W październiku 2024 roku OpenAI wypuścił ChatGPT Search, funkcję pozwalającą wyszukiwać w Internecie bezpośrednio w ChatGPT. Pozwala to szybko uzyskać odpowiedzi z linkami do adekwatnych źródeł, czyli coś, do czego wcześniej był potrzebny osobny silnik wyszukiwania. Ponadto dzięki tej integracji ChatGPT ma dostęp do aktualnej wiedzy (a nie ograniczonej w czasie).
Wyszukiwanie w ChatGPT jest ogólnodostępne od grudnia, choć początkowo tylko dla zalogowanych. To oznacza, że nie można było sobie ot tak, po prostu wskoczyć do ChatGPT z Internetu i zacząć wyszukiwanie. Oprócz tego wcześniej użytkownicy musieli kliknąć przycisk wyszukiwania, aby je rozpocząć. Teraz aplikacja automatycznie decyduje, czy wywołać wyszukiwanie w Sieci, czy polegać na samej sztucznej inteligencji przy udzielaniu odpowiedzi. Nadal jednak możesz zmusić ChatGPT do wyszukiwania, klikając ikonę "Wyszukaj".
OpenAI ogłosił wczoraj na Twitterze (X), że ChatGPT search jest teraz dostępny dla każdego na chatgpt.com – logowanie nie jest wymagane. To znaczne ułatwienie dla użytkowników, którzy nie muszą zakładać konta ani wprowadzać danych logowania, np. gdy są na innym urządzeniu albo w innej przeglądarce.
To nie jedyna nowość w ChatGPT Search. W ostatnim czasie funkcja ta zbliżyła się do konwencjonalnych wyszukiwarek internetowych, pokazując mapy, obrazy, a nawet opisy atrakcji turystycznych w dowolnym miejscu. Jak wynika z niedawnego raportu Semrush, ChatGPT stopniowo zmniejsza udział Google w ruchu wyszukiwania na zewnętrznych stronach.