Inicjatywa Airband rozszerza się na kolejne obszary

Inicjatywa Airband rozszerza się na kolejne obszary

 Wojciech Błachno
Wojciech Błachno
12:48
05.12.2018
308 wyświetleń

Stany Zjednoczone to państwo, które znajduje się na 4 miejscu pod względem swojej powierzchni, zajmując ponad 9,5 miliona kilometrów kwadratowych, podczas gdy Polska obejmuje miejsce 69, mając powierzchnię ponad 312 tysięcy kilometrów. Tak więc jest to ponad 30 razy więcej - to naprawdę spory obszar. W dzisiejszych czasach, zwłaszcza z punktu widzenia mieszkańców krajów wysoko rozwiniętych, można odnieść wrażenie, że dostęp do Sieci to coś tak powszechnego, jak dostęp do wody pitnej.

Nic bardziej mylnego. W USA, które jest przecież światowym mocarstwem, ponad 2 miliony mieszkańców nadal pozostaje bez stałego dostępu do szerokopasmowego Internetu lub wcale nie ma dostępu do Sieci. Dotyczy to głównie terenów pozamiejskich wiejskich, gdzie spory dystans między kolejnymi zurbanizowanymi obszarami utrudnia doprowadzenie stabilnego i szybkiego łącza. Microsoft znalazł na to rozwiązanie, które jest owocem inicjatywy Airband.

Airband Mapa

Wykorzystuje on tak zwane TV White Spaces, o których pisaliśmy już na łamach CentrumXP kilkukrotnie. W dużym skrócie są to częstotliwości, których nie wykorzystuje telewizja. Microsoft chce je wykorzystać do udostępnienia Internetu za pośrednictwem nadajników telewizyjnych. Obecnie Airband obejmuje swym zasięgiem 16 stanów, lecz w najbliższej przyszłości Microsoft przewiduje rozszerzenie do 25 stanów. Cel, jaki przyświeca temu projektowi, to wprowadzenie internetu szerokopasmowego tam, gdzie nie był on dotychczas dostępny. Będzie to miało bezpośrednie przełożenie na dynamiczny rozwój tych obszarów.

A jak to się ma do naszych Polskich realiów i czy potrzebujemy u nas podobnych rozwiązań? Teoretycznie w Polsce z dostępem do Sieci nie ma większego problemu, a w miejscach, gdzie stacjonarne połączenie jest nieosiągalne, można w większości przypadku wykorzystać łączność komórkową. Według najnowszych danych praktycznie całość naszego kraju jest pokryta zasięgiem LTE. Czarnych dziur zasięgu na mapie ciężko u nas szukać, co oczywiście nie oznacza, że jest to niemożliwe. W naszym kraju, który pod względem powierzchni ustępuje samemu stanowi Kalifornia, inicjatywa Airband nie znalazłaby realnego zastosowania.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: https://blogs.microsoft.com/on-the-issues/2018/12/03/the-rural-broadband-divide-an-urgent-national-problem-that-we-can-solve/

Polecamy również w kategorii Microsoft