Windows Terminal z nowym designem ustawień i silnikiem renderowania tekstu

Windows Terminal z nowym designem ustawień i silnikiem renderowania tekstu

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 2/4/2022, 5:51 PM

Liczba odsłon: 2796

Windows Terminal zaliczył pierwszą aktualizację w tym roku. Wydanie 1.13 (Preview) i 1.12 (wersja ogólnodostępna) wprowadza zaktualizowany design UI, automatyczne podnoszenie uprawnień profili, nowy silnik renderowania tekstu, ustawienie dźwięku dzwonka plus parę drobnych zmian.

Jeśli chodzi o nowy interfejs ustawień (na grafice powyżej), używa on teraz WinUI 2.6 i jest zgodny z designem Windows 11. Druga nowość to ustawienie profilu "elevate", które pozwala automatycznie uruchamiać profil z podniesionymi uprawnieniami (jako administrator). Kolejna zmiana dotyczy silnika renderowania tekstu. Jego nową, eksperymentalną wersję włączyć można ustawiając "experimental.useAtlasEngine" na "true". Skok wydajności nie jest generalnie zauważalny z wyjątkiem wybranych przypadków, zwłaszcza przy prezentowaniu tekstu z dużą ilością kolorów.

Windows Terminal - Ustawienia

W tych określonych przypadkach silnik renderowania będzie rysował zgodnie z częstotliwością odświeżania ekranu niezależnie od rozdzielczości. Microsoft dodaje, że silnik jest nadal rozwijany i może być niestabilny, a część ulubionych funkcji może nie być dostępna. W tym wydaniu pojawiła się też możliwość personalizacji dźwięku dzwonka za pomocą ustawienia "bellSound", które akceptuje ścieżkę pliku jako ciąg znaków lub szereg ciągów ścieżek — w tym drugim przypadku Terminal będzie wybierał dźwięk losowo.

Windows Terminal zyskał też parę nowych akcji, ulepszeń i poprawek błędów. Aktualną wersję programu jak zwykle można pobrać z Microsoft Store (Windows Terminal / Windows Terminal Preview) i z repozytorium GitHub.