Jak definitywnie usunąć plik z dysku?

Jak definitywnie usunąć plik z dysku?

Autor: Mateusz Miciński

Opublikowano: 2/25/2009, 12:00 AM

Liczba odsłon: 101001

Wśród wielu programów, umożliwiających trwałe usuwanie danych, znajduje się narzędzie SDelete z pakietu Microsoft SysInternals, dające pewność bezpowrotnego usunięcia danych, czego niestety nie oferują funkcje systemowe. Przykładowo, przenosząc plik do kosza, a następnie opróżniając jego zawartość, chcielibyśmy mieć pewność, iż wszystkie dane, które usunęliśmy zniknęły na zawsze, uniemożliwiając tym samym ich ponowne przywrócenie. Niestety mechanizmy systemowe odpowiedzialne za kasowanie danych, usuwają jedynie odpowiadający im wpis zawarty w tablicy alokacji plików, nie kasując ich z dysku twardego. Proces ten nie narusza struktury pliku, jedynie nadpisanie sektorów dysku daje gwarancje, iż plik został w pełni skasowany.

Aplikacja SDelete ponadto pozwala bezpiecznie usunąć istniejące pliki jak i ich dane, które znajdują się w nieprzydzielonych częściach dysku. SDelete używa mechanizmu DOD5220,22-K zalecanego przez Departament Obrony USA w celu uzyskania pewności, iż dane zostaną usunięte bezpowrotnie. Narzędzie korzysta także z interfejsu API defragmentatora, dzięki czemu możemy dokładnie określić, które z klastrów na dysku zajmowane są przez dane należące do konkretnego pliku.

Korzystanie z SDelete

Aplikacja obsługiwana jest z linii poleceń. Posiada kilka funkcji, które pozwalają na usunięcie jednego bądź kilku plików, a także katalogów, ponadto możemy oczyścić nieużywane miejsca na dysku twardym. Program korzysta z następujących komend:
sdelete [-p przejście] [-s] [-q] [plik lub katalog]
sdelete [-p przejście] [-z :-c] [litera dysku]

SDelete jest wyposażony w podstawowe parametry, które mogą ułatwić pracę z programem:

  • -c - tworzy przestrzeń wolnego miejsca tzw. obszar zero (dobre rozwiązanie przy optymalizacji dysków wirtualnych),
  • -p - określa liczbę przejść, tzw. nadpisań pliku (domyślnie ustawiona na 1),
  • -s - przeszukuje podkatalogi,
  • -q - nie wyświetla błędów,
  • -z - oczyszcza wolne miejsce na dysku, czyli usuwa pozostałości po nieużywanych danych.

Dokonajmy zatem definitywnego usunięcia pozostałości po danych z dysku. W tym celu wywołujemy narzędzie SDelete poprzez Wiersz polecenia. Klikamy menu Start, następnie Wszystkie programy, przechodzimy do sekcji Akcesoria i z menu wybieramy Wiersz polecenia (pamiętajmy o uruchomieniu programu z uprawnieniami administratora). Gdy pojawi się nowo otwarte okno, przechodzimy do zbioru, w którym znajduje się program, za przejście pomiędzy katalogami odpowiedzialne jest polecenie cd. W konsoli wpisujemy odpowiedni parametr, pamiętajmy jednak, aby podać pełną ścieżkę dostępu, gdy chcemy usunąć dany plik. Po określeniu odpowiednich parametrów oraz podaniu ścieżki dostępu do danych, naciskamy klawisz Enter.

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia