Facebook pozwany za skanowanie twarzy bez zgody użytkowników. Zgodził się zapłacić karę

Facebook pozwany za skanowanie twarzy bez zgody użytkowników. Zgodził się zapłacić karę

 Krzysztof Sulikowski
Krzysztof Sulikowski
16:42
30.01.2020
996 wyświetleń

Po licznych skandalach i miliardach zapłaconych kar Facebook chce stać się wzorem do naśladowania, jeśli chodzi o ochronę prywatności użytkowników. Mimo że w tym kierunku firma działa od wielu miesięcy, to do tej pory musi płacić za swoje błędy i przeoczenia. Facebook podobnie jak wielu gigantów ogłosił swoje wyniki finansowe z ostatniego kwartału. W sumie przez ostatni rok firma odnotowała 18 mld dolarów zysku. Również w tym okresie trwał jego proces dotyczący bezprawnego użycia systemu biometrycznego.

Ogłoszenie raportu finansowego to dla giganta social media okazja, by powiedzieć również o tych ciemnych stronach prowadzenia biznesu. CFO Facebooka, David Wehner, potwierdził, że firma doprowadziła do rozstrzygnięcia sporu dotyczącego użycia technologii rozpoznawania twarzy. Facebook został pozwany na mocy Illinois Biometric Information Privacy Act i oskarżony o użycie skanowania twarzy bez wyraźnej zgody ze strony użytkowników. Firma nie zamierzała dłużej walczyć w sądzie i zgodziła się zapłacić 550 milionów dolarów grzywny. Jak powiedział rzecznik Facebooka:

Postanowiliśmy zgodzić się na warunki ugody, jako że w najlepszym interesie naszej społeczności i naszych udziałowców leżało zostawienie tej sprawy za sobą.

Jak komentuje Nathan Freed Wessler, adwokat American Civil Liberties Union (ACLU), sprawa jest doskonałym przykładem tego, jak mogą postępować inne stany w obliczu łamania prawa do prywatności. Prawnik strony oskarżającej, Jay Edelson, wyjaśnia z kolei, dlaczego tak istotne jest dbanie o prywatność biometrii:

Biometria jest jednym z dwóch głównych pól bitwy — wraz z geolokalizacją — które zdefiniują nasze prawa do prywatności dla następnej generacji. (...) Mamy nadzieję i spodziewamy się, że inne firmy pójdą wzorem Facebooka i poświęcą wystarczająco uwagi znaczeniu naszej biometrycznej informacji.

Ugoda oczekuje na zatwierdzenie przez sąd. Z pewnością nie jest to ostatnia taka sprawa Facebooka. Przez ponad dekadę działalności firmę prześwietlano i oskarżano już niezliczoną ilość razy i zapewne część śledztw dopiero czeka na swój finał.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: https://mspoweruser.com/faebook-settles-the-lawsuit-over-its-use-of-facial-recognition/

Polecamy również w kategorii Facebook