Już wkrótce będziemy mogli spróbować whisky stworzonej przez sztuczną inteligencję Microsoftu

Już wkrótce będziemy mogli spróbować whisky stworzonej przez sztuczną inteligencję Microsoftu

 Wojciech Błachno
Wojciech Błachno
13:10
15.05.2019
1357 wyświetleń

W czym może pomóc sztuczna inteligencja? Właściwe pytanie powinno brzmieć - W czym nie może pomóc? Okazało się, że SI Microsoftu jest w stanie wspomóc nawet proces tworzenia... whisky! Tak, dokładnie, chodzi o alkohol i to nie byle jaki, bo sygnowany marką Mackmyra, która pochodzi ze Szwecji. Microsoft, który kładzie w ostatnim czasie wyjątkowo mocny nacisk na rozwój rozwiązań chmurowych oraz sztucznej inteligencji, chce, by miały one wpływ na jak najwięcej dziedzin życia. Wychodzi na to, że tyczy się to również destylacji wysokoprocentowego alkoholu. Tak skomentował tę współpracę Angelo D'Orazio, Master Blender z firmy Mackmyra:

Zawsze staramy się rzucać wyzwania w wyjątkowo tradycyjnej branży whisky, a to jest coś, co naprawdę możemy teraz zrobić z pomocą sztucznej inteligencji. Widzimy ją jako część naszego cyfrowego rozwoju i naprawdę ekscytujące jest pozwolenie SI na uzupełnienie rzemiosła tworzenia wysokiej jakości whisky.

Microsoft pomógł w opracowaniu modeli uczenia maszynowego wykorzystywanych w procesie destylacji, które są oparte na platformie Microsoft Azure Cloud i usługach kognitywnych Azure. Modele te doskonale znają istniejące przepisy na wytwarzanie whisky i dzięki tym danym mogą wygenerować ponad 70 milionów unikalnych receptur. Microsoft potwierdził, że whisky wytwarzana przez AI będzie dostępna od jesieni 2019 roku.

Krótko mówiąc, branża alkoholi to kolejne miejsce, gdzie roboty zabierają pracę człowiekowi. Ale już tak na poważnie mówiąc, to jest to proces, którego nie unikniemy, a powyższy przykład pokazuje tylko, że nowe technologie można z powodzeniem wykorzystać nawet w najbardziej tradycyjnych zawodach, które wydawały się odporne na postęp technologiczny.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: https://mspoweruser.com/thanks-to-microsoft-ai-mackmyra-creates-worlds-first-ai-generated-whiskey/

Polecamy również w kategorii Sztuczna inteligencja