Windows 11 24H2 to Windows 12? To był tydzień z Microsoft 301

Windows 11 24H2 to Windows 12? To był tydzień z Microsoft 301

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 1/26/2024, 9:40 PM

Liczba odsłon: 1224

Wracamy z kolejnym podsumowaniem najważniejszych i najciekawszych newsów z ostatnich 7 dni. W dzisiejszym, 301 już wydaniu To był tydzień z Microsoft omawiamy takie tematy, jak aktualizacje systemu Windows z tego tygodnia, Windows 11 24H2 a Windows 12, nowe możliwości personalizacji widoku spotkania w Microsoft Teams, Microsoft jako druga na świecie firma o wartości 3 bilionów dolarów, Awatary 3D i przestrzenie Mesh ogólnodostępne w Teams i Microsoft Edge 121 w Stable Channel. Miłej lektury!

Aktualizacje systemu Windows z tego tygodnia

  • Windows 10 22H2 build 19045.3996: styczniowa aktualizacja opcjonalną "C" z poprawkami i ulepszeniami niezwiązanymi z bezpieczeństwem. Microsoft zaczyna także wprowadzać korzystne zmiany dla użytkowników z Unii Europejskiej, aby uzyskać zgodność z Aktem o rynkach cyfrowych.
  • Windows 11 23H2 build 22631.3085: aktualizacja opcjonalna "C" z poprawkami niezwiązanymi z bezpieczeństwem. Także tutaj Microsoft pracuje nad zapewnieniem zgodności z Aktem o rynkach cyfrowych (Digital Markets Act – DMA) w Europejskim obszarze gospodarczym. Zmiany będą stopniowo wprowadzane do Windows 11 23H2 na PC w EEA, aby uzyskać zgodność do 6 marca 2024 roku.
  • Windows 11 build 23620 w Dev Channel: zawiera poprawki błędów w obszarach menu Start, Eksploratora plików, widżetów, Menedżera zadań i ułatwień dostępu.
  • Windows 11 23H2 build 22635.3130 w Beta Channel: układy przyciągania będą teraz pokazywać inteligentne sugestie, które pozwalają błyskawicznie ułożyć wiele okien aplikacji obok siebie. Aktualizacja zawiera też zmiany dotyczące opuszczania kanału Beta i widżetów oraz trochę poprawek.

Windows 11 24H2 jako duża aktualizacja. Windows 12 z opóźnieniem?

Jak twierdzi Zac Bowden, Microsoft rozwija teraz następną dużą wersję Windows pod kryptonimem "Hudson Valley", która według oczekiwań zostanie wydaja jako "wersja 24H2" lub "Windows 11 2024 Update". W przeciwieństwie do wersji 23H2 z zeszłego roku ma ona być "znacznie większą aktualizacją OS, opartą na nowej wersji platformy Windows, która wprowadzi ulepszenia wydajności i ochrony, a także znaczące nowe funkcje i aktualizacje jakościowe".

Windows 11 24H2

Wersja 24H2 będzie mocno skupiona na doświadczeniach AI następnej generacji, czymś, co Microsoft wspominał przez ostatni rok. Plotki sugerują, że w drodze jest nowy, zaawansowany Copilot, który rozszerzy UX Windowsa o AI i machine learning, aby ulepszyć produktywność w aplikacjach, wyszukiwaniu i nie tylko. Wielu przewiduje, że Microsoft skończy, nazywając tę aktualizację "Windows 12", jako że spodziewamy się, iż ukaże się ona w tym samym czasie, co next-genowe doświadczenia AI PC. Jest to jednak tylko plotka – twierdzi redaktor.

Gdzie przy tym wszystkim miejsce na Windows 12? A może jest tak, że Windows 11 24H2 = Windows 12, zaś sam Microsoft wcale nie powróci teraz do wydawania kolejnych Windowsów co 3 lata (zamiast wieloletniego aktualizowania tego samego systemu)?

Więcej możliwości personalizacji widoku spotkania w Microsoft Teams

Microsoft zaprezentował sporo nowych ulepszeń doświadczenia spotkań w Teams. To więcej opcji personalizacji widoku galerii, jasny motyw, uproszczone dołączanie do spotkań, dołączanie do spotkań służbowych na koncie osobistym i vice versa, połączone kontrolki wideo i dźwięku, ulepszenia trybu wspólnego i nie tylko.

Opcje dostosowania widoku spotkania w Teams - galeria

Microsoft drugą w historii firmą o wartości 3 bilionów dolarów

Wartość rynkowa Microsoftu po raz pierwszy przekroczyła 3 biliony dolarów. To druga po Apple firma w historii, której się to udało. Cena akcji giganta z Redmond podskoczyła o 1,5% do 403,95 USD, zwiększając jego łączną wycenę do 3,004 biliona dolarów na podstawie aktualnej liczby akcji. To osiągnięcie nadeszło po 10 latach od objęcia przez Satyę Nadellę stanowiska CEO. Pod jego kierownictwem firma zaliczyła niebotyczny wzrost, koncentrując się na trendach, takich jak chmura, praca zdalna/hybrydowa i sztuczna inteligencja.

Satya Nadella, CEO Microsoft

Przypomnijmy, że Microsoft stał się przedsiębiorstwem wartym bilion dolarów (tysiąc miliardów, trillion według nomenklatury amerykańskiej) w czerwcu 2019 roku. Podwojenie tej wartości (z poziomu 500 miliardów) zajęło mu nieco ponad dwa lata. Po kolejnych dwóch latach gigant znów pomnożył swą wartość przez dwa. Wartość rynkowa Microsoft przekroczyła 2 biliony dolarów tuż przed prezentacją Windows 11 w czerwcu 2021 roku. Na kolejny bilion dolarów gigant czekał nieco dłużej, bo 2,5 roku.

Awatary 3D i przestrzenie Mesh ogólnodostępne w Teams

W październiku 2023 roku Microsoft ogłosił, że rozwijana przez długi czas technologia Mesh jest dostępna dla uczestników spotkań Teams w publicznej wersji zapoznawczej. W tym tygodniu stała się z kolei ogólnodostępna dla użytkowników Teams na PC oraz zestawach Meta Quest VR. To ważny krok w ewolucji metaverse'u w ujęciu Microsoftu.

Microsoft Edge 121 w Stable Channel - co nowego?

Do kanału wersji stabilnej Microsoft Edge trafiła wersja 121. Główne nowości to możliwość dodania firmowego brandingu w Edge for Business, przeniesienie aktualizacji do obszaru "Podstawowe informacje o przeglądarce", wsparcie dla formatów AVIF i AV1, wirtualne/prawdziwe drzewo w Portfelu oraz nowe zasady ochrony przed typosquattingiem (literówkami w adresach).

>Microsoft Edge 121

I to tyle, jeśli chodzi o najciekawsze tematy z ostatnich 7 dni. Dziękujemy, że jesteście z nami! Obserwujcie nas na portalu CentrumXP.pl, ale też na YouTube, Twitterze, Facebooku i Instagramie.

Nie zapomnijcie zajrzeć również do naszych najnowszych artykułów, gdzie ostatnio poruszaliśmy wiele kwestii związanych z Microsoft Copilot, Edge, SharePoint, Project, Outlook, Windows 11, Windows 12, sztuczną inteligencją, Teams, Microsoft 365, OneDrive, Outlook, Planner i nie tylko.

Źródło: opracowanie własne

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia