Kontrola wzrokiem już była. Microsoft patentuje teraz sposób na kontrolę umysłem

Kontrola wzrokiem już była. Microsoft patentuje teraz sposób na kontrolę umysłem

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 1/11/2018, 11:09 PM

Liczba odsłon: 2315

Po wprowadzeniu do Windows 10 funkcji Eye Control, która umożliwia sterowanie przy pomocy ruchu gałek ocznych praktycznie całym systemem, ambicje Microsoftu sięgają dalej. Nowy patent firmy jest dużo bardziej fantastyczny - chodzi o kontrolę systemu za pomocą umysłu. To jednak nie telepatia, psychokineza ani inna czarna magia, lecz innowacyjne wykorzystanie sygnałów elektrycznych generowanych przez mózg.

kontrola umysłem - patent Microsoft

Zatytułowany "Changing an application state using neurological data" (Zmiana stanu aplikacji za pomocą danych neurologicznych) patent firma z Redmond złożyła w maju 2016, ale stał się on publiczny dopiero teraz. Patent opisuje dane neurologiczne, takie jak elektroencefalografia (EEG), które można wykorzystać do kontrolowania aplikacji. Komputer podłączany jest do czujnika EEG i skonfigurowany tak, by dokonywał zmian w aplikacjach na podstawie danych neurologicznych sygnalizujących intencje użytkownika. Jak to działa? To żadne Gwiezdne Wojny - "W niektórych przypadkach dane neurologiczne o intencjach użytkownika korespondujące z gestami fizycznymi są generowane, gdy użytkownik pomyśli lub skupi się na ruchu w ten sam sposób, w jaki osoby po amputacji mogą myśleć o poruszaniu odjętą kończyną".

kontrola umysłem - patent Microsoft

Z dalszych wyjaśnień dowiadujemy się, że technologia będzie współpracować z różnymi typami aplikacji, wliczając w to gry, VR, przeglądarkę internetową, procesor tekstu i nie tylko. Wspominane są też różne rodzaje operacji, takie jak przenoszenie obiektów, budowanie, edytowanie, animowanie, uruchamianie/wykonywanie, wprowadzanie lub odbieranie danych, wyświetlanie, operacje dźwiękowe, wprawianie w ruch postaci/obiektu na ekranie lub kontrolowanie go, operacje związane z menu, nawigacja, przetwarzanie i inne rodzaje operacji, w których użytkownik za pomocą umysłu moduluje sygnałami wejścia/wyjścia, ustawieniami, odpowiedziami (wizualnymi, dźwiękowymi lub mechanicznymi).

Jaką skuteczność będą miały ułatwienia dostępu spod szyldu mind control [sic!] i kiedy wejdą w życie? Tego jeszcze nie wiadomo. Jasne jest za to, że Microsoft poszukuje kolejnych niekonwencjonalnych sposobów interakcji człowieka z komputerem, które mogą dramatycznie odmienić sposób, w jaki rozumiemy komputerowe interfejsy. Z treścią patentu można zapoznać się na portalu USPTO.

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia