. Może to znacząco poprawić produktywność deweloperów, jako że nie muszą już oni myśleć o właściwym interfejsie wyszukiwania konkretnej rzeczy.

Sztuczna inteligencja przekształci sposób interakcji z Windows 12

Przy premierze Windowsa 11 w 2021 roku Panos Panay powiedział, że jest on pierwszym rozdziałem w następnej erze Windows. Co dokładnie znaczą te słowa? Prawdopodobnie chodzi o mocny udział sztucznej inteligencji! Panos Panay z Microsoft stwierdził w wywiadzie, że znajdujemy się w punkcie zwrotnym, jeśli chodzi o możliwości wykorzystania AI.

AI wymyśli na nowo sposób, w jaki robisz wszystko w Windows — całkiem dosłownie. Podobnie jak te duże modele generatywne, pomyśl o modelach językowych, modelach generowania kodu, modelach przetwarzania obrazów. Te modele są tak potężne, tak zachwycające, tak użyteczne, osobiste. Ale są one również bardzo intensywne obliczeniowo, więc nie byliśmy w stanie tego zrobić wcześniej. Nigdy wcześniej nie widzieliśmy tak intensywnych obciążeń na taką skalę, a one są właśnie tutaj. Potrzebny będzie system operacyjny, który zaciera granicę między chmurą a krawędzią i właśnie to teraz robimy.
— Panos Panay, EVP i Chief Product Officer w Microsoft

Panay odniósł się też do następnej generacji Windows, która będzie miała wiele do czynienia z AI. O ile sztuczna inteligencja nie jest niczym nowym w Windows, to zarówno skala jej wykorzystania i głębokość integracji są na szczątkowym poziomie — w porównaniu do tego, co da się osiągnąć.

Microsoft zwolni 5% pracowników. To blisko 10 tysięcy osób

Duże firmy technologiczne od ponad roku mierzą się z wieloma wyzwaniami z powodu światowego pogorszenia koniunktury gospodarczej, co doprowadziło do zamrożenia zatrudnienia i zwolnień. Satya Nadella oficjalnie potwierdził, że Microsoft zwolni 10.000 pracowników (5%) do końca FY23 Q3 (3. kwartału roku fiskalnego 2023).

Microsoft może zwolnić 5% pracowników.

Gigant z Redmond podobnie jak inne firmy big tech został zmuszony do odpowiedzi na globalne spowolnienie gospodarcze i podobnie jak one zatrudnił dziesiątki tysięcy dodatkowych pracowników w trakcie pandemii (40 tys. osób w ciągu roku, co było jego rekordem). Podczas gdy poprzednia redukcja etatów objęła głównie działy Azure i Xbox, tym razem prawdopodobnie jej zakres będzie szerszy.

I to tyle, jeśli chodzi o najciekawsze tematy z ostatnich 7 dni. Dziękujemy, że jesteście z nami! Obserwujcie nas na portalu CentrumXP.pl, ale też na YouTube, Twitterze, Facebooku, Instagramie.

Nie zapomnijcie zajrzeć również do naszych najnowszych artykułów, gdzie ostatnio poruszaliśmy wiele kwestii związanych z OneDrive, SharePoint, Windows 11, Outlook, Microsoft Teams, Microsoft 365, Office.com, stacjonarnym pakietem Office, Exchange, Office Mobile, Intune, Visio i nie tylko. Do zobaczenia w przyszłym tygodniu!


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło:

Polecamy również w kategorii CentrumXP