Windows 12 czy Windows 11 24H2? To był tydzień z Microsoft 294

Windows 12 czy Windows 11 24H2? To był tydzień z Microsoft 294

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 12/1/2023, 9:00 PM

Liczba odsłon: 831

Wracamy z kolejnym podsumowaniem najważniejszych i najciekawszych newsów z ostatnich 7 dni. W dzisiejszym wydaniu To był tydzień z Microsoft omawiamy takie tematy, jak aktualizacje Windows 10 i Windows 11, Outlook w nowej domenie, wycofanie składników Windows i Edge, asystent AI w Windows Terminal, Windows 11 24H2 oraz Microsoft w zarządzie OpenAI. Miłej lektury!

Aktualizacje systemu Windows w tym tygodniu

  • Windows 11 23H2 build 22635.2776 w Beta Channel: Wprowadza on parę ulepszeń związanych z udostępnianiem, wprowadzaniem odręcznym, Menedżerem zadań i Ustawieniami. Dodano też jak zwykle trochę poprawek błędów.
  • Windows 11 build 23595 w Dev Channel: Umieszcza ikonę Copilota w nowym miejscu oraz wprowadza trochę ulepszeń związanych z udostępnianiem, wprowadzaniem odręcznym, Menedżerem zadań i Ustawieniami, a także poprawki błędów.
  • Windows 11 build 26002 w Canary Channel: Główna nowość dotyczy oszczędzania energii — nie tylko baterii, ale i prądu po podłączeniu do gniazdka, także na komputerach stacjonarnych. Pojawiły się też zmiany w ustawieniach — zarówno w aplikacji Ustawienia, jak i w Szybkich ustawieniach na pasku zadań.
  • Windows 10 22H2 build 19045.3758: To pierwsza wersja publiczna, w której zaczął być wdrażany Windows Copilot. Zawiera też parę ulepszeń i poprawek niezwiązanych z bezpieczeństwem.

Microsoft odniósł się już do Windows 11 24H2

Zasada grupy związana z nową funkcją DMSA (Delegated Managed Service Account) w Active Directory (AD) zawiera wzmiankę o "Windows 11 Version 24H2" jako wersji wymaganej przez tę zasadę. Zdaje się, że to pierwszy raz, kiedy Microsoft odniósł się do tej wersji Jedenastki.

Wzmianka o Windows 11 Version 24H2

Możliwe, że Windows 11 2024 Update (24H2) będzie ostatnią dużą aktualizacją tego systemu, a później, po wydaniu Windows 12, podzieli on los Windows 10, który co prawda otrzymuje łatki bezpieczeństwa, aktualizacje z poprawkami, wsparcie techniczne, a co jakiś czas nawet nowe funkcje, ale jego rozwój już prawie się zatrzymał.

Outlook od teraz w domenie cloud.microsoft

7 miesięcy temu Microsoft ogłosił, że wszystkie aplikacje i usługi Microsoft 365 przechodzą na domenę cloud.microsoft, choć faktycznie nie wszystkie w tym samym czasie. Ma to uprościć organizację, jako że wcześniej wiele usług działało w wielu różnych domenach. Ostatnią z nich jest Outlook.

domena cloud.microsoft

Na chwilę obecną osobiste konta Outlook nadal przekierowywani są do domeny outlook.live.com. Z kolei użytkownicy Microsoft 365 dla firm, logujący się kontem Entra ID (Azure AD), kierowani są już do nowej domeny outlook.cloud.microsoft. Jest to częścią planu Microsoftu, który chciał pozbyć się dziesiątek (jeśli nie setek) domen dla usług z jednej rodziny. Gigant zdecydował się wszystko uprościć i przenieść uwierzytelniane, dostępne dla użytkownika aplikacje i usługi Microsoft 365 pod jeden, spójny URL.

Microsoft wycofuje kolejne składniki Windows i Edge

Microsoft niespodziewanie zapowiedział, że już 15 stycznia 2024 roku rozszerzenie Microsoft 365 dla Edge i Chrome zostanie wycofane. Zostało ono wprowadzone w 2016 roku, aby ułatwiać użytkownikom przeglądarek otwieranie aplikacji i ostatnich dokumentów w trybie online. Microsoft nie podał alternatywy dla tego rozszerzenia, a jest ona jeszcze łatwiej dostępna, bowiem nie trzeba jej nawet instalować. Mowa tu o pasku bocznym Edge, który otwiera się po kliknięciu przycisku Copilot w prawym górnym rogu okna przeglądarki. Po kliknięciu ikony Microsoft 365 otrzymasz dokładnie to samo doświadczenie, które oferuje rozszerzenie.

rozszerzenie Microsoft 365 dla Edge

W tym tygodniu zostało też zapowiedziane, że Microsoft Defender Application Guard for Office zostanie wycofany z Windows 10 i 11. Tym razem Microsoft przedstawił alternatywę, którą mogą zastosować administratorzy.

Terminal Chat - asystent AI w Windows Terminal

Korzystanie z wiersza polecenia może być nie lada wyzwaniem — zwłaszcza dziś, gdy praktycznie od lat nie musimy wpisywać poleceń tekstowych. Poza specjalistami i pasjonatami mało kto dziś pamięta albo w ogóle zna polecenia CMD czy PowerShell. Ale w końcu od czego są cyfrowi asystenci AI!

Windows Terminal Chat

Terminal Chat pomaga użytkownikom uzyskać wiedzę i pomoc w tym nie zawsze łatwym środowisku. Jeśli nie wiesz, jak napisać polecenie i jakich atrybutów użyć, po prostu opisz naturalnym językiem, co chcesz zrobić, a Terminal Chat zamieni to na polecenie CMD lub PowerShell. Terminal Chat nie jest tak łatwo dostępny, bowiem wymaga zalogowania w Azure OpenAI Service.

Microsoft w zarządzie OpenAI, ale bez możliwości głosowania

Po ostatnich perturbacjach OpenAI odbudowuje swój zarząd. Nieoficjalnie twórcy ChatGPT i modelu GPT chcieli wykluczyć z niego inwestorów, by móc samemu decydować o strategii organizacji. Później jednak okazało się, że w zarządzie znajdzie się miejsce dla przedstawiciela Microsoftu.

Satya Nadella - Microsoft ❤ OpenAI

Z pewnością dokonaliśmy właściwego wyboru, współpracując z Microsoft, i jestem teraz podekscytowany, że nasz nowy zarząd uwzględni ich w charakterze obserwatora bez możliwości głosowania — napisał Bret Taylor z OpenAI. Według nieoficjalnych doniesień pracownicy OpenAI, zorientowani przede wszystkim na misję tworzenia najlepszej i najbezpieczniejszej AI, mają obawy dotyczące bezpieczeństwa i krótkowzroczności inwestorów. Ci jednak chcieliby mieć wpływ na strategiczny kierunek rozwoju firmy, a bez stanowisk w zarządzie nie byłoby to możliwe.

I to tyle, jeśli chodzi o najciekawsze tematy z ostatnich 7 dni. Dziękujemy, że jesteście z nami! Obserwujcie nas na portalu CentrumXP.pl, ale też na YouTube, Twitterze, Facebooku i Instagramie.

Nie zapomnijcie zajrzeć również do naszych najnowszych artykułów, gdzie ostatnio poruszaliśmy wiele kwestii związanych z Copilotem, sztuczną inteligencją, Teams, Microsoft 365, OneDrive, Outlook, Planner i nie tylko. Do zobaczenia w przyszłym tygodniu!

Źródło: opracowanie własne