Pierwsze spojrzenie na nowy Eksplorator plików w Windows 11

Pierwsze spojrzenie na nowy Eksplorator plików w Windows 11

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 1/24/2023, 10:00 PM

Liczba odsłon: 1779

W pierwszej kompilacji Windows 11 Insider Preview tego roku zostały zaszyte ulepszenia Eksploratora plików. Choć to na razie tylko szczątkowe implementacje, to sygnalizują one bardzo interesujący kierunek rozwoju. Oprócz dotychczasowej zawartości Eksplorator ma dostarczać takie opcje, jak wglądy, aktywności, właściwości, powiązane pliki, konwersacje i status udostępniania. Jak to konkretnie będzie wyglądać?

W tym miesiącu poszukiwacze ukrytych funkcji Windows 11 zdążyli już uraczyć nas paroma zrzutami ekranu, na których widać głównie placeholdery pod nowe funkcje. Były też nieco bardziej wypełnione treścią zrzuty pokazujące nowe okienko podglądu/szczegółów. Kolejną nowość zaprezentowała redakcja WindowsCentral. Na jej zrzucie ekranu widać podział na sekcje głównego obszaru okna wraz z polecanymi, przypiętymi i ostatnimi plikami.

Nowy Eksplorator Plików na Windows 11

Eksplorator plików integruje nowoczesny design i funkcjonalności znane z aplikacji Microsoft 365, wliczając w to OneDrive i Outlook, a jednocześnie integruje się lepiej z tymi usługami. Według redakcji Windows Central na grafice widzimy wewnętrzną makietę Microsoftu (nie jest to zatem zrzut ekranu z dostępnej dla testerów wersji). Ukazują one nowoczesne pole katalogu plików, pole wyszukiwania i nowy przycisk Widoku głównego. Dotychczasowe przyciski nagłówka, takie jak Nowy, Kopiuj czy Wklej, zostaną przeniesione do widoku plików/folderów tuż pod nagłówkiem.

Głębsza integracja z Microsoft 365 oznacza tablicę "rekomendowanych" plików z większymi miniaturami. Pliki te są podsuwane użytkownikowi np. dlatego, że ktoś je edytował, skomentował, są one powiązane z nadchodzącym spotkaniem lub użytkownik je pobrał. Informacje o tym kontekście są widoczne tuż nad miniaturą wraz z oznaczeniem czasowym danej akcji. Nie muszą to być pliki lokalne. Jeśli mamy połączone konto Microsoft 365, zobaczymy pliki z naszego OneDrive, SharePointa czy Outlooka, a także pliki udostępnione nam przez innych.

Więcej o tych zmianach dowiesz się z naszych wcześniejszych artykułów:

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia