HD View

HD View

Autor: Dawid Długosz

Opublikowano: 10/6/2007, 12:00 AM

Liczba odsłon: 11288

Jak oglądać zdjęcia o rozmiarze kilkunastu megapikseli na standardowym monitorze potrafiącym wyświetlić tylko klika milionów punktów? Jak prezentować tak duże zdjęcia w witrynach internetowych? Odpowiedzią na te pytania jest nowa technologia Microsoftu ukrywająca się pod kryptonimem HD View.

HD View jest nowym projektem działu badawczego giganta z Redmond - Microsoft Research. Technologia ta umożliwia prezentowanie oraz interakcję z dużymi obrazami o rozmiarze przekraczającym nawet cztery gigapiksele! Przyjrzyjmy się dokładniej temu rozwiązaniu, zobaczmy jakie możliwości oferuje oraz nauczmy się sami wykorzystywać narzędzie do tworzenia własnych projektów. Niedawno została udostępniona beta 2 HD View, co oznacza, iż każdy z nas może, w zupełności za darmo, przyjrzeć się tej technologii z bliska.

Co możemy zrobić dzięki HD View?

  • płynnie przesuwać oraz powiększać duże obrazy
  • pobieranie tylko odpowiedniego, wybranego fragmentu zdjęcia nie powoduje utraty czasu w wyniku ładowania pełnego obrazu
  • umożliwia podgląd danego fragmentu w wysokiej rozdzielczości
  • tworzyć własne projekty dzięki narzędziu HDmake

Instalacja HD View

Aplikacja udostępniona jest, podobnie jak projekt PhotoSynth, w postaci dodatku ActiveX dla przeglądarki Internet Explorer w Windows. Jednakże z czasem zapewne doczekamy się także obsługi w innych aplikacjach. Aby zainstalować HD View musimy udać się na witrynę, następnie klikamy przycisk Install HD View For IE. Pobieramy plik instalatora HDViewInstall_1_20_IE.msi na dysk twardy komputera.

Uruchamiamy plik, następnie akceptujemy postanowienia licencyjne zaznaczając pole I Agree i klikamy kontrolkę Next. Po chwili dodatek zostanie zainstalowany. Zamykamy kreatora instalacji naciskając przycisk Close.

Przegląd możliwości, praca z HD View

Aby zobaczyć aplikację HD View w akcji udajemy się na witrynę, która zawiera przykładowe galerie stworzone z wykorzystaniem tej technologii. Zostanie wyświetlony komunikat: Ta witryna sieci Web chce uruchomić następujący..., klikamy na pasku informacji i następnie naciskamy przycisk Uruchom.

Oczywiście praca z HD View odbywa się w module przeglądarki internetowej, widzimy tutaj kolejne podobieństwo do, niedawno opisywanej na łamach portalu, aplikacji PhotoSynth.

W witrynie projektu zobaczyć możemy cztery przykładowe galerie, które prezentują możliwości programu. Aby wybrać dany pokaz wystarczy nacisnąć myszą daną miniaturę i poczekać, aż obiekt zostanie wczytany w moduł przeglądarki.

  • Squamish Panorama o rozmiarze 1,2 GPix

  • Squamish Wall - 4,5 GigaPiksela!

  • Kerry Park - 1,4 GPix

  • Seattle Downtown - 3,7 GigaPiksela

Po za wymienionymi powyżej przykładami, udostępnionymi w witrynie Microsoft Research, odnaleźć możemy także w sieci Web inne projekty wykorzystujące technologię HD View, część z nich jest tutaj.

Nawigacja

Nawigacja w module HD View możliwa jest na dwa sposoby:

  • Tryb mapy - polega na łapaniu lewym przyciskiem myszy obiektu, a następnie przesuwamy "łapkę" w wybrane miejsce, zmieniając tym samym położenie, np. przesuwając mysz w dół - zmieniamy położenie ku górnej części obrazu.
  • Tryb QTVR - po złapaniu elementu możemy płynnie przesuwać się w kierunku wskazanym przez myszę.

Tryb nawigacji możemy zmieniać naciskając odpowiedni przycisk, który odnajdziemy w prawym, górnym rogu przeglądarki lub też klawiszem H.

Korekta tonu

Gdy wyświetlamy duże obrazy to balans tonu barwy od czasu do czasu nie jest idealnie obliczany. Z pomocą przychodzi wtedy funkcja korekty tego współczynnika. W programie wyróżniamy trzy typy zmiany tego parametru:

  • Tryb 1 - brak korekty
  • Tryb 2 - średnia korekta
  • Tryb 3 - silna korekta

Przełączać się możemy pomiędzy poszczególnymi trybami korzystając z przycisku, który odnajdziemy obok kontrolki odpowiedzialnej za zmianę nawigacji lub też używając klawisza T.

Podobało się? A może by tak samodzielnie coś takiego stworzyć?

Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, jeśli chcemy sami "pomajstrować" przy edycji zdjęć i stworzyć swój własny projekt tego typu.

Wraz z HD View udostępnione zostało także narzędzie HD View Utilities, która umożliwia tworzenie własnych galerii. Przyjrzyjmy mu się bliżej. Udajemy się pod ten adres i pobieramy plik hdsetup_1_4.msi na dysk twardy komputera, następnie instalujemy oprogramowanie.

Narzędzie to dostępne jest z linii poleceń. Poniżej znajduje się tabela przedstawiająca opcje tej aplikacji, a które pozwolą uzyskać twórcy pożądany efekt taki, jak ten, który możemy obejrzeć tutaj. Pozwala na przechwytywanie pojedynczych obrazów z urządzenia lub dysku twardego, następnie produkcję złożonej fotografii panoramicznej o wysokiej rozdzielczości i jej publikację w witrynie sieci Web. Niestety HD View Utilities nie posiada graficznego interfejsu użytkownika (GUI) i jest dosyć trudne w obsłudze - wymagana jest znajomość składni języka XML (Extensible Markup Language). Do produkcji możemy wykorzystać wiele mniejszych fotografii, które po połączeniu utworzą wielką panoramę, następnie to zdjęcie możemy wzbogacić w dodatkowe efekty, jak np. kulistość.

-? Wyświetla użyteczne informacje
-src image.{tif|png|jpg|wdp|bmp} źródło obrazu do zmiany
-dst path quality(0-1) określa ścieżkę dostępu (path) oraz umożliwia skonfigurowanie jakości kompresji (quality przy czym wartość 1 oznacza najmniej stratną.
-xmlflat filename.xml Określa wygenerowanie pliku .xml dla płaskiego obiektu. Używamy wtedy, gdy nie mamy zamiaru tworzyć panoramy cylindrycznej lub podobnej.
-xmlsphere filename.xml panmin panmax tiltmin tiltmax Odpowiada za wygenerowanie pliku .xml dla sferycznego obiektu. Poniżej znajduje się opis argumentów określających "kulistość" w stopniach:
panmin - kąt lewej kolumny obrazu
panmax - kąt prawej kolumny obrazu
tiltmin - kąt górnego szeregu
tiltmax - kąt dolnego szeregu
-xmlcntrsphere filename.xml fov Opcja umożliwiająca osiągnięcie tego samego efektu, co powyższa, z tymże, iż środkowy rząd jest na równiku obrazu
-xmlcyl filename.xml panmin panmax tiltmin tiltmax Umożliwia wygenerowanie pliku .xml określającego cylindryczny obiekt. Argumenty są takie same jak w przypadku sferycznego obrazu.
-xmlcntrcyl filename.xml fov Opcja podobna do xmlcntrsphere, z tymże, iż odnosząca się do cylindryczności.

Oczywiście nie jest to jedyny sposób w jaki możemy zbudować podobny projekt. Możemy w tym celu skorzystać także z innych aplikacji, jak np. Microsoft Digital Image Suite, który także umożliwia łączenie mniejszych obrazów w większą całość. Microsoft obiecał także wydanie odpowiednich wtyczek do popularnych programów tak, aby z możliwości jakie oferuje ta technologia można było skorzystać w dowolny sposób korzystając z preferowanego oprogramowania. Innym sposobem jest wykorzystanie specjalnych aparatów fotograficznych umożliwiających robienie dużych zdjęć panoramicznych.

Podsumowanie

Wielkich możliwości jakie oferuje technologia do prezentacji dużych zdjęć - HD View nie sposób nie dostrzec. Środowisko, mimo iż udostępnione na razie w wersji testowej beta, spisuje się nadzwyczaj znakomicie i umożliwia stabilną pracę już dzisiaj. Cieszy także udostępnienie darmowego narzędzia HDmake, które umożliwia zapoznanie się "od kuchni" z tą technologią i tworzenie własnych projektów, choć przyznać trzeba, iż nie jest to łatwe zadanie do wykonania. Na szczęście zespół Microsoft Research zapowiedział już wydanie w przyszłości dodatku do popularnego programu Adobe Photoshop, który jest bardzo intuicyjny i z pewnością umożliwi proste kreowanie własnych, wielkich panoram zdjęć.

Artykuły z kategorii

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia