Czym najlepiej chronić Windows 10? Propozycji pakietów chroniących (zwanych potocznie antywirusami, choć to tylko część ich funkcjonalności) jest wiele i tak naprawdę istnieje wiele czynników, które świadczą o ich jakości. Podstawowym jest oczywiście skuteczność ochrony tak przed znanymi, jak i nowymi zagrożeniami, wykrywalność podejrzanych zachowań i blokowanie ataków. Cechy drugorzędne to zasobożerność, cena i łatwość obsługi.
Wybór pakietu chroniącego nie jest łatwym zadaniem. Możemy zdać się na opinię znajomego informatyka, poczytać o programie na stronie producenta (choć oczywiście każdy zachwala swój produkt jako najlepszy) lub pozostać przy tym, co zostało dołączone za darmo do systemu operacyjnego. Do systemu Windows 10 dołączony jest oczywiście Windows Defender, o którym dość często piszemy w naszych działach Windows 10 i Bezpieczeństwo. Dziś chcemy sprawdzić, jak natywny pakiet chroniący Microsoftu wypada na tle konkurencji. Zacznijmy od ostatniego raportu AV-Test, niezależnego instytutu bezpieczeństwa IT. Jego zestawienia dla poszczególnych systemów ukazują się co kilka miesięcy - poniżej prezentujemy topową dziesiątkę z października tego roku.
Pierwsza dziesiątka pod względem jakości ochrony nie zmieniła się specjalnie od czasu czerwcowego testu. Z pierwszej dziesiątki wypadł G Data Internet Security, zaś znalazł się w niej McAfee Internet Security. Wszystkie pozostałe pakiety zostały na swoich pozycjach, osiągając 6/6 punktów w kategorii Protection. W porządku, a gdzie jest Windows Defender? Odpowiadamy: na miejscu 18. Warto tu jednak zaznaczyć, że czołówka rankingu pod względem ochrony wyznaczana jest niejako przez krzywą wykładniczą, czyli np. ochrona przed zagrożeniami typu 0day na poziomie 96,3% (a nie np. 99,9%, ile wynosi branżowa średnia) to już gwarancja poważnego spadku notowań. AV-Test jest bezlitosny.
Od czasu zestawienia sprzed 2 lat dla Windows 10 jego natywny pakiet chroniący swoją skuteczność poprawił, jednak w rankingu nigdy nie wszedł wyżej niż na 17 miejsce (w najgorszym wypadku było to miejsce 22). Co więcej, Windows Defender nie zdołał się również przebić do pierwszej dziesiątki najlepszych pakietów chroniących Windows 8.