Zamykanie zduplikowanych kart w Firefox 127

Zamykanie zduplikowanych kart w Firefox 127

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 6/12/2024, 4:00 PM

Liczba odsłon: 306

Mozilla wypuściła wczoraj aktualizację Firefox 127.0 z paroma ciekawymi nowościami. Wiążą się one z funkcją autostartu przeglądarki wraz z systemem, prefetchingiem DNS dla dokumentów HTTPS, zamykaniem duplikatów kart, upgradem wybranych elementów HTML do HTTPS, ustawieniami wymagań Menadżera haseł, zrzutami ekranu i nie tylko.

Firefox 127 – nowe funkcje

  • Możesz teraz ustawić Firefoksa, aby automatycznie uruchamiał się wraz z systemem Windows.
  • Ukończono prace nad optymalizacją i włączeniem prefetchingu DNS dla dokumentów HTTPS poprzez link rel="dns-prefetch". Ten standard pozwala deweloperom webowym ustawić nazwy domeny dla ważnych zasobów, które powinny zostać rozwiązane z wyprzedzeniem.
  • Możesz teraz zamknąć wszystkie zduplikowane karty w oknie Firefoksa, klikając "Zamknij podwójne karty" w menu kontekstowym paska kart lub jego rozwijanym menu "Pokaż wszystkie karty".
  • Firefox będzie automatycznie upgrade'ował elementy <img>, <audio> i <video> z HTTP do HTTPS, jeżeli będą osadzone na stronie HTTPS. Jeżeli te elementy nie będą obsługiwać HTTPS, nie będą się już ładować.
  • Aby zwiększyć ochronę na Windows i macOS, logowanie urządzenia (np. hasło systemu operacyjnego, odcisk palca, rozpoznawanie twarzy lub logowanie głosowe, jeśli są włączone) może być wymagane do uzyskania dostępu i wypełniania zapisanych haseł na stronie about:logins Menedżera haseł (Firefox Password Manager).

Firefox 127 – poprawki i ulepszenia

  • Dodano szereg poprawek zabezpieczeń.
  • Aby zredukować informacje fingerprtingu użytkownika oraz ryzyko problemów ze zgodnością niektórych witryn, architektura CPU 32-bitowego/x86 Linuksa będzie teraz zgłaszana jako x86_64 w ciągu User-Agent Firefoksa oraz Web APIs – navigator.platform oraz navigator.oscpu.
  • Linki i inne elementy, na których może zatrzymać się fokus, są teraz domyślnie nawigowane tabulatorem na macOS, zamiast podążać za jego ustawieniem nawigacji klawiaturą.
  • Funkcja zrzutów ekranu w Firefoksie otrzymała dużą aktualizację i obsługuje teraz wykonywanie zrzutów w plikach, takich jak SVG, XMK i nie tylko, a także na stronach about:pages Firefoksa. Dodano też nowe skróty klawiszowe i obsługę High Contrast Mode (HCM). Poprawiono też wydajność przy robieniu dużych zrzutów ekranu.
  • Dodano aktualizacje dla przedsiębiorstw i platformy webowej.

Źródło: https://www.mozilla.org/en-US/firefox/127.0/releasenotes/

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia