Edge sporo zyska po wprowadzeniu Anniversary Update

Edge sporo zyska po wprowadzeniu Anniversary Update

 Iga Łukiewska
Iga Łukiewska
00:00
24.07.2016
3564 wyświetlenia

Wraz z najbardziej oczekiwaną aktualizacją tego roku – Anniversary Update - Microsoft wprowadza wiele ciekawych funkcji dla przeglądarki Edge. Firma poświęciła dużo pracy, by wraz z kolejną wersją system stał się jak najbardziej poręczny i bezpieczny. Niektóre ze zmian będzie można dostrzec w nowym menu Start, pasku zadań, ustawieniach aplikacji oraz opcji odręcznego pisania – Windows Ink. Ponadto Microsoft razem z aktualizacją oferuje ulepszoną wersję domyślnej przeglądarki Edge.

Z pewnością wiele osób ucieszy się z wiadomości, że po aktualizacji przeglądarka Microsoft Edge będzie obsługiwać wszystkie dostępne rozszerzenia. Firma zaznacza że, ze względu na urządzenia mobilne, skupiła się na stworzeniu energooszczędnej przeglądarki, przy tym starając się zrobić jak najbardziej poręczny program dla niepełnosprawnych użytkowników.

Zmiany wprowadzone w przeglądarce Edge:

HoloLens to nowy rodzaj komputerów firmy Microsoft. Gogle po nałożeniu na głowę oraz uruchomieniu łączą świat cyfrowy z rzeczywistym za pomocą hologramów. Urządzenia mapują otoczenie, a następnie na rzeczywiste obiekty nakładają cyfrowe wizualizacje.

 • Rozszerzenia dla Microsoft Edge
 • Podobnie jak przeglądarki Google Chrome i Mozilla Firefox, począwszy od Anniversary Update, Edge w końcu będzie zawierać wsparcie dla rozszerzeń. Przeglądarka pozwala na łatwą instalację wtyczek, bez konieczności ich manualnego wprowadzania. Aplikacje będą dostępne do pobrania ze Sklepu Windows.

  W nowej wersji rozszerzeń pojawią się wtyczki: Adblock, Adblock Plus, Amazon Assistant, Evernote Web Clipper, LastPass: Free Password Manager, Mouse Gestures, Office Online, OneNote Web Clipper, Page Analyzer, Pin It Button, Reddit Enhancement Suite, Save to Pocket i Tłumacz dla Microsoft Edge. Lista będzie się powiększać wraz z upływem czasu.

 • Oszczędność energii
 • Już pierwsza wersja przeglądarki Microsoft Edge była bardziej energooszczędna, niż jej konkurencja – Chrome, Firefox i Opera, ale razem z nadchodzącą aktualizacją firma dodała jeszcze kilka ciekawych ulepszeń. W najnowszej wersji Microsoft ograniczy zużycie pamięci, zmniejszając przy tym liczbę cykli procesora, dzięki czemu zminimalizuje zużycie zasobów przez procesy w tle oraz elementy, nie będące częścią głównej treści strony (na przykład reklamy Flash). Ulepszenie przełoży się bezpośrednio na wydłużenie czasu pracy urządzeń mobilnych na jednym ładowaniu.

 • Microsoft Edge lepszy dla osób niepełnosprawnych
 • By aplikacja była bardziej poręczna dla osób niepełnosprawnych, w Edge poprawiono wsparcie dla nowoczesnych standardów: HTML5, CSS3 i ARIA. Ulepszenia sprawiły, że można przeglądać strony w trybie wysokiego kontrastu, co z pewnością zapewnia lepszy odbiór wizualny.

 • Nowa wersja ustawień dla przeglądarki Edge
 • Pojawią się dodatkowe opcje, ulepszenia oraz usprawnienia. Po uruchomieniu Edge w menu opcji pokażą się nowe możliwości wyboru jak Rozszerzenia oraz Co nowego i podpowiedzi. Ta kategoria przekieruje użytkownika na stronę pomocy technicznej Microsoft, gdzie dostępne będą informacje o najnowszych i najlepszych funkcjach w przeglądarce.

  Wewnątrz ustawień została zmieniona nazwa opcji Otwórz za pomocą na Otwórz program Microsoft Edge z, jednak zawartość kategorii nie uległa zmianie. Ustawienia ulubionych stron również pozostają takie same, jednak pojawia się opcja pokazania tylko ikony strony na pasku adresu za pomocą ustawień. Dodatkowo tworzenia folderów zakładek jest możliwe z poziomu paska. Organizacja zakładek może stać się jeszcze łatwiejsza za pomocą nowego trybu Tree view (widok drzewka), gdzie pojawia się również funkcja sortowania elementów według nazwy.

  Pojawia się również opcja wyczyszczenia danych przeglądarki za każdym razem po jej wyłączeniu. Prawdopodobnie wraz z nową aktualizacją podstawowe ustawienia przeglądarki będą pokazywać z jakiego konta Microsoft korzysta użytkownik. Pojawią się funkcje edytowania informacji poprzez e-mail oraz zmiany ustawień synchronizacji urządzenia.

 • Zaawansowane ustawienia
 • W zaawansowanych opcjach pojawia się duża ilość nowych ulepszeń, takich jak funkcja edycji przycisku strony domowej (przypisanie do konkretnej strony), nowej karty lub też strony startowej. Pojawia się także sekcja Nowe pobrania, która pozwala dokonać zmiany domyślnego miejsca zapisywania pobranych plików. Dodana została także możliwość wysłania powiadomienia przez przeglądarkę z zapytaniem o zapisanie czy anulowanie pobranego pliku oraz lokalizacji zapisania.

  Nowa wersja Edge wprowadzi również informacje na temat stron internetowych, co oznacza, że powiadomienia z niektórych stron mogą trafić na pulpit (Centrum Akcji). Osoby, które nie będą chciały otrzymywać powiadomień, będą mogły skorzystać z nowej opcji powiadomień w zaawansowanych ustawieniach Microsoft Edge.

 • Zmiany dotyczące menu dewelopera
 • Garść nowości przypadła też w udziale stronie deweloperskiej, którą wiele osób kojarzy jako about:flags. Pod tym adresem zaawansowani użytkownicy i twórcy stron internetowych mogą włączać i wyłączać funkcje eksperymentalne, nim trafią one do stabilnego wydania przeglądarki.

  Edge już nie pokazuje domyślnie opcji menu kontekstowego po kliknięciu prawym przyciskiem myszy przycisku Żródło a następnie Zbadaj element. Wraz z nową aktualizacją menu kontekstowe można wywołać tylko za pomocą strony about:flags i po zaznaczeniu opcji wyświetlania tych elementów.

  W ustawieniach pojawią się także opcje dotyczące Adobe Flash Player, włączania funkcji rozszerzeń dla programistów oraz wyrażenia zgody na nieograniczone zużycie pamięci dla stron internetowych.

  W sekcji eksperymentalnych funkcji pojawiły się opcje dotyczące kompozycji, stylizacji, przewijania, skryptów Java, pełnego ekranu i nie tylko. Warto jednak dodać, że dodatkowe opcje nie są polecane dla podstawowych użytkowników przeglądarki Edge. Ustawienia są dostępne w ramach pomocy dla deweloperów tworzących programy oraz oczywiście dla Microsoft w trakcie testowania nowych funkcji. Dział deweloperów jest stale aktualizowany, a ustawienia mogą zniknąć w dowolnym momencie bez uprzedzenia.

 • Dodatkowe ulepszenia
 • Podczas kopiowania adresu strony internetowej pojawia się opcja Wklej i przejdź, która pozwala uniknąć samodzielnego wklejania zawartości i naciskania klawisza Enter. Dodano również do urządzeń z dotykowym ekranem możliwość obsługiwania strony za pomocą pociągnięć palcem, a także możliwość przesyłania folderów poprzez przeciąganie i upuszczanie elementów do stron różnych usług, takich jak OneDrive, Google Drive czy Dropbox. Importowanie zakładek z innych przeglądarek i zapisywanie pobranych pozycji w oddzielnym folderze stały się łatwiejsze. Użytkownik będzie mógł skorzystać z przypomnień, które wyślą sygnał o pobieranych plikach przed zamknięciem przeglądarki, a także przypinać strony internetowe. Podobnie jak w telefonach komórkowych, Edge w desktopowym Windows 10 będzie obsługiwać mobilne wersje niektórych stron. Pojawi się także możliwość szybszego i bezpieczniejszego logowania stron za pomocą Windows Hello.

  Choć nowa wersja Edge, która pojawi się wraz z aktualizacją Anniversary Update, może na pierwszy rzut oka niespecjalnie różnić się od poprzedniej, to z pewnością wprowadza masę zmian i ulepszeń, dzięki którym korzystanie ze stron internetowych będzie szybsze, bezpieczniejsze i bardziej poręczne, niezależnie od urządzenia, z którego korzystamy.

  Źródło: WindowsCentral


  Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

  Źródło:

  Polecamy również w kategorii Artykuły Edge