Windows 11 22H2 z aktualizacją w Beta Channel (build 22624.1465)

Windows 11 22H2 z aktualizacją w Beta Channel (build 22624.1465)

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 3/17/2023, 1:23 PM

Liczba odsłon: 1597

Windows 11 Insider Preview otrzymał wczoraj wieczorem aktualizację KB5023775 w Beta Channel, która jak zwykle rozdzielona jest na dwa buildy: 22621.1465 bez nowych funkcji i 22624.1465 z nowymi funkcjami. Większość zmian pochodzi z wcześniejszych kompilacji wydanych w Dev Channel, wliczając w to napisy na żywo w kolejnych językach, aktualizację ustawień klawiatury dotykowej i tryb kiosku z wieloma aplikacjami.

Windows 11 22H2: nowości w aktualizacji KB5023775
(OS Build 22624.1465) w Beta Channel

Napisy na żywo w kolejnych językach

Napisy na żywo pomagają każdemu, wliczając w to osoby niesłyszące i niedosłyszące, lepiej zrozumieć zawartość audio dzięki jednoczesnemu oglądaniu napisów, które są transkrypcją treści mówionych. Napisy w Windows 11 są generowane automatycznie na urządzeniu z dowolnej zawartości dźwiękowej, wliczając w to sygnał z mikrofonu. Rozmiar okienka napisów można zmieniać, a styl napisów — spersonalizować.

Napisy na żywo w Windows 11

Windows 11 2022 Update (22H2) wprowadził napisy na żywo w języku angielskim, skupiając się na wersji USA. W tym buildzie napisy są dostępne w językach chińskim (uproszczonym i tradycyjnym), francuskim, włoskim, japońskim, portugalskim (Brazylia) i hiszpańskim oraz w innych dialektach angielskiego. Microsoft zapowiada dodawanie kolejnych języków.

Aktualizacja ustawień klawiatury dotykowej

Po naniesieniu poprawek Microsoft ponownie wprowadza nowe ustawienia klawiatury dotykowej, które pojawiły się wcześniej w buildzie 25188 i zostały wyłączone w buildzie 25217. Nowe ustawienie zastępuje pole zaznaczenia "Pokazuj klawiaturę dotykową, gdy nie jest podłączona klawiatura" w Ustawieniach > Czas i język > Pisanie > Klawiatura dotykowa. Nowe ustawienie to rozwijane menu z 3 opcjami do kontrolowania, czy stuknięcie kontrolki edycji powinno otworzyć klawiaturę dotykową:

 • Nigdy: wstrzymuje wysuwanie klawiatury dotykowej, gdy nie jest podłączona klawiatura sprzętowa.
 • Gdy nie jest podłączona klawiatura: wyświetla klawiaturę dotykową jedynie wtedy, gdy urządzenie jest używane jako tablet bez klawiatury sprzętowej.
 • Zawsze: pokazuje klawiaturę dotykową, nawet gdy podłączona jest klawiatura sprzętowa.

ustawienia klawiatury dotykowej w Windows 11

Sugestie z chmury w chińskim edytorze IME

Microsoft testuje zmiany, które pozwolą łatwo pisać popularne słowa w chińskim uproszczonym. Zmiany obejmują ulepszone sugestie z chmury i zintegrowane sugestie wyszukiwania. Sugestie z chmury dodają najlepiej pasujące słowa z Bing do okna kandydata IME. Zaktualizowano logikę działającą na zapleczu, dzięki czemu dostarczane są lepsze, świeże sugestie.

Sugestie z chmury w chińskim edytorze IME

Zintegrowane sugestie wyszukiwania oferują dodatkowe sugestie, które są podobne do tego, co widzimy na stronie wyszukiwania Bing. Możemy wstawić sugestię jako tekst lub wyszukać ją bezpośrednio w Bing. Aby włączyć te funkcje, kliknij przycisk szewronu ("v") w prawym rogu edytora IME i kliknij "Włącz".

Tryb kiosku z wieloma aplikacjami

Tryb kiosku z wieloma aplikacjami (Multi-app kiosk mode) to funkcja blokady Windows 11, która pozwala administratorom wybrać zestaw dozwolonych aplikacji do uruchamiania na urządzeniu, podczas gdy wszystkie pozostałe funkcjonalności są zablokowane. Umożliwia to stworzenie wielu różnych konfiguracji aplikacji i dostępu dla różnych typów użytkownika na jednym urządzeniu.

Tryb ten można obecnie włączyć za pomocą PowerShell i WMI Bridge. Wsparcie dla Intune/MDM i konfiguracji pakietów aprowizacji zostanie dodane wkrótce.

Zmiany i ulepszenia w aktualizacji KB5023775
(OS Build 22624.1465) w Beta Channel

Pasek zadań i zasobnik systemowy

 • Dobrze widoczny status VPN w zasobniku systemowym po połączeniu z rozpoznanym profilem VPN: Ikona VPN — mała tarcza — zostanie nałożona na ikonę aktywnego połączenia sieciowego. Obecnie nałożona ikona VPN nie używa koloru wiodącego systemu, ale będzie to robić od przyszłej kompilacji.

Status VPN na ikonie sieci w zasobniku systemowym

Dostęp głosowy

 • Przeprojektowana strona pomocy dotycząca poleceń: Microsoft kompletnie odnowił stronę aplikacji zawierającą pomoc dotyczącą poleceń dostępu głosowego, aby była prostsza i bardziej zrozumiała. Pasek wyszukiwania pozwala szybko odnaleźć polecenia, a różne kategorie zapewniają dalszą pomoc. Każde polecenie ma teraz opis i przykłady jego wariacji. Odświeżoną stronę zobaczymy, klikając Pomoc > Zobacz wszystkie polecenia.

Przeprojektowana strona pomocy dotycząca poleceń w Windows 11

Poprawki w aktualizacji KB5023775
(OS Build 22621.1465 i 22624.1465) w Beta Channel

 • Ta aktualizacja implementuje fazę trzecią wzmacniania Distributed Component Object Model (DCOM) (zob. KB5004442). Po jej zainstalowaniu nie można wyłączyć tych zmian, używając klucza rejestru.
 • Ta aktualizacja rozwiązuje problem wpływający na konto komputera i Active Directory. Po ponownym użyciu istniejącego konta komputera, aby dołączyć do domeny Active Directory, dołączanie kończyło się niepowodzeniem. Działo sie tak na urządzeniach z zainstalowanymi aktualizacjami z 11 października i nowszymi. Wiadomość o błędzie to "Error 0xaac (2732): NERR_AccountReuseBlockedByPolicy: ‘An account with the same name exists in Active Directory. Re-using the account was blocked by security policy’".

Znane problemy

Napisy na żywo

 • Na urządzeniach ARM64 ulepszona obsługa rozpoznawania mowy, zainstalowana na stronie ustawień języka i regionu, będzie wymagać ponownego uruchomienia napisów na żywo, jeśli zmienisz język w menu napisów na żywo.
 • Napisy na żywo w chińskim tradycyjnym nie działają obecnie na urządzeniach ARM64.
 • Niektóre języki wyświetlane na stronie ustawień języka i regionu będą oznaczać obsługę rozpoznawania mowy (np. koreański), ale nie obsługują jeszcze napisów na żywo.
 • Podczas dodawania języka na stronie ustawień języka i regionu postęp instalacji funkcji języka może zostać ukryty, a zakończenie instalacji "Rozszerzonego rozpoznawania mowy" (wymaganego przez napisy na żywo) może nie być widoczne. Aby monitorować postępy, możesz użyć "Opcji językowych" języka. W takim przypadku może wystąpić nieoczekiwane opóźnienie, zanim konfiguracja napisów na żywo wykryje ten problem i pozwoli Ci kontynuować.
 • Wydajność napisów może być obniżona w językach innych niż angielski i może brakować filtrowania poza językiem w językach innych niż angielski (Stany Zjednoczone), co oznacza, że ​​nieprawidłowe napisy będą wyświetlane dla mowy innej niż język napisów.
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia