Microsoft Office 2010 - co nowego?

Microsoft Office 2010 - co nowego?

Autor: Mateusz Miciński

Opublikowano: 6/6/2010, 12:00 AM

Liczba odsłon: 15245

Logo Office 2010 Beta

Już 27 lipca odbędzie się polska premiera najpopularniejszego pakietu biurowego Microsoft Office 2010. Nasza Redakcja już teraz przetestowała nową wersję! Opis najważniejszych zmian i nowości w Microsoft Office 2010 postaraliśmy streścić w tym artykule. Zapraszamy zatem do lektury!

Logo Word 2010 BetaWord 2010

Podstawowa aplikacja pakietu doczekała się wielu nowości, odświeżonego interfejsu, nowych funkcji i narzędzi. Już po uruchomieniu programu, w lewym górnym rogu dostrzeżemy nowy element interfejsu. Jest nim przycisk Plik, gromadzący najważniejsze funkcje tworzenia i publikowania dokumentów. Odświeżenia doczekały się także wstęgi Ribbon, wraz z możliwością ich personalizacji i ukrycia dla zwiększenia obszaru roboczego. W najnowszej wersji do dyspozycji oddano nam nowe szablony, funkcje formatowania tekstu oraz grafiki. Przede wszystkim możemy skorzystać z wielu nowych szablonów efektów tekstu, dodatkowych obiektów SmartArt, a także pokaźnego zbioru efektów specjalnych mających zastosowanie dla zdjęć. Ponadto wprost z poziomu edytora tekstu możemy usunąć tło ze zdjęć, czy też za pomocą kilku kliknięć wstawić zrzut ekranowy. Dopracowania doczekały się także funkcje wyszukiwania potrzebnych informacji, współpracy nad jednym dokumentem, czy przywracania utraconych czy nawet niezapisanych dokumentów. Od teraz w jednym okienku na liście podsumowania wyników wyszukiwania możemy za pomocą dosłownie jednego kliknięcia przejść do dowolnego miejsca w dokumencie. Także ulepszone okno nawigacji zapewnia wizualny zarys dokumentu, dzięki czemu przeglądanie, sortowanie i odnajdywanie potrzebnych informacji jest błyskawiczne.

Logo Excel 2010 BetaExcel 2010

Podobnie jak inne aplikacje wchodzące w skład pakietu Office, tak i Excel doczekał się wspólnych nowości, dotyczących menu Plik, wstęgi Ribbon oraz innych. My przyjrzymy się wyłącznie nowościom związanym z arkuszem kalkulacyjnym. Ciekawą nową funkcją jest kreator wykresów Sparklines - wykresów umieszczanych w pojedynczej komórce danych, dzięki czemu w prosty i szybki sposób możemy podkreślić istotność wybranych danych, tendencje wzrostowe bądź malejące. Na wyróżnienie zasługuje także możliwość filtrowania i wyszukiwania danych w tabelach przestawnych. Także narzędzia do formatowania warunkowego doczekały się większej gamy funkcji, umożliwiających na jeszcze dokładniejsze dostosowanie warunków i ich prezentacji graficznych. Ciekawostką natomiast jest darmowy dodatek, PowerPivot, umożliwiający na ekspresowe tworzenie arkuszy korzystających z ogromnych ilości danych. Za jego pomocą w intuicyjny sposób możemy "manipulować" przechwytywanymi danymi z wielu źródeł.

Logo PowerPoint 2010 BetaPowerPoint 2010

Wiele opisanych nowości w edytorze tekstu, także znajdziemy w programie do tworzenia multimedialnych pokazów. Wśród wspólnych funkcji na pewno należy wymienić nowe możliwości edycji tekstu i zdjęć, wstawianie zrzutów ekranowych, rozszerzoną bazę obiektów SmartArt, możliwość pracy wielu osób nad jednym dokumentem, odświeżone wstęgi i menu Plik. Poza tym, PowerPoint 2010 doczekał się możliwości edycji filmów wideo wprost z poziomu programu, w podobnym zakresie jak zdjęcia. Dodawanie efektów wizualnych, rzutów 3D, czy przycinanie zakresu czasu jest bardzo proste. Ponadto tworzoną prezentację możemy wyeksportować do pliku filmowego i nawet nagrać na płycie DVD. Dotychczas chcąc się pochwalić swoim pokazem innym osobom, nie posiadającym aplikacji PowerPoint, zmuszeni byliśmy dołączać do prezentacji aplikację PowerPoint Viewer. W najnowszej wersji pakietu wystarczy prezentację umieścić na serwerze Microsoft Office Live i wygenerować adres HTML. W ten sposób każdy zainteresowany bez potrzeby posiadania odpowiedniego programu, będzie mógł obejrzeć naszą twórczość. Oczywiście Microsoft nie zapomniał także o wzbogaceniu galerii efektów przejść pomiędzy slajdami i animacji obiektów.

Logo Outlook 2010 BetaOutlook 2010

Popularny klient pocztowy, poza interfejsem wstęgowym, doczekał się także całej gamy rozwiązań poprawiających atrakcyjność rozmów. Udoskonalenia doczekały się mechanizmy gwarantujące współpracę z kontami w usługach Hotmail, Gmail, a także z programem Microsoft Exchange Server. Istotnych zmian doczekały się algorytmy filtrujące otrzymywaną pocztę. Program przeprowadza odpowiednie grupowanie tematycznych i powiązanych ze sobą wiadomości, dzięki czemu tworzy drzewo śledzonych e-maili. Odnalezienie tak pogrupowanych informacji jest naprawdę bardzo łatwe, przyjemne i błyskawiczne. Bardzo interesującą nowością jest tak zwany kreator akcji, pozwalający przypisać często wykonywania zadania, czy też czynności związane z obsługą programu do specjalnie przeznaczonych do tego celu przycisków. Automatyzacji doczekał się także algorytm tworzący zdarzenia w kalendarzu na podstawie treści wiadomości e-mail. Jeśli w wiadomości program odnajdzie odpowiednie zdarzenie wraz z datą, doda je do kalendarza i harmonogramu.

Logo OneNote 2010 BetaOneNote 2010

Wśród wielu nowości w aplikacji OneNote, na wyróżnienie zasługuje udoskonalone przełączanie się pomiędzy tworzonymi notatkami, a dostęp do załączników ogranicza się do wybrania odpowiedniego pliku z okienka ulokowanego z boku ekranu. Wprost z aplikacji OneNote otrzymujemy także dostęp do narzędzi tekstowych dokładnie tych samych, co w programie Word 2010, dzięki czemu możemy jeszcze bardziej atrakcyjnie dostosować styl treści w notatkach. Ponadto OneNote 2010 doczekał się sprawnie działającego narzędzia tłumaczenia. Za pomocą kilku kliknięć możemy przetłumaczyć wybrane wyrazy czy całe akapity.

Logo Access 2010 BetaAccess 2010

Tworzenie baz danych w najnowszej wersji programu Access jest teraz znacznie łatwiejsze niż w poprzedniej wersji programu. Dzięki nowym szablonom, łatwiejszym w użyciu kreatorom formularzy, tabel, czy też makr, można w łatwiejszy sposób utworzyć poprawne obiekty bazodanowe. Korzystanie z zewnętrznych źródeł informacji zostało znacznie usprawnione, tak aby niezbędne dane wcielić w tabele bazy.

Logo Publisher 2010 BetaPublisher 2010

Podobnie jak w przypadku klienta pocztowego Outlook, także edytor publikacji Publisher doczekał się pełnego interfejsu wstęgowego, a wraz z nim funkcji edycji tekstu czy zdjęć znanych z Worda 2010, dostępu do nowych szablonów, funkcji sprawdzania poprawności publikacji, odświeżonych kreatorów korespondencji seryjnej, a przede wszystkim nowej - przemyślanej logiki przycisków i funkcji, rozmieszczonych na poszczególnych wstęgach w taki sposób, aby kolejne etapy kreowania publikacji przebiegały w intuicyjny sposób.

Office 2010 - bez rewolucji, ale za to solidnie!

Nowości jest oczywiście więcej, także w pozostałych aplikacjach pakietu. Warto tutaj wspomnieć, że zarówno aplikacja InfoPath, jak i Visio oraz Project 2010 doczekały się w końcu wstęgowego interfejsu, odświeżono obsługę wielu narzędzi, a także wprowadzono nowe funkcje. Nowy pakiet ciężko byłoby nazwać rewolucją. Jest on natomiast solidnie wykonaną aktualizacją, wprowadzającą wiele zmian, poprawek, usprawnień i co najważniejsze, wstęgowy interfejs do pozostałych składników. Jedyną jeszcze aplikacją, która nie posiada interfejsu Ribbon jest Picture Manager.

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia