Na Windows 10 nadal trafiają nowe wersje aplikacji. To był tydzień z Microsoft 282

Na Windows 10 nadal trafiają nowe wersje aplikacji. To był tydzień z Microsoft 282

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 8/18/2023, 11:00 PM

Liczba odsłon: 947

Wracamy z kolejnym podsumowaniem najważniejszych i najciekawszych newsów z ostatnich 7 dni. W dzisiejszym wydaniu To był tydzień z Microsoft zajmiemy się tematami aktualizacji Windows z tego tygodnia, zapowiedzi jesiennego eventu sprzętowego Microsoft Surface, dostępności nowych aplikacji kopii zapasowej (Windows Backup) i Zdjęcia na Windows 10 oraz aktualizacji Painta na Windows 11. Zapraszamy do lektury!

Aktualizacje systemu Windows w tym tygodniu

  • Windows 11 build 25931 w Canary Channel: wersja ta jest dostępna zarówno poprzez Windows Update, jak i w formie obrazu ISO. Pojawiło się w niej trochę nowości wydanych już wcześniej w Dev Channel, a także zmian związanych z lokacją kontrolera domeny, możliwością odinstalowywania aplikacji systemowych, Eksploratorem plików, Dynamicznym oświetleniem i Windows Spotlight.
  • Windows 11 build 23526 w Dev Channel: build 23526 jest dostępny poprzez Windows Update i jako obraz ISO. Zmiany i ulepszenia dotyczą podglądu plików w menu Start, menu transmitowania i Narratora. Nie zabrakło też poprawek dla menu Start, paska zadań, Eksploratora, Dev Drive, tła HDR, wprowadzania i nie tylko.
  • Windows 11 23H2 build 22631.2199 w Beta Channel: wśród nowości m.in. natywna obsługa RAR i innych formatów archiwów, ulepszenia podglądu plików w menu Start, aktualizacja ustawień ikon paska zadań, ulepszenia Narratora i ustawień oraz poprawki błędów.

Event sprzętowy Surface oficjalnie zapowiedziany na wrzesień

Microsoft zaczął wysyłać zaproszenia na "wydarzenie specjalne", które odbędzie się w przyszłym miesiącu w Nowym Jorku. Zaznaczcie w swoich kalendarzach czwartek, 21 września 2023 r., na specjalne wydarzenie Microsoftu — głosi e-mail rozesłany do przedstawicieli prasy. Microsoft zwykle prowadzi eventy Surface we wrześniu lub październiku i w ten sposób zaprasza gości, więc bez wątpienia mamy do czynienia z tym wydarzeniem. A co zostanie na nim pokazane?

Event sprzętowy Surface oficjalnie zapowiedziany na wrzesień 2023

Według pogłosek gigant z Redmond pracuje nad Surface Go 4, Surface Laptop Studio 2 i Surface Laptop Go 3, które miałyby ukazać się tej jesieni. Według nieoficjalnych ustaleń Surface Laptop Studio 2 ma zostać wyposażony w najnowsze procesory Intel, potężniejsze GPU i ulepszony wybór portów. Microsoft miał opóźnić wydanie Surface Go 4 z procesorem ARM i dać priorytet wersji z układem Intela. Z kolei Surface Go 3 według plotek ma być wyposażony w procesory Intel 12. generacji i ulepszoną konfigurację.

Nowa aplikacja Zdjęcia dostępna na Windows 10

Windows 10 nie otrzymuje już tak dużych aktualizacji, jak kiedyś, ale nie jest to zapomniany system. Nadal docierają do niego aktualizacje oprogramowania, w tym również takie, które wcześniej zostały wydane na Windows 11. Ostatnio była to aplikacja kopii zapasowej Windows Backup, a teraz do Dziesiątki zmierza nowa wersja aplikacji Zdjęcia.

Zdjęcia na Windows 10

Entuzjaści Windows zauważyli, że najnowsza aktualizacja zapoznawcza Zdjęć jest obsługiwana na Windows 10. Co więcej, dotychczasowa aplikacja na Windows 10 mówi teraz, że nowa aktualizacja aplikacji Zdjęcia nadejdzie wkrótce z ekscytującymi ulepszeniami. Możliwe, że chodzi o ten upgrade, który Microsoft ogłosił na Windows 11 prawie rok temu.

Nowa aplikacja kopii zapasowej także w Windows 10

W maju do systemu Windows 11 (build 23466 w Dev Channel) trafiła nowa aplikacja do tworzenia kopii zapasowych ustawień, plików i aplikacji o nazwie Windows Backup (Kopia zapasowa systemu Windows). Początkowo sądzono, że zostanie ona wydana w nadchodzącej aktualizacji Windows 11 23H2, ale jak się okazało, Microsoft chce, aby również użytkownicy Windows 10 mieli dostęp do nowego środowiska tworzenia kopii zapasowych.

Windows Backup aplikacja na Windows 10

W zeszłym tygodniu Microsoft wypuścił kompilację 19045.3391 w Release Preview Channel. Po zainstalowaniu aktualizacji użytkownicy odkryli, że nowa aplikacja Windows Backup jest dostępna również na Windows 10. Co ciekawe, przy pierwszej konfiguracji w tym buildzie nie ma możliwości przywrócenia kopii zapasowej z OneDrive. Pojawiły się więc spekulacje, że Microsoft dodaje tę aplikację, aby ułatwić migrację z Windows 10 do Windows 11.

Paint z ciemnym motywem i wyśrodkowaną kanwą

1 czerwca Microsoft udostępnił aktualizację Painta na Windows 11 Insiderom w Dev i Canary Channel, a półtora miesiąca później także tym w Beta Channel. Główne nowości to ciemny motyw, nowe kontrolki przybliżania i ulepszenia klawiszy dostępu. Teraz ta nowa wersja stała się ogólnodostępna dla użytkowników Windows 11 w Stable Channel.

Paint z wyśrodkowaną kanwą

Parę dni po tym wydaniu Microsoft poinformował o drobnej aktualizacji Painta, która jest właśnie udostępniana Insiderom w Canary i Dev Channel (wersja 11.2306.23.0). Po kilku dekadach z obszarem roboczym przyklejonym do lewego górnego rogu okna Painta nastąpiła zmiana. Kanwa została wyśrodkowana! Wprowadzono też parę optymalizacji UI na pasku narzędzi.

I to tyle, jeśli chodzi o najciekawsze tematy z ostatnich 7 dni. Dziękujemy, że jesteście z nami! Obserwujcie nas na portalu CentrumXP.pl, ale też na YouTube, Twitterze, Facebooku, Instagramie.

Nie zapomnijcie zajrzeć również do naszych najnowszych artykułów, gdzie ostatnio poruszaliśmy wiele kwestii związanych z Microsoft Project, Windows 11, Microsoft 365, OneDrive, SharePoint, Outlook, Planner, Teams i nie tylko. Do zobaczenia w przyszłym tygodniu!

Kup 10 licencji Copilot dla Microsoft 365 i otrzymaj 50% zniżki!
Kup 10 licencji Copilot dla Microsoft 365 i otrzymaj 50% zniżki!

Wydarzenia