Ulepszenia paska zadań i dostępu głosowego w Windows 11 22H2 (build 22623.1037 w Beta Channel)

Ulepszenia paska zadań i dostępu głosowego w Windows 11 22H2 (build 22623.1037 w Beta Channel)

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 12/16/2022, 12:12 PM

Liczba odsłon: 2112

Windows 11 2022 Update (22H2) zaliczył aktualizację KB5021304 w Beta Channel. Jak zwykle są dwa buildy: 22623.1037 z dostępnymi nowymi funkcjami i 22621.1037 bez nowych funkcji. Nowości obejmują głównie dostęp głosowy i wyszukiwarkę na pasku zadań. Jest też trochę poprawek błędów. Podobnie jak przed paroma dniami w Dev Channel, tak również ta aktualizacja Beta Channel jest ostatnią w tym roku.

Windows 11 22H2: nowości w buildzie 22623.1037

Ulepszenia dostępu głosowego

Dostęp głosowy jest teraz bardziej elastyczny i obsługuje interakcję z kontrolkami UI mającymi różne nazwy, takimi jak:

 • Nazwy zawierające liczby, np. w aplikacji Kalkulator, gdzie można bezpośrednio powiedzieć "Kliknij 5".
 • Nazwy bez spacji, np. "PivotTable", "PivotChart" w Excelu.
 • Nazwy ze znakami specjalnymi, np. "Bluetooth & Devices" lub "Dial – up"

Poprawiono też przewijanie w poziomie z możliwością przewijania do lewego i prawego krańca strony oraz nieustannego przewijania w lewo/prawo, tak jak to było możliwe wcześniej przy przewijaniu w górę/dół. Dodano również obsługę kontrolek UI, takich jak sterowanie obrotem, sterowanie kciukiem i dzielone przyciski, co umożliwia interakcję z tymi elementami za pomocą polecenia "kliknij" lub za pomocą nakładek liczbowych. Polecenia, które przesuwają kursor w polu tekstowym, są teraz wykonywane natychmiast, a problemy z poleceniami przyciągania, które przyciągają okno w lewo lub w prawo, zostały naprawione. Dodano również obsługę kilku nowych poleceń.

Windows 11 22H2: nowości w buildach 22623.1037 i 22621.1037

Wyszukiwarka na pasku zadań

Microsoft nadal wypróbowuje różne sposoby prezentowania wyszukiwarki na pasku zadań. U Insiderów w Beta Channel może pojawić się wyszukiwarka z zaokrąglonymi rogami — podobnie jak od niedawna w Dev Channel (build 25267). Jeśli zobaczycie zmianę u siebie, możecie kliknąć pasek zadań prawym przyciskiem myszy, aby otworzyć jego ustawienia i dostosować doświadczenie (Ustawienia > Personalizacja > Pasek zadań > Elementy paska zadań).

Wyszukiwarka na pasku zadań

Windows 11 22H2: poprawki w buildzie 22623.1037

[Pasek zadań i zasobnik systemowy]

 • Zaktualizowano ikonę Szybkich ustawień na pasku zadań podczas korzystania z czytnika ekranu. Jeśli ustawimy fokus na każdej z ikon, nie zawiera ona już słów "stan systemu", a zamiast tego mówi tylko, czym jest ikona (np. zamiast "stanu głośności systemu" mówi tylko "głośność").
 • Rozwiązano problemy z wysypywaniem się explorer.exe w związku z ostatnimi zmianami na pasku zadań.

Menedżer zadań

 • Rozwiązano problem z Menedżerem zadań, który przestawał odpowiadać podczas używania pola wyszukiwania w górnej części aplikacji.

Windows 11 22H2: poprawki w buildach 22623.1037 i 22621.1037

 • Rozwiązano problem z Menedżerem zadań, który wyświetlał niektóre elementy UI w niespodziewanych kolorach, przez co część z nich była nieczytelna. Problem mógł występować po włączeniu niestandardowego trybu w Ustawieniach > Personalizacja > Kolory.
 • Rozwiązano problem, który mógł wpływać na odszyfrowywanie Data Protection Application Programming Interface (DPAPI). Odszyfrowywanie prywatnego klucza certyfikatu mogło kończyć się niepowodzeniem. Z tego powodu VPN i inne oparte na certyfikatach 802.1 uwierzytelniania mogły kończyć się niepowodzeniem. Problem mógł występować przy szyfrowaniu kluczem DPAPI z niewłaściwą wartością.

Znane problemy

Wyszukiwanie na pasku zadań

 • Mogą wystąpić problemy z renderowaniem i wyświetlaniem artefaktów wizualnych w polu wyszukiwania.

Menedżer zadań

 • Filtrowanie według nazwy wydawcy nie dopasowuje poprawnie wyników na stronie Procesy.
 • Niektóre usługi mogą nie być wyświetlane na stronie "Usługi" po zastosowaniu filtrowania.
 • Jeśli nowy proces jest uruchamiany, gdy ustawiony jest filtr, proces ten może pojawić się na ułamek sekundy na przefiltrowanej liście.
 • Niektóre okna dialogowe mogą nie być renderowane we właściwym motywie po zastosowaniu go na stronie ustawień Menedżera zadań.
 • Obszar zawartości danych na stronie "Procesy" może raz zamigać po zmianie motywu na stronie ustawień Menedżera zadań.
 • Strona aplikacji autostartu nie wyświetla żadnych aplikacji u niektórych Insiderów.
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia