Firefox Private Network VPN teraz jako aplikacja na Windows 10, Androida i ChromeOS

Firefox Private Network VPN teraz jako aplikacja na Windows 10, Androida i ChromeOS

 Wojciech Błachno
Wojciech Błachno
14:28
19.02.2020
673 wyświetlenia

Wszelkiej maści usługi VPNy stały się ostatnio strasznie popularne i jest to w gruncie rzeczy wyjątkowo dobre zjawisko. Dbanie o prywatność w Sieci i chęć ukrycia swojej tożsamości jest bardzo dobrym nawykiem i wcale nie musi oznaczać, że mamy jakieś niecne zamiary. Firefox udostępnił właśnie w wersji beta aplikację Firefox Private Network, która do tej pory była dostępna w formie rozszerzenia do przeglądarki.

We wrześniu zeszłego roku Mozilla uruchomiła Firefox Private Network dla swojej przeglądarki. Wbudowany VPN jest niestety dostępny tylko dla użytkowników z USA, dlatego nam lepiej znany jest ten z Opery, który działa bez problemu w Polsce. FPN przestaje być tymczasem jedynie rozszerzeniem Firefoksa i wchodzi w fazę beta jako aplikacja na Androida i Windows.

FPN jest jednym z ostatnich produktów Mozilli, które mają zapewnić większą prywatność przy korzystaniu z sieci. Firefox zyskał m.in. wbudowaną ochronę przed śledzeniem. Organizacja pracuje też nad wdrożeniem DNS over HTTPS (DoH), by szyfrować cały ruch przeglądarki. Dodatkowym zabezpieczeniem, np. gdy korzystamy z publicznego Wi-Fi lub chcemy ukryć adres IP, jest VPN. Teraz wychodzi on poza przeglądarkę.

FPN Firefox

Aplikacja jest teraz dostępna w wersji beta jako rozszerzenie dla przeglądarki Firefox i jako aplikacja dla systemów Windows 10, Android oraz ChromeOS. Wersje na iOS, MacOS oraz Linuksa również wkrótce będą dostępne. Są niestety dwa "ale". Po pierwsze nowa usługa jest dostępna jedynie przez zaproszenie do testów, a po drugie działa na razie tylko na terytorium Stanów Zjednoczonych.

Jeśli już jednak należymy do tego grona szczęśliwców, to usługa pełnej ochrony naszego urządzenia kosztuje 4,99$ miesięcznie i pozwala wybierać spośród serwerów w ponad 30 krajach na pięciu różnych urządzeniach. Do testów można się zapisać w każdej chwili na stronie Firefox Private Network a Mozilla wkrótce udostępni tę usługę w kolejnych lokalizacjach.

Istnieje też ochrona na poziomie przeglądarki, którą użytkownicy (znów tylko z USA) mogą włączyć za darmo, jeśli używają konta Firefox. To darmowe rozszerzenie daje bezpłatny dostęp do usługi przez 12 godzin miesięcznie w pojedynczych okresach godzinnych. Istnieją jednak szanse, że FPN wyjdzie poza Stany Zjednoczone. Można zapisać się na listę oczekujących, by dostać powiadomienie, gdy usługa będzie dostępna również dla nas.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: https://www.neowin.net/news/mozilla-launches-firefox-private-network-vpn-in-beta

Polecamy również w kategorii Firefox