Kolejna porcja ciekawych nowości w Windows Terminal v0.4

Kolejna porcja ciekawych nowości w Windows Terminal v0.4

 Wojciech Błachno
Wojciech Błachno
12:09
28.08.2019
1073 wyświetlenia

W tym roku Microsoft zaprezentował nowy Windows Terminal, aplikację obsługującą w kartach Wiersz poleceń, PowerShell i Podsystem Windows dla systemu Linux. Pod względem interfejsu i własnych możliwości Terminal dalece przewyższa swoje tradycyjne odpowiedniki. Od końca czerwca aplikację w wersji poglądowej można pobrać z Microsoft Store, a teraz pojawiła się tam nowa aktualizacja do wersji 0.4.

Terminal 0.4

Choć do pełnej 1.0 jeszcze trochę brakuje, aplikacja już teraz robi wrażenie. Aktualizację tę można traktować jako jedną z większych, bo istotnych zmian i nowości jest tu całkiem spora ilość:

Zmiany ustawień

  • Plik Profiles.json został przeniesiony z folderu RoamingState i jest teraz zlokalizowany w folderze LocalState
  • Modyfikacja tytułu karty - wprowadzone w poprzedniej aktualizacji ustawienie tabTitle zostało zmienione. Teraz domyślnie tytuł karty będzie ustawiony na nazwę profilu, a nie na ścieżkę pliku wykonywalnego. Jeśli chcesz zmienić domyślny tytuł, ustawienie „tabTitle” zastąpi nazwę profilu.
  • Teraz, gdy wystąpi problem z plikiem profile.json, terminal wyświetli komunikat o błędzie, opisujący, co jest niepoprawne. Jeśli nie można poprawnie odczytać pliku profile.json, terminal użyje ustawień domyślnych, ale nie zastąpi istniejącego pliku ustawień.

Zmiany przypisywania klawiszy

  • Wykrywanie wciśnięcia klawisza AltGr jednocześnie z Ctr+Alt.
  • Można teraz używać skrótu, aby wywołać menu kontekstowe karty. Domyślnie jest to kombinacja klawiszy Ctrl+Shitft +Spacja.

Zmiany w kopiowaniu

  • Nowe ustawienie globalne: Kopiuj przy Wybierz - „copyOnSelect” zostało dodane jako nowe ustawienie globalne w pliku profiles.json. Domyślnie to ustawienie ma wartość false. Po ustawieniu wartości true schowek zostanie skopiowany po dokonaniu wyboru w Terminalu. W przypadku wartości false wybór nie zostanie skopiowany, dopóki nie zostanie podjęte dalsze działanie (na przykład użycie klawisza powiązania wywołującego funkcję kopiowania).
  • Kopiowanie HTML - po wybraniu tekstu i skopiowaniu go do schowka Terminal zapisuje zaznaczony tekst do schowka jako HTML. Umożliwi to wklejanie zawartości konsoli do innych aplikacji, takich jak Outlook, Microsoft Word itp.

Poza powyższym aktualizacja dodaje też szereg usprawnień dostępności oraz poprawek błędów. Pełną szczegółową listę zmian znajdziecie na blogu deweloperskim Microsoftu.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: https://devblogs.microsoft.com/commandline/windows-terminal-preview-v0-4-release/

Polecamy również w kategorii Windows Terminal