Twój telefon w Eksploratorze na Windows. To był tydzień z Microsoft 321

Twój telefon w Eksploratorze na Windows. To był tydzień z Microsoft 321

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 6/15/2024, 3:20 PM

Liczba odsłon: 563

Wracamy z kolejnym podsumowaniem najważniejszych i najciekawszych newsów z ostatnich 7 dni. W dzisiejszym wydaniu To był tydzień z Microsoft wrócimy do takich tematów, jak aktualizacje Windows z tego tygodnia, nowe wymagania Outlooka, dostęp do plików na smartfonie w Eksploratorze na Windows 11, opóźnione wydanie Recall na Copilot+ PCs, historia wygaszacza ekranu Rury 3D i aktualizowanie Visual Studio przez Windows Update. Miłej lektury!

Aktualizacje systemu Windows z tego tygodnia

Login i hasło nie wystarczą. Outlook z nowymi wymaganiami

Microsoft przedstawił swoje zobowiązania dotyczące bezpieczeństwa osobistych skrzynek e-mail. Gigant oprogramowania chce zapewnić klientów, że ich wiadomości, dokumenty, kalendarz i kontakty są chronione przed nieautoryzowanym dostępem, manipulacjami i utratą. Dlatego też firma zapowiedziała zmiany w Outlook dla użytku osobistego, które zwiększą bezpieczeństwo konsumentów.

Login i hasło nie wystarczą. Outlook z nowymi wymaganiami
Przykład logowania z użyciem Modern Authentication

16 września 2024 użytkownicy osobistych kont pocztowych Microsoftu (Outlook.com, Hotmail.com, Live.com) będą musieli przejść na nowoczesne metody uwierzytelniania (Modern Authentication) w swojej aplikacji poczty. Będzie to konieczne dla wszystkich użytkowników Outlooka. Oznacza to wymóg korzystania z metod, takich jak np. uwierzytelnianie wieloskładnikowe (MFA).

Dostęp do plików na smartfonie wkrótce w Eksploratorze na Windows 11

Windows 11 już od długiego czasu daje użytkownikom Androida sporo możliwości korzystania z zasobów telefonu na PC. Odpowiada za to aplikacja Łącze z telefonem (dawniej "Twój telefon"). Wygląda na to, że niebawem będziemy mogli przerzucić się na bardziej natywne doświadczenie, jakim jest Eksplorator plików, w którym będziemy mogli otwierać zawartość telefonu bez kabla USB – podobnie jak to wygląda np. w integracji OneDrive z Eksploratorem.

Dostęp do plików na smartfonie wkrótce w Eksploratorze na Windows 11

Jak donosi PhantomOfEarth na Twitterze/X, nadchodząca aktualizacja Cross Device Experience Host w Windows 11 umożliwi dostęp do plików na telefonie z Androidem w Eksploratorze plików na PC. Odpowiedzialny za to przełącznik pojawił się (jeszcze w ukrytej postaci) w ustawieniach "Zarządzaj urządzeniami mobilnymi" pod nazwą "Pokazuj urządzenie mobilne w Eksploratorze plików". Po wyrażeniu zgody na telefonie z Androidem będziemy mogli przeglądać jego zawartość w Eksploratorze na Windows 11.

Microsoft opóźnia wydanie Recall na Copilot+ PCs

Recall to sztandarowa funkcja AI na Copilot+ PC, która jednak bardziej niż ogólny zachwyt wzbudziła obawy o prywatność. Przed tygodniem Microsoft zapowiedział dodatkowe funkcje bezpieczeństwa, które mają chronić migawki Recall i zawarte w nich dane użytkowników. Teraz wydawca przekazał kolejne informacje. Wynika z nich, że wydanie kontrowersyjnej funkcji nie nastąpi tak szybko.

Początkowo wydanie Recall było planowane na 18 czerwca 2024, czyli na ten sam dzień, co premiera pierwszych Copilot+ PCs z chipami Qualcomm Snapdragon X Elite. Zamiast tego funkcja trafi najpierw do testerów Windows 11 w programie Windows Insider, a ogólna dostępność ma nastąpić dopiero za jakiś czas.

Rury 3D - jak powstał słynny wygaszacz ekranu w Windows?

Wygaszacze ekranu przez wiele lat gościły na naszych monitorach CRT, ale mocno straciły na popularności po upowszechnieniu się ekranów LCD w okolicach 2005 roku. Godzinami mogliśmy eksperymentować z ustawieniami i podziwiać trójwymiarowe transformacje kształtów i napisów, które jako wygaszacze oferowały systemy Windows NT, 95, 98, Me, 2000 czy XP. Ostatnio mogliśmy poznać historię jednego z najsłynniejszych. Okazuje się, że powstał on jako prezentacja możliwości OpenGL na Windows NT. Dokładną relację znajdziecie w naszym artykule.

Visual Studio będzie aktualizowane przez Windows Update

Od sierpnia 2024 aktualizacje zabezpieczeń Visual Studio będą dostarczane przez system Microsoft Update (MU), który jest zaprojektowany, by uruchamiać się w tle w sposób nieinwazyjny. Oznacza to, że Visual Studio będzie automatycznie otrzymywać i instalować miesięczne aktualizacje zabezpieczeń na każdym komputerze z wyrażoną zgodą na "otrzymywanie aktualizacji od innych produktów firmy Microsoft" – zapowiada Christine Ruana, Principal PM w Visual Studio.

Visual Studio będzie aktualizowane przez Windows Update

I to tyle, jeśli chodzi o najciekawsze tematy z ostatnich 7 dni. Dziękujemy, że jesteście z nami! Obserwujcie nas na portalu CentrumXP.pl, ale też na YouTube, Twitterze, Facebooku i Instagramie.

Nie zapomnijcie zajrzeć również do naszych najnowszych artykułów, gdzie ostatnio poruszaliśmy wiele kwestii związanych z OneDrive, Bookings, Loop, To Do, Copilot, Edge, SharePoint, Project, Outlook, Windows 11, AI, Teams, Microsoft 365, Planner i nie tylko.

Źródło: opracowanie własne

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia