Rozważasz zmianę kanału Windows Insider? Lepiej się pospiesz!

Rozważasz zmianę kanału Windows Insider? Lepiej się pospiesz!

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 5/11/2022, 8:00 PM

Liczba odsłon: 2182

Już od prawie 2 miesięcy kompilacje Windows 11 Insider Preview ukazują się w obu kanałach jednocześnie: Dev Channel i Beta Channel. Podczas gdy oba kanały otrzymują te same buildy, niejawni testerzy mogą swobodnie przechodzić między nimi bez obawy o utratę plików. Wkrótce jednak może się to zmienić.

Dev Channel i Beta Channel dla Windows 11 zostały połączone 23 marca. Microsoft wyjaśniał wówczas, że przez ograniczony czas otwarte będzie "okienko" umożliwiające przełączenie kanału bez konieczności wykonywania czystej instalacji. Ma ono zostać zamknięte, gdy w Dev Channel zaczną ukazywać się buildy o numerach wyższych niż w Beta Channel. Wówczas, aby zmienić kanał, konieczna już będzie czysta instalacja Jedenastki. Nie jest do końca jasne, ile taki stan jeszcze potrwa, jednak wiele osób uważa, że zmiana może nastąpić już niedługo.

Windows Insider - Ustawienia

Nastał więc dobry czas, by wziąć pod rozwagę zmianę kanału. A jeśli już wcześniej chcieliście to zrobić, to teraz macie na to dogodny moment. Czy w ogóle warto się tym przejmować? To zależy od tego, czego oczekujemy od programu Insider. Założenia leżące u podstaw poszczególnych kanałów nie uległy zmianie. Dev Channel nadal oferuje wczesny dostęp do funkcji, które mogą (choć nie muszą) trafić później do Bety i Release Preview, a w końcu do stabilnej wersji Windows 11. Kanał ten nie jest związany z żadną konkretną wersją Jedenastki. Beta Channel jest bardziej stabilny i z reguły związany z konkretną wersją systemu — z wyjątkiem obecnej sytuacji, gdzie otrzymuje te same buildy, co Dev Channel. Obecnej wersji stabilnej 21H2 towarzyszy jedynie Release Preview Channel, natomiast wersja 22H2 nie jest jeszcze oficjalnie dostępna dla Insiderów.

Aby zmienić kanał programu Windows Insider, otwieramy Ustawienia > Aktualizacja i zabezpieczenia > Niejawny program testów systemu Windows > Wybierz ustawienia niejawnego testera i zaznaczamy wybraną opcję. Więcej szczegółów na ich temat znajdziecie w naszym artykule: Koniec z podziałem na kręgi Fast, Slow itd. Windows Insider z nowymi kanałami!

Aktualizacja 12.05.2022: Wraz z wydaną wczoraj kompilacją 25115 zamyka się okienko, które umożliwiało zmianę kanału bez potrzeby wykonywania czystej instalacji. Po zainstalowaniu mamy jednak 10 dni na jej wycofanie i przełączenie się na kanał wersji Beta. Jeśli nie zrobimy tego w ciągu 10 dni, jedyną opcją przejścia do Bety będzie czysta instalacja Jedenastki.