Twój telefon w menu Start. To był tydzień z Microsoft 322

Twój telefon w menu Start. To był tydzień z Microsoft 322

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 6/21/2024, 8:30 PM

Liczba odsłon: 501

Wracamy z kolejnym podsumowaniem najważniejszych i najciekawszych newsów z ostatnich 7 dni. W dzisiejszym wydaniu To był tydzień z Microsoft wrócimy do takich tematów, jak aktualizacje Windows z tego tygodnia, w tym ogólnodostępny 24H2 na Copilot+ PCs, wymagania systemowe Wi-Fi 7, ekskluzywne funkcje AI na Copilot+ PCs z Windows 11, Restyle Image w Microsoft Designer, planowana premiera Skype for Business Server Subscription Edition oraz nowe funkcje Recall. Miłej lektury!

Windows 11 24H2 ogólnodostępny dla Copilot+ PCs

Pod koniec maja Microsoft wypuścił Windows 11 24H2 w Release Preview Channel, ale z powodu pewnym problemów udostępnianie tej wersji w tym kanale zostało wstrzymane. Od zeszłego weekendu 24H2 znów jest dostępny – tym razem już nawet publicznie, ale z zastrzeżeniem, że jedynie dla Copilot+ PCs.

Windows 11 24H2

Na stronie pomocy technicznej (niezwiązanej z programem Insider) dotyczącej aktualizacji KB5039239 (OS Build 26100.863) pojawiła się informacja, że Windows 11, wersja 24H2 jest dostępny tylko dla urządzeń Copilot+ PC. Jest to zgodne z wcześniejszymi zapowiedziami, iż wersja ta zostanie wydana w czerwcu na Copilot+ PCs (wcześniej nazywane "AI PCs"), a dopiero jesienią na wszystkie pozostałe komputery.

Pozostałe aktualizacje Windows z tego tygodnia

Wi-Fi 7 będzie wymagać Windows 11 24H2

Microsoft zaktualizował stronę pomocy technicznej "Szybsze i bezpieczniejsze Wi-Fi w Windows", dodając nowe informacje o Wi-Fi 7. Jakie będą jego wymagania systemowe? Do tej pory ta kwestia nie była do końca jasna. Teraz okazuje się, że ten standard będzie wymagał wersji Windows 11 24H2.

Wi-Fi 7 będzie wymagać Windows 11 24H2

Na początku tego roku standard Wi-Fi 7 został oficjalnie ogłoszony i opisany przez Wi-Fi Alliance. Już jednak w zeszłym roku obawiano się, że Wi-Fi 7 będzie wymagać Windowsa 11, zaś Intel niebezpośrednio zasugerował, że Windows 10 też będzie obsługiwany. Aktualizacja artykułu na stronie Microsoftu temu jednak przeczy. Pojawia się tu bezpośrednie odniesienie do wersji 24H2. Co ciekawe, na podstronie dotyczącej Windowsa 10 w ogóle nie ma mowy o Wi-Fi 7 i nadal widnieją jedynie informacje o Wi-Fi 6/6E oraz WPA3.

Ekskluzywne funkcje AI na Copilot+ PCs z Windows 11

W ten wtorek oficjalnie rozpoczęła się sprzedaż pierwszej fali Copilot+ PCs, nowej generacji komputerów z Windows 11, procesorami Qualcomm Snapdragon X Series oraz układami NPU zdolnymi do lokalnego uruchamiania sztucznej inteligencji. Z tej okazji Microsoft przygotował zestawienie ekskluzywnych funkcji AI w systemie Windows 11, dostępnych tylko dla tych urządzeń. Są to:

Cocreator w Paint

Restyle Image oraz Image Creator

Napisy i tłumaczenia na żywo

Windows Studio Effects (Efekty programu Windows Studio)

Recall (Przypomnienie)

Przekształcaj grafiki z AI dzięki Restyle Image w Microsoft Designer

Wspomniana wyżej funkcjonalność Restyle Image trafiła też do Microsoft Designera, dzięki czemu jest dostępna dla wszystkich niezależnie od urządzenia. To zabawne, proste w użyciu, darmowe narzędzie AI pozwala wystylizować zdjęcie lub grafikę za pomocą paru kliknięć. Może to być całkowite przeobrażenie, przetworzenie zdjęcia czy zmiana jego stylu, np. pop art, wycinanka, płaska ilustracja, stylizowane 3D i nie tylko.

Restyle Image w Microsoft Designer

Skype for Business Server Subscription Edition w Q3 2025

Microsoft zaktualizował harmonogram wydania Skype for Business Server Subscription Edition (SE). Będzie to następne wydanie Skype dla firm Server, które zastąpi obecną wersję Skype for Business Server 2019. Premierę przewidziano na 3. kwartał przyszłego roku.

Skype for Business Server Subscription Edition w Q3 2025

Microsoft wypuści aktualizację zbiorczą (Cumulative Update – CU) CU8 dla Skype for Business Server 2019 w 2. połowie (H2) 2024 roku. Kolejne zaś duże wydanie, czyli Skype for Business Server Subscription Edition (SE) ukaże się na początku 3. kwartału (Q3) roku kalendarzowego 2025. To następne wydanie Skype dla firm Server będzie dostępne do pobrania z centrum administratora Microsoft 365 (wcześniej Microsoft Volume License Service Center) w Q3 2025.

Recall z funkcją analizowania zawartości ekranu z Copilotem

Flagowa funkcja AI w Windows 11 24H2 została na jakiś czas przeniesiona do programu Windows Insider. Nic dziwnego, bowiem raporty specjalistów od cyberbezpieczeństwa wykazały jej niedoskonałość. Microsoft informował już o nowych mechanizmach ochronnych. Jeden ze znanych leaksterów zauważył z kolei sporo ulepszeń w funkcjonalnej warstwie Recall.

Recall z funkcją analizowania zawartości ekranu z Copilotem

Nowe narzędzie Screenray w Recall pozwala szybko przeanalizować to, co znajduje się na ekranie, uzyskać tłumaczenie, wglądy od Copilota i nie tylko. Jeszcze innym dodatkiem do Recall jest lepsza integracja z Copilotem, której brak w pierwszej wersji był raczej zaskoczeniem. Kliknięcie zrzutu w dowolnym miejscu otwiera menu z różnymi funkcjami, takimi jak opisywanie obrazu, wyszukiwanie podobnych obrazów, tworzenie podobnych obrazów, kopiowanie i otwieranie innych aplikacji.

Recall z funkcją analizowania zawartości ekranu z Copilotem

I to tyle, jeśli chodzi o najciekawsze tematy z ostatnich 7 dni. Dziękujemy, że jesteście z nami! Obserwujcie nas na portalu CentrumXP.pl, ale też na YouTube, Twitterze, Facebooku i Instagramie.

Nie zapomnijcie zajrzeć również do naszych najnowszych artykułów, gdzie ostatnio poruszaliśmy wiele kwestii związanych z OneDrive, Bookings, Loop, To Do, Copilot, Edge, SharePoint, Project, Outlook, Windows 11, AI, Teams, Microsoft 365, Planner i nie tylko.

Źródło: opracowanie własne

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia