Wydana niedawno w wersji zapoznawczej aplikacja Dev Home oferuje użytkownikom Windows 11 dostęp do funkcji dla deweloperów. Microsoft chce dalej ją rozwijać i dodać do niej "Zaawansowane Ustawienia Windows", sekcję z dodatkowymi opcjami i preferencjami, które zamiast wykonywania skomplikowanych działań można będzie łatwo włączać/wyłączać i dostosowywać.
Microsoft poinformował o tym pomyślne w repozytorium Dev Home w GitHub, licząc na feedback i pomysły, jakie opcje mogłyby się tam znaleźć. W poście firma pisze, że zdaje sobie sprawę, iż programiści chcieliby móc dostosowywać wiele ustawień i kluczy rejestru, które "nie są dostępne w aplikacji Ustawienia" albo które "trudno jest odkryć w całym OS". Zaawansowane Ustawienia Windows ("Advanced Windows Settings") mają pozwolić deweloperom i zaawansowanym użytkownikom uzyskać więcej kontroli nad ich komputerami, korzystać z funkcji eksperymentalnych i zyskać wiedzę o funkcjach, które mogą poprawić ich doświadczenia. Można to porównać do PowerToys, tyle że bardziej nastawionych na deweloperów.
Microsoft podkreślił, że Zaawansowane Ustawienia Windows nie mają zastąpić istniejących opcji i funkcji w Ustawieniach > System > Dla deweloperów ani też utrudnienia dostosowywania systemu do swoich potrzeb. Rozwijane doświadczenie ma natomiast inne cele:
- Zapewnienie deweloperom większej kontroli nad ich ustawieniami i zaawansowanymi zachowaniami systemu.
- Pomaganie deweloperom w odkrywaniu potężnych ustawień, które poprawią ich codzienne przepływy pracy i wydajność maszyn.
- Utworzenie zunifikowanego doświadczenia UI do zarządzania/personalizacji nowych doświadczeń programistycznych w Windows (np. Natywny Eksplorator Plików + integracja z Kontrolą Wersji), co pomoże szybciej rozwijać nowe funkcje/personalizacje.
- Praca ze społecznością deweloperów nad identyfikacją dodatkowych ustawień, które okazałyby się pomocne i mogłyby trafić do tego narzędzia.
- Możliwość łatwego skryptowania i ponownego stosowania na nowych lub istniejących maszynach.
Zaprezentowane przez Microsoft zrzuty ekranu to jedynie makiety/prototypy. Rzeczywista zawartość "Advanced Windows Settings" może się różnić i ewoluować w oparciu o potrzeby programistów i power userów. Sama taka sekcja ustawień wydaje się bardzo potrzebna wymagającym użytkownikom, zważywszy na to, że od lat z każdą kolejną wersją Windows co bardziej zaawansowane preferencje są spychane do trudno dostępnych miejsc, wliczając w to nawet Edytor rejestru, a aplikacja Ustawienia jest coraz bardziej upraszczana przy jednoczesnym dobijaniu Panelu sterowania.