W kierunku czystej energii. Microsoft kupuje farmę wiatrową w Holandii

W kierunku czystej energii. Microsoft kupuje farmę wiatrową w Holandii

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 11/2/2017, 4:23 PM

Liczba odsłon: 1956

Wyobraźmy sobie ogromne przedsiębiorstwo utrzymujące kilkanaście centrów danych na świecie, setki placówek i dziesiątki tysięcy urządzeń elektronicznych. Zapotrzebowanie na energię elektryczną takiego przedsiębiorstwa jest... no cóż, ogromne. Microsoft stara się jednak ograniczyć negatywny wpływ na środowisko i w miarę możliwości korzystać z czystej, zielonej energii. W zeszłym roku raportowaliśmy, że odpowiada ona już za prawie 50% zapotrzebowania energetycznego firmy, a w przyszłej dekadzie celem będzie dobicie do 60%. Najbliższy krok w tym kierunku zostanie wykonany w kraju słynącym z wiatraków!

By zrealizować swoje ekologiczne założenia, gigant z Redmond sporo inwestuje w odnawialne źródła energii, takie jak farmy wiatrowe, biogaz czy ogniwa słoneczne. Ostatnia z tych inwestycji jest realizowana w Holandii. Microsoft zamierza wykupić 100% energii wiatrowej generowanej przez 180-megawatową farmę postawioną i utrzymywaną przez Vattenfall, jednego z największych w Europie producentów energii. Farma zostanie umieszczona nieopodal holenderskiego centrum danych Microsoftu, które obsługuje usługi Microsoft Cloud dla klientów z Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki. Bezpośredni przesył odnawialnej energii - jak twierdzi Microsoft - pozwoli uzyskać świetną efektywność.

Microsoft - Odnawialne źródła energii

"Inwestycja w lokalną czystą energię, by zasilić nasze lokalne centrum danych, to podwójna wygrana dla naszej firmy i dla Holandii" - mówi Brian Janous, główny menadżer ds. energetyki w Microsoft - "Microsoft jest zobowiązany do wprowadzania nowych, odnawialnych źródeł energii, by zasilać nasze centra danych. Skupiając się na lokalnych projektach, możemy stwarzać nowe możliwości ekonomiczne, redukować emisję dwutlenku węgla i robić postępy w naszym globalnym zobowiązaniu, by zwiększać ilość czystej energii zasilającej Microsoft Cloud".

Partnerstwo między Microsoft a Vattenfall nie jest nowością. Szwedzki koncern energetyczny używa już Microsoft Azure i innych usług w chmurze, by realizować cyfrową transformację swoich operacji biznesowych, wliczając w to operacje związane z energią wiatrową.

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia